Osud senátního návrhu na zrušení monopolu společnosti Pojišťovna VZP [PVZP] na zdravotní pojištění cizinců s vízem pro dlouhodobý pobyt v ČR je nejistý. Proti návrhu vystoupili vládní senátoři i poslanci, kteří návrh dříve podporovali.
Stalo se tak na jednání sněmovního zdravotnického výboru tento týden [8.3.]. K předloze zákona se rezervovaně vyjádřili zástupci koaličních STAN a KDU-ČSL. A to přesto, že kabinet návrat k úplnému otevření trhu zdravotního pojištění cizinců podpořil. Výbor následně debatu o předloze přerušil.
Zavedení pětiletého monopolu komerčního pojištění cizinců ze zemí mimo členské státy EU s dlouhodobým pobytem v Česku pro Pojišťovnu VZP prosadila Sněmovna v minulém volebním období. Předpokládalo se už tehdy, že po uplynutí této doby by mohly nabízet komerční zdravotní pojištění dceřiné společnosti jakékoli zdravotní pojišťovny. Z nynější debaty ve výboru vyplynulo, že by k tomu byla nutná změna zákona.
Co k monopolu zaznělo na jednání výboru
Zpravodaj senátní předlohy Jan Kuchař [STAN] mluvil podle videozáznamu jednání výboru o obraně solidárního zdravotního systému. Ptal se, zda Česko směřuje senátním návrhem k polosoukromému zdravotnímu pojištění, či zda jde o vlomení se komerčních pojišťoven do tohoto pojištění. Ve sněmovním systému se již objevila jeho úprava, podle níž by mohla poskytovat zdravotní pojištění cizincům jen taková pojišťovna, „jejímž jediným společníkem a ovládající osobou je zdravotní pojišťovna“.
Také místopředseda sněmovního výboru Tom Philipp [KDU-ČSL] hovořil o nastavení systému tak, aby sedm zdravotních pojišťoven mělo dcery. A ty by pojišťovaly cizince. A do budoucna by případně mohly zajišťovat zdravotní připojištění pro české občany.
Návrh horní komory hájil vedle senátora Romana Krause [ODS] poslanec občanských demokratů Karel Haas.
„Buď chceme v České republice monopoly v oblastech, které si monopoly nezaslouží, nebo monopoly nechceme,“ řekl.
Nelze podle něho směšovat veřejné zdravotní pojištění a soukromé pojištění. Haas ale zapochyboval o tom, zda se senátní novelu podaří v dolní komoře prosadit. Opoziční hnutí ANO a SPD dříve neprosadila na plénu její zamítnutí už v prvním čtení.
V komerčním pojištění cizinců je problém dlouhodobě
Nynější monopol prosadili poslanci ANO. Bylo podle nich nutné vyřešit problém s tím, že cizincům, kteří přijeli za prací, museli lékaři poskytnout zdravotní péči. Často aniž by měli jistotu, že jim bude proplacena.
Podle senátorů je ale monopol v rozporu s evropským právem. Senátní předloha o zrušení monopolu podle Krause téměř stoprocentně zaručuje, že zdravotnická zařízení dostanou za svou práci zaplaceno. Zdvojnásobila by limit plnění zdravotního pojištění pro cizince s dlouhodobým pobytem. Muselo by být sjednané nejméně na 120 000 eur [cca 2,8 milionu korun]. Návrh také počítá se vznikem registru zdravotního pojištění cizinců, který by spravovala Česká kancelář pojistitelů.
–ČTK/RED–