Poskytovatelé sociálních služeb mohou od 29.5. žádat Ministerstvo práce a sociálních věcí [MPSV] o peníze na odměny pro své pracovníky za jejich práci v době epidemie koronaviru. Vyhlášení dotací na odměny oznámila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová [ČSSD].
Žádosti je možné posílat do 15. června a to pouze elektronicky. Peníze získají státní, krajská, obecní, nezisková, církevní i soukromá zařízení s registrací k poskytování služeb. Požádat mohou zařízení také o sumu na odměny pro své pracovníky, kteří dočasně vypomáhali v jiném zařízení, například v domovech pro seniory. Pokud žadatelé dostali už peníze na odměny z veřejných rozpočtů od krajů či obcí, vyplacená částka se z mimořádné dotace odečte.
Podle odpracovaných hodin, druhu činnosti a rizika nákazy svým pracovníků budou moci poskytovatelé sociálních služeb vyplatit za měsíc 10 000, 20 000 či 40 000 korun. A to za období od 13. března do konce května. Zástupci MPSV již dříve uvedli, že se nemoc covid-19 objevila ve 20 zařízeních. Jejich pracovníci v přímé péči mohou dostat zhruba 40 000 korun a ostatní zaměstnanci pak 20 000 korun hrubého za měsíc v případě, že odpracovali plných 170 hodin. Hodinová odměna tak činí 235 a 115 korun. V domovech, kde nákaza nebyla, by měl personál dostat 10 000 korun hrubého měsíčně při plné pracovní době. Výše odměny pak vychází na 59 korun na hodinu.
APSS ČR: 5,2 mld. na odměny je třeba rozdělit
Záměr vyplatit mimořádnou podporu sociálním službám za ocenění pracovníků a dorovnání zvýšených nákladů kvůli koronavirové infekci ministryně Jana Maláčová zveřejnila na začátku dubna. Kabinet návrh začal projednávat o tři týdny později. Schválil ho po dvou týdnech [7. května], ale pouze část na odměny. Vyčlenil na ně 5,2 miliardy korun.
Podle původního plánu měla vláda rozhodnout dříve. Žádosti o dotace se měly začít podávat 4. května a peníze měly poskytovatelům dorazit do poloviny července. Podle prezidenta Asociace poskytovatelů sociálních služeb [APSS ČR] Jiřího Horeckého se nejspíš celá suma ani nevyužije, protože mnoho pracovníků bylo na ošetřovném či v karanténě. Prezident asociace odhaduje, že by se na odměnách mohlo vyplatit kolem tří miliard korun. Dle jeho vyjádření provozovatelé budou usilovat o to, aby se zbytek částky přesunul na dofinancování výpadku příjmů kvůli omezenému provozu a zvýšeným nákladům poskytovatelů sociálních služeb.
Poskytovatelé sociálních služeb měli neplánované výdaje na ochranné pomůcky, testy či přesčasy a vypadly jim také příjmy za péči o klienty. Provozovatelé měli také vyšší výdaje za internet, pohonné hmoty, přesčasy i úpravy prostor. Část příjmů vypadla, a to po vyčlenění desetiny kapacity na karanténu či za nepřijaté nové klienty. Ministerstvo práce a sociálních věcí sumu za březen a duben již dříve vyčíslilo na 1,33 miliardy korun.
„Máme odhady, které jsou dány reálnou potřebou poskytovatelů služeb,“ řekla Jana Maláčová. Dodala, že by se dotace rozdělovaly v jednotlivých kolech. Na peníze by dosáhla i soukromá zařízení. Podle vývoje koronavirové nákazy by se pak postupovalo dále. Podle nepotvrzených informací mělo jít na pokrytí nákladů za březen a duben původně až o tři miliardy korun.
–ČTK/RED–