Respirátory FFP2 nejsou ve veřejné dopravě a obchodech v Česku povinné a jinak tomu nebude ani příští týden. Uvedl to ministr zdravotnictví Jan Blatný [za ANO]. Zároveň nevyloučil nařízení o jejich nošení v budoucích týdnech ze strany vlády i EU. Dotkl se i citlivých témat, jako je otevření škol a lyžařských vleků.
Zpomalit rychlost šíření nového koronaviru, včetně jeho nových mutací, dokáží podle epidemiologů respirátory FFP2. Evropské země proto postupně nařizují jejich povinné nošení ve veřejné dopravě a na místech, kde se shromažďují lidé. Což je dnes hlavně v obchodech. Česká republika k takovému kroku nepřistoupila, i když zavedení povinnosti chránit se respirátory FFP2 nevylučuje.
„Zejména s ohledem na zmiňované změny v rychlosti šíření viru spojené s jeho mutacemi, je to odborně velmi vhodný způsob, jakým zpomalit nebo zabránit šíření viru, to je nezpochybnitelné,“ uvedl po dnešním jednání vlády ministr Blatný.
Respirátory FFP2 snižují riziko šíření koronaviru
Nošení respirátorů FFP2 ministr doporučuje nosit všem, kdo k nim má přístup a může si je dovolit zakoupit. Nosit je musí už například lidé ve veřejné dopravě a obchodech v Rakousku a Německu. V této souvislosti tamní vlády uzavřely dohody s jejich prodejci o zastropování konečné ceny pro spotřebitele, který si respirátor koupí za nejvýše 1 euro. Přičemž mají od výrobců garanci, že jich bude na prodejních pultech dostatek. Aktuálně se v těchto zemích jedná o odpuštění daně pro jejich výrobce a prodejce.
Podobná regulace se dá v případě zavedení jejich povinnosti nošení čekat podle Blatného i v České republice. Upozornil, že dříve jak za týden u nás takové nařízení platit nebude.
„Příští týden není doba, kdy by ta povinnost měla začít platit, ale nošení respirátorů doporučuji,“ uvedl.
Školáci a lyžařské vleky nejdříve od 1. února
Pokračování nouzového stavu schválila dolní komora Parlamentu ČR a vláda do 14. února. Veškerá protiepidemická opatření zůstávají nadále v platnosti s výjimkou jeslí [zařízení pro děti do tří let, pozn. red.] a lesních školek, které mohou být nově v provozu. Nikoli však takzvané lesní kluby, které nejsou zákonem vymezeny jako školní/předškolní zařízení, ale jde o spolky. Proto se na ně výjimka nevztahuje a zůstávají uzavřeny.
Příští týden ve středu rozhodne vláda o zpřístupnění škol pro žáky závěrečných ročníků základních a středních škol a dále odborných učilišť. Pokud se denní počty nakažených stabilizují a opadne zatížení v nemocnicích, pak se do škol od 1. února vrátí i všichni žáci 1. stupňů základních škol.
Obdobný termín rozvolnění zváží vláda příští týden ve středu i pro lyžařské vleky, které by se taktéž mohly po několikatýdenní pauze rozjet v pondělí 1. února.
„Není problém z epidemiologického hlediska spuštění vleků […], ale je třeba zajistit, aby to nezvýšilo mobilitu v rámci České republiky,“ vysvětlil ministr.
Jednání s dodavateli nasmlouvaných vakcín
O kompenzacích pokrácených dodávek vakcíny od společností Pfizer a BioNTech bude dnes [22.1.] jednat ministr Blatný s ředitelem české pobočky firmy. Cílem jednání je dle jeho slov narovnání objemu snížených dodávek ohlášených pro budoucí tři až čtyři týdny.
Velkou pomocí v dosažení proočkovanosti populaci bude dle něj schválení vakcíny od britské firmy AstraZeneca, jejíž skladování a distribuci zvládne každé zdravotnické zařízení, včetně praktických lékařů.
–VRN–