Volné místo v lázních si mají pacienti shánět sami, navrhuje ministerstvo

1
8455
v_laznich
Foto: Freepik.com

V návrhu na hrazenou lázeňskou léčebně rehabilitační péči už nebudou lékaři uvádět dvoje vybrané lázně. Pacienti si volné místo v lázních budou shánět sami. A pokud ho neseženou, mají se obrátit na svoji zdravotní pojišťovnu.

Změny v poskytování lázeňské léčebně rehabilitační péči, tedy té hrazené ze zdravotního pojištění, přináší návrh vyhlášky Ministerstva zdravotnictví [MZd ČR]. Její novelizace přináší více změn u hrazené lázeňské péče. S platností úprav se počítá od 1. července letošního roku. Nově podle vyhlášky nebude lékař v návrhu na lázně uvádět přímo dvoje vybrané lázně, jako je tomu nyní.

„Stále častěji se stává, že kapacita zvolených poskytovatelů je vyčerpána a je nutné zajišťovat lázeňskou léčebně rehabilitační péči jinde, než je uvedeno v návrhu,“ vysvětluje důvody změny v předepisování lázní ministerstvo zdravotnictví.

Pokud si sám pojištěnec nebude moci vhodné lázně sehnat, má se podle ministerstva obrátit na svou zdravotní pojišťovnu. Tedy má proces i u z pojištění hrazené lázeňské péče fungovat podobně, jako je tomu dnes v případě nedostupnosti například pediatra, stomatologa, gynekologa a dalších odborností. Lidé se mají, když je nemohou sehnat, obrátit na svou zdravotní pojišťovnu.

Nedůstojné obvolávání lékařů ukončí rezervační systém. Ten ale není

A je tu i další změna. Na základě konzultace s lékaři ministerstvo přehodnotilo podmínku, podle níž byla inkontinence II. stupně překážkou k čerpání lázeňské péče.

Oproti tomu v případě inkontinence III. stupně jsou možnosti poskytování péče v lázeňských zařízeních významně omezeny. To proto, že se často vylučuje poskytování potřebného fyzioterapeutického ošetření, vysvětluje návrh vyhlášky.

Méně vyšetření před nástupem do lázní

Další ministerská úprava se týká lázeňských předvyšetřeních. Lidé starší 70 let podle ní už nebudou dokládat potvrzení internisty nebo geriatra, že jsou schopni absolvovat lázeňský pobyt. Povinné by také nebylo zopakování některých nedávných vyšetření.

„Cílem předkladatele bylo identifikovat… ta ustanovení, jejichž změna povede k odstranění zbytné administrativní zátěže a duplicitních vyšetření,“ píše v důvodové zprávě MZd ČR.

Dále navrhuje zrušit například před nástupem do lázní povinné vyšetření činnosti srdce [EKG] pro osoby starší 40 let.

„Tato změna potenciálně uspoří několik desítek tisíc zbytných vyšetření EKG, která se provádějí i zcela zdravým pacientům,“ uvádí resort.

Hodonín a část Buchlovic Smraďavka se stanou přírodními lázněmi

Všichni lidé by toto vyšetření měli absolvovat jednou za čtyři roky jako součást preventivní prohlídky u svého praktického lékaře. Tímto krokem veřejné zdravotnictví ušetří nejméně deset milionů korun ročně, slibuje si od změny ministerstvo.

Způsobilost k lázeňské léčbě nebude muset lidem nad 70 let nebo s více nemocemi nově potvrzovat internista či geriatr. Postačí jim zdravotní dokumentace u ošetřujícího lékaře.

„V případě naprosté většiny běžných pacientů s chronickým onemocněním nebude existovat jakákoliv překážka,“ píše se v dokumentu.

Při pochybnostech o zdravotní kondici pojištěnce, který má nastoupit na lázeňskou léčebně rehabilitační péči, může lékař požádat o stanovisko daného specialistu. Ministerstvo si od této změny slibuje méně opakovaných vyšetření.

„Ty lze přitom nahradit v naprosté většině případů již existujícími zprávami z dříve provedených vyšetření. Aniž by bylo nutné opakovaně vyšetření provádět nebo zpracovávat nové dokumenty,“ uvádí.

Volné místo v lázních a schvalování návrhu na lázně

Lázeňskou léčebně rehabilitační péči předepisuje ošetřující lékař a schvaluje revizní lékař zdravotní pojišťovny. Ten se má k návrhu na lázeňskou péči vyjádřit nejpozději do 30 dnů od obdržení návrhu. U komplikovanějších případů se lhůta prodlužuje na 60 dnů.

V případě, že žadatel splní všechny podmínky pro úhradu z pojištění, návrh na lázně pojišťovna schválí. Když hrazenou lázeňskou léčebně rehabilitační péči ať už komplexní, pro kterou se vžil hovorový výraz „lázně na křížek“, nebo příspěvkovou, schválí pojišťovna, zasílá dnes „schválený návrh“ přímo do lázeňského zařízení uvedeného v návrhu na prvním místě. Pokud tyto lázně mají volný termín, spojí se s pacientem a zašlou mu „předvolání“. To nejpozději do pěti dnů přede dnem nástupu k lázeňské péči.

Pojišťovna zamítla hrazené lázně. Proti jejímu rozhodnutí se dá odvolat

V případě, že lázně uvedené v návrhu na prvním místě nemají volné lůžko, návrh odesílají do lázeňského zařízení uvedeného na místě druhém. A tak dále až po lázeňské zařízení uvedené jako poslední v pořadí. Pokud ani lázně uvedené jako poslední v pořadí nemají volné lůžko, odesílá se návrh zpět pojišťovně. Ta má danou situaci vyřešit.

Komplexní a příspěvkové pobyty v lázních

Komplexní a příspěvkové pobyty zpravidla trvají tři týdny, u některých diagnóz i čtyři týdny. U komplexní lázeňské péče hradí pojišťovny vyšetření, léčbu, ubytování a stravu. Pokud pacient nemůže do zařízení přijet běžnou dopravou kvůli svému zdravotními stavu, pak mu pojišťovny zaplatí i dopravní zdravotní službu.

Oproti tomu u příspěvkové lázeňské léčby hradí pojišťovny jen vyšetření a léčbu. Ubytování, stravu a dopravu si hradí pojištěnec. Všichni pojištěnci hradí ze svého lázeňský poplatek. Jeho výši upravuje vyhláška o místních poplatcích platná pro danou obec.

Základní léčebný pobyt v lázních trvá u dospělých jednadvacet nebo osmadvacet dnů. U dětí a dospívajících vždy 28 dnů. Lázeňský lékař může u některých indikací s ohledem na zdravotní stav pacienta výjimečně ještě v průběhu lázeňské léčby navrhnout její prodloužení. S tím musí nejprve souhlasit pojišťovna. Příspěvková lázeňská léčebná rehabilitační péče trvá většinou jednadvacet dnů.

–ČTK/RED–

1 komentář

  1. Vždy jsem si hledala místo v lázních sama a teprve když jsem měla potvrzený termín z lázní, ošetřující lékař vystavil žádanku. Vše pak proběhlo během týdne kolečkem na pojišťovně. Naposled jsem jela takto vloni v březnu po TEP kolene.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here