„Mnoho lidí si pod pojmem paliativní představuje, že je to péče o pacienta, který za pár dní zemře. Takhle to ale není,“ říká lékařka paliativní péče v Krajské nemocnici T. Bati [KNTB] ve Zlíně Alena Kočendová.
Zdravotníci s podporou paliativního týmu a blízkých pacienta se o nevyléčitelně nemocného mohou starat i mnohem déle. A díky odborné péči dokážou život pacienta i prodloužit.
Konkrétně v KNTB funguje paliativní konziliární tým od roku 2019 a je jediným paliativním týmem v celém Zlínském kraji. Což by se mohlo brzy změnit. V letošním roce totiž nemocnice získala akreditaci v oboru paliativa. To jí umožní v oboru vzdělávat i další lékaře ve Zlínském kraji.
„Za pacienty přicházíme řešit nejen fyzickou stránku nemoci, symptomy, ale také jejich sociální, psychické, duchovní i spirituální potřeby. Nedílnou součástí naší práce je pečovat o rodiny a blízké nemocných,“ popisuje paliativní péči v praxi Alena Kočendová.
Paliativní týmy se skládají z lékařů, zdravotních sester, sociálně-zdravotnického pracovníka a psychologa. Podle Kočendové zdravotníci v oboru paliativa velmi úzce spolupracují také s kaplany nemocnice.
Ambulantní paliativní péče o pacienta
Podpůrnou péči poskytují odborníci paliativního týmu KNTB i ambulantní formou, kterou pacienti využívají s ohledem na svůj zdravotní stav.
„Vedeme samozřejmě i rozhovory s rodinami pacientů, buď v ambulanci nebo u pacientova lůžka. Říkáme tomu rodinné konference a je to důležitá složka naší práce,“ říká lékařka.
S pacienty při nich řeší ukončení kurativní terapie, která vede k vyléčení, a přechod do paliativní péče. Pacienti stejně jako jejich blízcí si podle zkušeností zdravotníků v takových chvílích jen těžko představují, co to prakticky znamená.
„Dáváme jim vybrat z možností, jakou cestou jít. Hovoříme o hodnotách pacienta a jeho preferencích. Většinou jsou rádi, že v tom nejsou sami. Někdy rodiny s pacientem o jeho nemoci vzájemně vůbec nekomunikují. S naší pomocí se dávají dohromady a vedeme je společně,“ říká Radomíra Pečeňová, sestra podpůrného a paliativního týmu.
Paliativní péče pomáhá pacientům i jejich rodinám
Vlastní zkušenost s paliativním týmem zlínské nemocnice má paní Helena Křenová, jejíž tchýně letos onemocněla rakovinou. Kvůli rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu jí lékaři hospitalizovali v nemocnici. Po několika týdnech na lůžku ale bylo jediné přání maminky jejího manžela, dostat se na posledních pár dnů zpátky domů ke své rodině. Ošetřující lékaři ale nebyli propuštění pacientky i na pár posledních dnů příliš nakloněni.
„Naštěstí se do našeho případu vložil paliativní tým a propuštění zařídil. Sestřička Radomíra Pečeňová s lékařkou Alenou Kočendovou se o vše postaraly,“ říká paní Helena.
Dodává, že jejich skutečně lidský a empatický přístup dodal sílu blízké rodině umírající pacientky těžkou životní situaci zvládnout.
„Všechno fungovalo naprosto dokonale,“ vzpomíná.
Paliativní tým zkontaktoval místní mobilní hospic. Jeho pracovníci ihned po propuštění pacientky z nemocnice za ní dorazili do domácí péče.
„Poskytli nám informace, na co všechno jako pečující máme nárok. I když s námi maminka byla doma pouhé tři dny, bylo na ní vidět obrovské štěstí, radost a klid,“ vzpomíná paní Helena.
Paliativa nepatří výhradně do onkologie
Nutno dodat, že podpůrné paliativní týmy se nezaměřují výhradně na onkologické pacienty. Pečují o pacienty napříč jednotlivými odděleními nemocnic, jako je kardiologie, neurologie, plicní oddělení nebo některé chirurgické obory.
„Naš cíl je, aby se paliativní péče v krajské nemocnici dostala více do povědomí a byla zahájena včas. Někdy je těžké během pár dní vykomunikovat s pacientem a rodinou závažnost diagnózy, ukončení terapie a plánovat, co bude dál,“ říká Alena Kočendová.
Paliativní a podpůrný tým by měl být na blízku i personálu, který se o pacienta stará. Aby si mezi sebou zdravotníci vyměňovali informace a dokázali se o pacienta dobře postarat.
„Ve Zlínském kraji jsme jediný fungující tým a přáli bychom si rozšířit tuto péči také v ostatních nemocnicích kraje, kterým nabízíme možnost předávání informací k založení týmů,“ říká Alena Kočendová s tím, že paliativní péči ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati čeká další rozšíření.
Vzniknout by mělo poradenství pro pozůstalé. A časem také, pokud bude potřeba, paliativní oddělení.
–VRN–