Antigenní testování covidu-19 v Česku začne v některých odběrových centrech už ve středu 16. prosince. Většinou jde o místa při fakultních nemocnicích. V pátek k nim přibydou další menší odběrová místa, která pojištěnce po zarezervování otestují. Antigenní test u praktika a ambulantního specialisty už tak jistý ale není.
Plošné antigenní testování, které v Česku započne ve středu 16. prosince 2020 a skončí 15. ledna 2021, zajišťují zdravotníci ve dvou základních sítích. Tou první jsou takzvaná antigenní odběrová centra [AOC]. Ta fungují již od jarní vlny covidu, zřízená obvykle při fakultních nemocnicích. Tvoří páteřní síť odběrových míst v krajích. Do první skupiny patří i menší odběrová místa, například při městských nemocnicích, laboratořích nebo i v místech s vyšší frekvencí lidí. Jejich seznam je zde.
„Zapojených je aktuálně 168 antigenních odběrových center, na testování od středy jsou připraveny odběrová centra především v páteřní síti, tedy ve fakultních nemocnicích,“ upřesňuje plukovník Petr Šnajdárek z Centrálního řídícího týmu [CŘT].
Na první skupinu antigenních odběrových center navazuje sekundární odběrová síť smluvních poskytovatelů zdravotních služeb. Jde o praktické lékaře, ambulantní specialisty nebo i stomatology. Těm hradí výkon odběru biologického materiálu zdravotní pojišťovna pacienta.
Praktičtí lékaři se k antigennímu testování příliš nemají
Zástupci praktických lékařů upozorňují, že i v době plošného antigenního testování, zůstává jejich prioritou péče o jejich pacienty. Navíc podle předsedy Sdružení praktických lékařů ČR [SPL ČR] Petra Šonky se kvůli rostoucímu počtu covid pozitivních pacientů ordinace praktických lékařů začínají v posledních dnech opět zaplňovat.
„Praktičtí lékaři by měli plnit svůj primární úkol, a to léčit nemocné, ať už s covidem-19 nebo bez něj. K plošnému testování již máme v ČR dostatečnou síť odběrových center, jejich kapacita je dostatečná,“ tvrdí Petr Šonka.
Upozorňuje, že zapojení praktických lékařů do plošného testování antigenními testy je dobrovolné a záleží na každém praktikovi, jestli na něj přistoupí.
„Každý musí zvážit, zda k testování najde volnou kapacitu a jestli je schopen si zorganizovat provoz praxe,“ vysvětluje.
I přesto se někteří praktici do testování již zapojili a v případě indikace na covid pacienta i testují. Podstatné je však zmínit, že dobrovolně otestují především své registrované pacienty. Přednostně pak provedou test u citlivých skupin pacientů. Jako jsou starší, imobilní a dlouhodobě nemocní lidé, pro které je cesta do odběrového centra zátěží.
„Pacienti, kteří se chtějí s antigenním testováním obrátit na svého praktického lékaře, tak jen telefonicky, určitě nechodit přímo do ordinace,“ upozorňuje Šonka.
Antigenní test u specialisty nebo stomatologa
Na plošné antigenní testování se mohou pojištěnci objednat i ke svému ambulantnímu specialistovi a stomatologovi, kteří se do něj zapojili prostřednictvím Iniciativy Lékaři pomáhají Česku [LPČ]. Jejich seznam zde.
„Každý musí vyjít ze své komfortní zóny a přiložit ruku k dílu. Prosíme, aby to lidé nebojkotovali a byli shovívaví k odběrovým centrům, budou se možná tvořit fronty, nejde všechny otestovat do 24.12.,“ říká za iniciativu stomatolog Radek Mounajjet.
I v takovém případě je třeba se u specialisty či stomatologa nejprve o možnosti testování informovat telefonicky, navíc jde o nenárokové odběrové místo. To znamená, že lékař sám určí koho a kdy otestuje.
„Odběrová místa zapojená přes iniciativu LPČ nejsou nárokovaná odběrová místa pro veřejnost. Tato odběrová místa slouží pouze pro pacienty daných zařízení a testují jen „své“ pacienty,“ upozorňují zástupci LPČ.
Příprava na POC test u dobrovolníků
Termín odběru si vždy v předstihu rezervujte. Ukázalo se, že zájem o testování je v některých odběrových místech, především těch pražských, vyšší. Proto je třeba počítat i s méně vhodným volným termínem k odběru, případně se bude muset zájemce spokojit s jiným odběrovým místem.
Na samotný odběr není třeba chodit příliš brzy, zbytečně se pak tvoří fronty. Rezervovaný termín může zájemce kdykoliv stornovat a uvolnit tak místo jiným. V odběrovém místě nezapomínejte dodržovat preventivní opatření, především dodržování rozestupů. Ujistěte se, že s sebou máte osobní doklady [doklad totožnosti, kartičku zdravotní pojišťovny] a kontaktní informace [telefonní číslo].
–VRN–