Tržby z prodeje registrovaných volně prodejných léků v Česku v letošním druhém čtvrtletí meziročně klesly o dvanáct procent na 3,5 miliardy korun. Mezičtvrtletní pokles prodeje dosáhl 36 procent. Vyplývá to z dat analytické společnosti Iqvia.
Ve srovnání s prvním čtvrtletním letošního roku, kdy tržby z prodeje volně prodejných léků vzrostly o 21 procent na 5,5 miliardy korun, bylo druhé čtvrtletí ve znamení útlumu. Prodejci vykázali mezičtvrtletní propad tržeb o 36 procent. Částečně jde podle odborníků o výsledek předzásobení se léky bez předpisu v době pandemie covidu-19. Podstatnou roli ale hrají i zvýšená hygienická opatření. Díky nim jsou lidé méně nemocní respiračními a jinými virovými infekcemi.
„Prodejní čísla z druhého čtvrtletí veskrze potvrzují naši hypotézu, že se lidé v panice z nečekané pandemie covidu-19 předzásobili léky proti chřipce a nachlazení. Poptávka se však pouze koncentrovala v čase, nikoliv trvale zvýšila,“ uvedl analytik společnosti Iqvia Jan Habětínek.
I proto došlo na českém trhu ve druhém čtvrtletí k nejvyšším propadům v kategoriích, které v prvním čtvrtletí nejvíce přispěly k mimořádně silnému výsledku. Šlo především o volně prodejné léky proti chřipce a nachlazení. Vzhledem ke zvýšeným hygienickým standardům se dá podle Jana Habětínka dále na úrovni celoročních prodejů očekávat spíše pokles. Hygienická opatření totiž přispívají k nižšímu výskytu všech infekčních respiračních onemocnění, tedy nejenom covidu-19.
Propady nehlásí pouze volně prodejné léky
Významný propad zaznamenal v minulých měsících i trh s léky na předpis. To zejména během krize covid-19, kdy se lidé obávali chodit k lékařům. Případně lékaři sami zavřeli své ordinace. Což platilo podle Svazu zdravotních pojišťoven ČR pro desetinu lékařů. Přičemž těch lékařů, kteří omezili svůj provoz, bylo 60 procent.
Podle dat SZP ČR pouze 1,5 procenta lékařů vůbec neposkytovalo své služby. Dalších devět procent lékařů bylo k dispozici pouze distančně, nejčastěji na telefonu. Zhruba třetina lékařů provozovala ordinace s omezenými ordinačními hodinami.
Tržby z prodeje padají i u doplňků
V meziročním srovnání klesly podle výsledků analytické společnosti také celkové tržby za volně prodejné léky hodnocené společně s hygienickými produkty, zdravotnickými prostředky, doplňky stravy a dětskou výživou. A to až o jednu desetinu na 4,6 miliardy korun. To je v porovnání s prvním letošním čtvrtletím pokles až o 31 procent. Obdobné propady vykazují u prodeje léků i doplňkového zboží ostatní země EU a v severní Americe.
„V západní Evropě a severní Americe vidíme podobné výkyvy prodejů, které vedly k výrazným meziročním nárůstům v prvním čtvrtletí roku 2020 a následnému ochlazení ve druhém čtvrtletí,“ říká generální ředitel firmy Iqvia pro ČR a SR Martin Šlégl.
Výjimkou je podle něj pouze Čína, ve které v již prvním čtvrtletí došlo k meziročnímu poklesu prodejů. Obdobně je na tom i Japonsko.
Koronavirus zvýšil tržby e-prodejcům
Stejně jako v jiných odvětvích, tak i v segmentu volného prodeje léčivých přípravků, doplňků stravy, dětské výživy, zdravotnických a hygienických prostředků rostly tržby z jejich prodeje na internetu. Což lze vysvětlit ztíženými podmínkami kamenných lékáren i strachem lidí z nákazy v době nouzového stavu.
„Přesun prodejů z kamenných lékáren do e-commerce pozorujeme dlouhodobě, nicméně současná epidemiologická situace tento trend, zdá se, akcelerovala,“ říká Martin Šlégl.
Zatímco v roce 2017 se podíl e-shopů na trhu pohyboval pod čtyřmi procenty a koncem roku 2019 se dostal k sedmi procentům, v první polovině roku 2020 činil jedenáct procent. Za šest měsíců vzrostl o stejný počet procentních bodů jako za předchozí dva roky dohromady. To ostatně potvrzuje vývoj e-shopu největší tuzemské lékárenské sítě Dr.Max. Ten se již loni jako jediný lékárenský nákupní portál dostal mezi první desítku nejnavštěvovanějších českých virtuálních obchodů.
Podle zástupců firmy se velmi dobře doplňuje s tradičními lékárnami. Ty v drtivé většině případů fungují jako výdejní místa. Takřka všechny totiž umožňují rezervovat si objednaný sortiment v lékárně a připravit položky, které jsou tam k dispozici, k výdeji během několika minut. Letos v březnu byly spuštěny i rezervace léků na předpis, což pacienti uvítali zejména během koronavirové krize.
–ČTK/RED–