Léčebné lázně Jáchymov koupil Ali Fardan ze Spojených Arabských Emirátů [SAE]. 100% podíl mu prodala skupina Spa & Wellness Nature Resorts. Ta vlastní ještě Lázně Luhačovice. Cena transakce není známa.
Podle údajů z veřejného rejstříku firem se novým majitelem jáchymovských lázní stal Ali Fardan [Ali Al-Fardan]. Podle dostupných informací se Fardan, který vystudoval v USA, podílí na řízení Commercial Bank of Dubai, Al Mal Capital PSC, Dubai Investment PJSC a Union Properties PJSC. Dále působí ve společnosti Dubai Investments PJSC, Al Fardan Group Holdings Co. LLC a dalších. V minulosti působil i v United Development Co., Emirates Bank International PJSC and Keystone Equity Partners Holding WLL aj. V Česku je zapsán jako člen představenstva společnosti KHD.
Ve vedení lázní zůstává současný management
V čele lázní i nadále zůstává jejich ředitel Eduard Bláha a pokračovat má i marketingová spolupráce s původně mateřskými Lázněmi Luhačovice. Bláha, který je zároveň prezident Svazu léčebných lázní [podcast s ním na níže uvedeném odkazu, pozn. red.], pak i nadále zůstává generálním ředitelem Lázně Luhačovice.
Léčebné lázně Jáchymov uvedly, že změna majitele se jejich chodu, hostů, pacientů, zaměstnanců ani partnerů či dodavatelů nijak nedotkne. Zdůraznily, že objednané rezervace klientů zůstávají beze změn a jsou platné. Podle nich služby a lázeňské pobyty nebude v případě lázní v Jáchymově nově poskytovat akcionář. Ale i nadále jejich bývalý vlastník Skupina Spa & Wellness Nature Resorts.
Léčebné lázně Jáchymov těží z radonové vody
Akciová společnost Léčebné lázně Jáchymov existuje od roku 1992. Historie lázní je však více než staletá. Dnes lázně zaměstnávají přes 600 lidí zdravotnických i jiných profesí. V místě těžby radonové vody, v dole Svornost, dávají práci také dvaceti horníkům. Právě radonová voda je hlavním léčebným lákadlem pro návštěvníky.
Lázně Jáchymov každoročně navštíví na 20 000 hostů a stráví v nich průměrně 17 dnů. Mnozí z nich se do lázní vracejí. Desátý, dvacátý i třicátý pobyt v Lázních Jáchymov není podle jejich vedení výjimka. Rekordmanem je pak klient, který je navštívil již padesátkrát.
Základní jmění lázní činí 202 milionů korun. Loni firma i přes pandemii udržela kladný hospodářský výsledek a vytvořila zisk 7,4 milionu korun po zdanění. V roce 2019 vykázaly lázně zisk 57,8 milionu korun. Zatímco jejich obrat loni dosáhl 453,6 milionu korun, předloni to bylo 637,3 milionu korun.
Lázně Luhačovice vykázaly pokles tržeb a zisku
Skupina Spa & Wellness Nature Resorts po prodeji Lázní Jáchymov i nadále vlastní Lázně Luhačovice. Při zachování spolupráce s lázněmi v Jáchymově tak i nadále tvoří největší lázeňskou skupinu v České republice s bezmála 1 300 zaměstnanci. Roční obrat skupiny v roce 2018 přesáhl jednu miliardu korun. Tržby Lázní Luhačovice se však loni propadly zhruba o 150 milionů korun, přesto rok zakončily v mírném plusu.
Lázně Luhačovice nabízejí ubytování a péči pro 2 300 dospělých a 200 dětí. Jsou největšími lázněmi na Moravě a podle některých jedny z nejkrásnějších lázní v Česku. Na jejich výstavbě se podílel secesní architekt Dušan Jurkovič. Všem známý je zdejší lázeňský hotel Jurkovičův dům. Důležité jsou ale i lokální minerální prameny.
–RED–