Denní stacionář pro ambulantní léčbu covidu-19 začal fungovat ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně [FNUSA]. Pacienti se v něm léčí i podáním protilátkových léků, jako jsou bamlanivimab, regeneron či antiparazitikum ivermektin.
Ambulanci pro léčbu covidu-19 otevřela FNUSA ve spolupráci s Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity v Brně v prostorách I. interní kardioangiologické kliniky v pondělí 22. března. Pacienti se v ní léčí od pondělí do pátku v čase od 10 do 14 hodin.
„Stacionář je primárně určeny pacientům s nemocí covid-19 v časném stádiu, kteří splňují kritéria pro podání protilátkových léků – bamlanivimab a regeneronu. Pacient lék dostane přímo ve stacionáři v infuzi,“ popisuje fungování nově otevřeného denního stacionáře primář kliniky Michal Rezek.
Doplňuje, že po vykapání infuze se na oddělení pacient zdrží ještě zhruba hodinu kvůli dohledu zdravotníků.
„Pacient odejde zhruba po dvou hodinách,“ upřesňuje s tím, že nasazení látky ivermektin musí vždy schválit ošetřující lékař pacienta.
Stacionář navštěvují pacienti po konzultaci s praktikem
Návštěvu denního stacionáře vždy mají nemocní s prokázaným koronavirem nejprve probrat se svým praktickým lékařem. Ten vyhodnotí, zda splňují kritéria pro léčbu v něm, nebo ne.
Pokud ano, na léčbu se objednají zprvu telefonicky. Do zařízení si pak přinesou průkaz zdravotního pojištěnce a také potvrzení o pozitivním výsledku testu na koronavirus.
Regeneron dorazí do Česka v pátek 26.3.
Zatímco látky ivermektin bamlanivimab jsou již v ČR, první dodávka neregistrovaného léku na covid-19 od firmy Regeneron v objemu čtyři tisíce dávek přijde do Česka až zítra [26.3.]. Stejné množství má dorazit i v dubnu a květnu. Což již i potvrdil Jiří Pešina, mluvčí firmy Roche, která má distribuci regeneronu na starosti.
Regeneron je kombinací monoklonálních protilátek casirivimab a imdevimab. To jsou proteiny bránící vstupu viru do lidských buněk. Ministerstvo zdravotnictví ČR [MZ ČR] ho povolilo používat již na začátku března, výjimku udělilo pro dvanáct tisíc dávek preparátu. Zdravotníci mohou léčivo podat pacientům starším dvanácti let s váhou alespoň 40 kilogramů, kteří mají vysoké riziko zhoršení zdravotního stavu. Může jít mimo jiné o pacienty po transplantaci, s onkologickým, hematoonkologickým či autoimunitním neurologickým onemocněním. Dále o pacienty s cukrovkou prvního typu nebo pacienty s vysokou obezitou.
Přípravek regeneron je určen pro pacienty nevyžadující hospitalizaci a pro ty, u kterých příznaky covidu netrvají déle než sedm dní a neuplynuly více než tři dny od pozitivního testu na koronavirus.
FNUSA má 50 volných covidových lůžek
Dodejme, že zdravotníci ve FNUSA momentálně pečují o 90 pacientů s covidem-19, devět z nich je na klinice ARO ve vážném stavu na umělé plicní ventilaci. Dva na přístroji pro mimotělní oběh ECMO. 25 pacientů s koronavirem je na jednotkách intenzivní péče na dalších klinikách, stav deseti z nich je vážný. Nemocnice má momentálně 50 volných lůžek pro pacienty s koronavirem.
„Pořád platí, že nám na lůžkách s umělou plicní ventilací zůstávají pacienti po nemoci covid-19, kteří již nejsou pozitivní, ale jejich zdravotní stav je stále velmi vážný,“ uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská s tím, že čtyři takoví pacienti jsou nyní na přístroji ECMO.
–ČTK/RED–