Nezprostředkovaní pěstouni se automaticky vrátí do systému sociálního pojištění na celou dobu trvání pěstounství. Umožní to novela zákona o důchodovém pojištění, kterou ve středu [1.6.] přijala na svém jednání vláda.
Přijetím legislativní změny tak dochází k nápravě jisté nespravedlnosti v pěstounské péči, kterou 1. ledna 2022 přinesla novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Ta rozdělila pěstouny na takzvaně zprostředkované a nezprostředkované.
„Vláda vyslala dobrou zprávu pro pěstouny v České republice. K 1. lednu došlo k tomu, že se tady vytvořily ne úplně dvě šťastné kategorie takzvaných zprostředkovaných a nezprostředkovaných pěstounů. A ten stav není dobrý,“ uvedl po jednání vlády ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL].
Dodal, že pozměňovací návrh na takové rozdělení pěstounů, který loni v Poslanecké sněmovně prosadil poslanec hnutí ANO Aleš Juchelka a poslanec ČSSD Petr Dolínek, vedl k velké nespravedlnosti.
„A těm nezprostředkovaným pěstounům vzal nejenom část finanční odměny, ale vzal jim i to, že ti lidé přestali být v systému sociálního pojištění,“ poznamenal Jurečka.
Vláda tak na návrh MPSV schválila změnu v zákoně o důchodovém pojištění, která opět počítá s podporou krátkodobých a dlouhodobých pěstounů [tedy zprostředkovaných a nezprostředkovaných, pozn. red.].
„Nová úprava zákona o důchodovém pojištění zabezpečuje, aby se nezprostředkovaní pěstouni účastnili důchodového pojištění až do zániku pěstounské péče u dítěte, které jim bylo svěřeno do péče před 1. lednem 2022,“ uvedl ministr Jurečka.
Dlouhodobí pěstouni se zapojí do sociálního pojištění
Pro nezprostředkované pěstouny ministr potvrdil i další dobrou zprávu. Doba účasti na důchodovém pojištění se i u těchto pěstounů považuje za náhradní dobu pojištění a za vyloučenou dobu. Což je důležité především pro budoucí posuzování nároku na důchod.
Nárok na účast v důchodovém pojištění tak budou mít nezprostředkovaní pěstouni, kteří pobírají příspěvek při pěstounské péči. A ti, kdo do 31. 12. 2021 čerpali odměnu pěstouna.
Připomeňme, že změny v systému odměňování pěstounů upravené v novele zákona o sociálně-právní ochraně dětí účinné od 1. ledna 2022 měly podle bývalého vedení Ministerstva práce a sociálních věcí [MPSV] zvýšit zájem o pěstounství v Česku. Především pak toho na přechodnou dobu. Podle tehdejšího vyjádření úřadu totiž stojí za upadajícím zájmem o pěstounství hlavně nízká odměna pěstouna.
„Jedním z důvodů klesání počtů pěstounů jsou nízké odměny. Přechodní pěstouni tak mají výrazné problémy pokrýt náklady na péči o děti,“ uvedlo loni v tiskové zprávě k návrhu novely o sociálně-právní ochraně dětí MPSV.
Jenomže jak se ukázalo, legislativní změny v odměňování pěstounské péče přinesly ovoce pouze části pěstounům. A to těm takzvaně zprostředkovaným. Totiž, u zprostředkované pěstounské péče, kdy úřad vybírá pro dítě vhodného pěstouna z evidence žadatelů o pěstounskou péči, náleží těmto pěstounům dávka zvaná odměna pěstouna. Oproti tomu u nezprostředkované pěstounské péče, kdy je pěstounem většinou prarodič či jiný blízký příbuzný, náleží příspěvek při pěstounské péči. A ten se vypočítává z částky životního minima a nepokrývá pojistné odvody. Oproti tomu odměna pěstouna se vypočítává z aktuální výše minimální mzdy a podléhá i odvodům na sociální a zdravotní pojištění.
Adaptační bonus pro pěstouny
Resort práce a sociálních věcí upozornil i na další novinku, takzvaný adaptační bonus pro osoby pečující o svěřené děti v náhradní rodinné péči.
„Cílem opatření je podpořit adaptaci při přijetí dítěte do náhradní rodinné péče, ať již z titulu svěřenectví, tak nezprostředkované pěstounské péče,“ vysvětluje důvody pro zavedení podpory.
Adaptační bonus spočívá v zavedení nepříspěvkové účasti pěstounů na důchodovém pojištění. A to nejdéle po dobu dvou let od prvního dne kalendářního měsíce, za který dítěti náleží příspěvek na úhradu potřeb dítěte.
Veronika Táchová