Nemocnice v ČR mohou ode dneška očkovat z jedné ampule vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech až šest lidí namísto pěti. Dočasně to povolilo Ministerstvo zdravotnictví ČR [MZ ČR]. Stejnou praxi dříve zvolily například USA. Evropská agentura pro léčivé přípravky [EMA] o navýšení dávek s výrobci jedná.
Podle aktuálně platných dokumentů k vakcíně Comirnaty od společností Pfizer a BioNTech, které jsou pro zdravotníky závazné, je jedna lahvička s léčivým přípravkem určena na využití pěti dávek očkování. Odborníci se však shodli, že množství obsažené v jedné ampuli stačí na oočkování šesti osob.
„Za přísného dodržení objemu jednotlivých dávek lze použít obsah jedné vícedávkové injekční lahvičky až pro šest pacientů, a to v případě, kdy objem očkovací látky v jedné lahvičce umožní odebrání nezbytného objemu jednotlivých dávek pro každou z aplikací,“ uvádí ministerstvo na svém webu v rozhodnutí, které je platné do konce letošního března.
Odborníci se na navýšení dávek shodují
Výrobci počítají při stanovení počtu dávek z jedné lahvičky s takzvaným „mrtvým objemem“, který vzniká při natažení každé injekční stříkačky. Například i podle bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly množství látky v lahvičce stačí na šest dávek. Imunolog Zdeněk Hel, který je součástí iniciativy vědců Sníh, jež chce publikovat vědecky ověřená data o covidu-19, na sociální síti připomněl, že podobně postupují i jiné země.
„Z odborného hlediska je to naprosto v pořádku. Nejedná se o ředění vakcíny,“ uvedl.
Získat z lahvičky vakcíny proti covidu-19 šest dávek místo pěti je možné i podle vedoucího lékárníka Fakultní nemocnice v Motole [FN Motol] Petra Horáka. Látky je v ní dle jeho slov dostatek. Nutné je ale podle něj oficiální povolení výrobce a lékových agentur.
„Matematicky to tak vychází. Je to standardní věc, která se ve farmaceutické výrobě dělá. Pokud je v jedné lahvičce více dávek,“ řekl Horák s tím, že americká léková agentura FDA správně povolila použití až šesti dávek.
EMA o změně dávek stále jedná
Ministerstvo povolilo použití až šesti dávek z jedné lahvičky na základě posouzení Státního ústavu pro kontrolu léčiv [SÚKL].
„V souladu s evropskou legislativou však promítnutí změn v souhrnu údajů o přípravku vyžaduje standardní proces změny v registraci,“ píše se v dokumentu.
Změny v registraci schvaluje evropská léková agentura, která použití vakcíny Comirnaty pro členské země Evropské unie povolila.
Česko očkuje proti covidu-19 čtvrtý den
Očkování první vakcínou povolenou pro použití v EU od firem Pfizer a BioNTech začalo v České republice v neděli 27. prosince. Dostupných je u nás zatím 9 750 vakcín. Přednostně se očkují zdravotníci ve fakultních nemocnicích v Praze, Brně a v Ostravě. V dalších krajích vakcína zatím není. Podle stávajících plánů má další dodávka dorazit na Silvestra. Konkrétně půjde o dalších 19 500 dávek očkovací látky.
Stát si závazně objednal zhruba čtyři miliony dávek vakcíny od společností Pfizer a BioNTech. Jde o dvoudávkovou vakcínu, přičemž k přeočkování dochází zhruba 21 den po prvním očkování. Česko si dojednalo možnost uplatnění opce, tedy předností právo nákupu, čímž může získat očkovací látku pro dalších 2,4 milionu osob.
Ke schválení míří i vakcína od firmy Moderna
Evropská léková agentura v těchto dnech ve zrychleném řízení posuzuje také vakcínu americké firmy Moderna, kterou už se očkuje ve Spojených státech. K její podmínečné registraci se má vyjádřit 6. ledna. Evropská komise už v listopadu se společností Moderna uzavřela kontrakt na nákup 160 milionů dávek. Mimo zmíněné firmy dojednala komise obchodní smlouvy se společnostmi AstraZeneca, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson a CureVac. Pokud EMA schválí i jejich vakcíny, EK rozdělí mezi členské země více než jednu miliardu dávek vakcíny.
–ČTK/RED–