Téměř 200 tisíc tísňových volání přijali loni pracovníci dispečinku Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy [ZZS HMP], 115 tisíc z nich řešily záchranářské a lékařské posádky.
V porovnání s předchozím rokem jde o pokles o osm procent. Více než pět tisíc pacientů pražská záchranka převezla kvůli covidu do nemocnice. Většinu ze 115 tisíc primárních událostí [90 %] vyřešily posádky zdravotnických záchranářů samostatně. Asi jedenáct tisíc událostí se neobešlo bez pomoci lékaře a ve 528 případech vzlétal vrtulník leteckých záchranářů. Operátoři zahájili v loňském roce bezmála 800 telefonicky asistovaných resuscitací, v terénu jich pak posádky provedly skoro 600. Přičemž téměř u poloviny pacientů se jim podařilo obnovit účinný oběh přímo na místě události.
Porody vedené po telefonu
Dispečeři loni zahájili třináct telefonicky vedených porodů, posádky pak zasahovaly u 284 bezprostředně hrozících porodů v terénu. V 57 případech z nich pak skutečně došlo k porodu ještě za asistence pražských záchranářů.
Přímo na jednotky intenzivní péče záchranáři po ošetření transportovali více jak 5 500 pacientů. Přes 1 200 pacientů na následky kritického onemocnění nebo úrazu zemřelo na místě události. Koroneři provedli téměř čtyři tisíce prohlídek zemřelých.
Potíže s dýcháním jsou nejčastější důvod výjezdů
Ke zdravotním potížím, kvůli kterým se pacienti na pražskou záchrannou službu obracejí nejčastěji, jsou tradičně dechové potíže [12,5 tisíce výjezdů], bolesti na hrudi [7 tisíc případů] a třetím nejčastějším důvodem je porucha vědomí [necelé 4 tisíce případů]. Z úrazů docházelo v roce 2020 nejvíce k pádům [11,8 tisíc]. Skoro dva tisíce výjezdů směřovalo k dopravním nehodám. Ostatních úrazů bylo necelých osm tisíc. Více než 3 500 výjezdů bylo kvůli otravě všeho druhu.
Více než pět tisíc pacientů loni zdravotníci z pražské záchranky transportovali do nemocnic kvůli zdravotním potížím vyvolaných covidem-19. Záchranáři z Prahy se připojili i k domácím odběrům vzorků na covid-19. V roce 2020 jich nabrali zhruba 18 tisíc na 8,5 tisících adresách. Do provozu záchranka uvedla takzvaný tým speciálních činností. Podílela se i na vzniku a fungování létajícího krizového týmu, jež poskytuje asistenci domovům seniorů a jiným pobytovým zařízením. Při transportech pacientů z přetížených nemocnic v regionech pražská záchranka několikrát využila nové speciální evakuační vozidlo Fénix.
Nejvíce pacientů směřovalo do Vinohradské nemocnice
Po nutném ošetření předávají záchranáři pacienty do pražských nemocnic. V roce 2020 nejčastěji transportovali nemocné do Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, konkrétně 20,9 tisíc pacientů. Do Fakultní nemocnice Bulovka jich odvezli 20,7 tisíc. Dále pak do Fakultní nemocnice v Motole 16 tisíc pacientů. Thomayerova nemocnice jich přijala zhruba 16 tisíc a Všeobecná fakultní nemocnice 13 tisíc pacientů.
–RED–