Melanom se u mužů objeví spíše na trupu, u žen na končetinách

0
939
melanom
Preventivní vyšetření útvaru na kůži dermatoskopem v jedné z provizorních ambulancí Stanu proti melanomu. / Foto: Stan proti melanomu

U mužů se melanom nejčastěji objeví na trupu. To ve více než polovině případů. U žen se toto zhoubné bujení potvrdí spíše na končetinách. Melanom se ale může objevit i v oku, pod nehtem nebo ve střevu.

Většinu melanomů, zhoubných nádorů, způsobí sluneční UV záření. V posledních letech lékaři ale přišli na to, že za vznikem zhoubného nádoru na kůži stojí i UV lampy na fixování gelových nehtů. A podstatnou měrou k nim přispívají solária, která k navození opálené kůže používají také umělé ultrafialové světlo [UV].

„UV lampy mohou poškodit DNA v kožních buňkách a být zodpovědné za vznik nádorů,“ potvrdila na tiskové konferenci [28.4.] při zahájení preventivní a osvětově akce Stan proti melanomu prof. Monika Arenbergerová z Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady [FNKV], která je odbornou garantkou Evropského dne melanomu [Euromelanoma Day].

Úřady by tak podle dermatologů měly omezit přístup do solárií nezletilým osobám a dále zvážit i nějakou formu regulace používání umělého UV záření. Například ve zmiňovaných UV lampách, které používají nejen kosmetické provozy, ale i ženy k domácí úpravě nehtů.

Melanom jako důsledek slunění

Profesorka Arenbergerová uvedla, že melanomy, převážně na kůži, diagnostikují specialisté u stále vyššího počtu pacientů. Loni šlo o více než 3 100 osob s touto malignitou.

„Podle posledních dostupných údajů se v ČR za rok diagnostikovalo více než 3 100 pacientů s invazivním melanomem. Naštěstí stále více v počátečním stadiu,“ potvrdil Jan Mužík z Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR [ÚZIS].

Na melanom u nás podle dat Ústavu ročně zemře 400 až 500 pacientů. To je zhruba každý sedmý pacient s tímto onemocněním.

„Kožní rakovina je zdaleka nejčastějším zhoubným onemocněním v České republice a samotný melanom je opět sedmým nejčastějším nádorem,“ dodal Mužík.

Aktinická keratóza je růžová skvrna na kůži přecházející i v karcinom

Každý rok se u nás podle dat ÚZIS potvrdí kolem 30 tisíc kožních nádorů. Z nich k těm nejvíce nebezpečným, agresivním, patří právě melanom. A tou nejúčinnější prevencí je podle lékařů ochrana před slunečním i umělým UV zářením. Při ochraně před sluncem mají lidé myslet nejen na sebe, ale především na malé děti. Zvlášť nebezpečné je totiž UV záření pro malé děti, upozornil manažer odborného rozvoje lékáren Dr. Max Gabriel Pallay.

„V dětském věku máme daleko větší riziko si ublížit,“ řekl s tím, že kůže dětí je tenčí než u dospělých, daleko hůře hospodaří s vodou a tak je daleko přístupnější pro chemikálie stejně jako UV záření.

Za zásadní v prevenci kožních nádorů považuje Pallay používání ochranných prostředků, především krémů s vysokým stupněm ochrany. Dále používání slunečních brýlí, pokrývek hlavy a nutné je se i vyhýbat prudkému slunci. Stejně jako průběžně sledovat kůži a to, zda pigmentace či kožní znaménka na ní nemění tvar nebo se dál nerozšiřují.

Preventivní vyšetření kůže nabízí Stan proti melanomu

Za pozitivní trend u melanomu považuje Mužík alespoň to, že i přes nikoli mírný růst jeho incidence se nezvyšuje úmrtnost na tento zhoubný nádor. Podle přednosty Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK a FN Královské Vinohrady prof. Petra Arenbergera se daří i přes nárůsty pacientů s melanomy udržet úmrtí na ně na stávajících číslech pouze dvěma zemím na světě, a to Česku a Izraeli.

„A k tomu přispívají i osvětové akce, jako je Stan proti melanomu,“ uvedl profesor.

Jde o preventivní a osvětovou akci, kdy zdravotníci na několika stanovištích ve stanu bezplatně vyšetří zájemcům kožní znaménka a další útvary na kůži. Letos ve dnech 28. a 29. dubna nabízí kontrolu zdravotníci ve stanu na Václavském náměstí v Praze. Poté, 5. května, se otevře Stan proti melanomu v Brně na náměstí Svobody a 13. května vyroste v Avion Shopping Parku v Ostravě.

V Česku se rodí nový screening časného záchytu kožních nádorů

A je tu i další příležitost, jak se dostat na bezplatnou kontrolu kožních nálezů, tentokrát už přímo na dermatologické pracoviště.

„Letos se Česká republika jako každým rokem připojí k Evropskému dni melanomu 12. května i svými kožními pracovišti napříč republikou,“ říká prof. Arenbergerová.

Na webu denmelanomu.cz se mohou lidé registrovat. A následně si vybrat pro ně nejbližší dermatologické pracoviště a objednat se k preventivnímu vyšetření.

K prevenci rakoviny kůže se připojuje i ČPZP

K prevenci kožních nádorů se i letos tradičně připojuje i Česká průmyslová zdravotní pojišťovna [ČPZP] se svou již poosmé pořádanou roadshow Spolu proti melanomu. V době od 12. května do 5. června postupně navštíví 15 měst napříč Českou republikou. A ve speciálním stanu lékaři vyšetří příchozím kožní znaménka nebo jiné pigmentové útvary.

Vyšetřeni budou všichni bez omezení věku a bez ohledu na to, u které zdravotní pojišťovny jsou registrováni. Na tuto prohlídku se není třeba nikde dopředu objednávat. Takže se pro ni na místě může rozhodnout každý kolemjdoucí,“ uvádí mluvčí pojišťovny Elenka Mazurová.

Akce Spolu proti melanomu zachytila přes 400 rizikových nálezů

Nechat si lékařem prohlédnout kůži bez předchozího objednání a zdarma mohou jak dospělí, tak děti, dodává. Rozpis termínů je zde.

Spolu proti melanomu letos postupně zamíří do měst Znojmo, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Uherské Hradiště, Zlín. Dále Olomouc, Chomutov, Kladno, Plzeň, České Budějovice, Opava, Frýdek-Místek, Třinec a Ostrava. Lidem se stan otevře v době od 10 do 17 hodin.

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here