Švýcarský koncern Roche masivně zainvestuje do výroby v USA

0
30
Roche
Areál společnost Genentech, která patří švýcarskému koncernu Roche, v San Franciscu. / Foto: Roche

Švýcarská farmaceutická společnost Roche investuje v příštích pěti letech ve Spojených státech v přepočtu 1,1 bilionu korun do nových výrobních závodů a rozšíření už stávajících.

Oznámená investice vytvoří více než 12 000 nových pracovních míst. Z toho 6 500 jich vznikne ve stavebnictví a 1 000 v nových a rozšířených závodech firmy. Společnost Roche upřesnila, že její investice zahrnují nové výzkumné a vývojové pracoviště a rozšíření stávajících výrobních závodů v Indianě, Pensylvánii, Massachusetts a Kalifornii.

„Jakmile budou všechny nové a rozšířené výrobní kapacity v provozu, budeme z USA vyvážet více léků, než dovážíme. A už dnes naše americká divize diagnostiky vyváží z USA více, než dováží,“ uvedl ve své tiskové zprávě švýcarský farmaceutický gigant.

Vývoj ceny akcií společnosti Roche Holding od roku 2019

[Zdroj: xStation 5]

Podle agentur se jedná o jednu z největších investic od firem, které se snaží přizpůsobit celní politice amerického prezidenta Donalda Trumpa. Investice Roche navíc následuje po investici jiné švýcarské farmaceutické firmy, a to Novartis. Ta na začátku dubna uvedla, že ve Spojených státech investuje 23 miliard dolarů [cca 0,5 bil. Kč] do rozšíření stávajících kapacit a výstavby nových pracovišť.

Evropa se zavedení cel na vývoz léků do USA nejspíš nevyhne

Roche má už teď ve Spojených státech významné zastoupení. Spadá pod ní 15 výzkumných a vývojových center a 13 výrobních závodů. V nich pracuje více než 25 000 zaměstnanců.

Prezident Trump oznámil cla na farmaceutické výrobky

Prezident Trump už několikrát oznámil záměr zavést cla na farmaceutické produkty z Evropy. Chce tak evropské farmaceutické firmy přimět, aby přesunuly výrobu do USA. Pokud by nereagovaly, americké firmy je mohou vytlačit z trhu. Jsou tu ale i další dopady případných cel:

  • Evropští výrobci budou v některých případech saturovat cla v rámci svých marží, což ale ne vždy bude možné.
  • Znevýhodnění evropských výrobců na trhu v USA může vést k přesunu investic mimo EU. To značí snížení ochoty investovat do nových výrobních kapacit v EU.
  • Přesměrování výroby do jiných regionů světa znovu zvýší riziko výpadků pro evropské pacienty, dodavatelské řetězce budou pod dalším tlakem.
  • Přesměrování dodávek léčiv původně určených pro USA na jiné trhy a do Evropy nemusí být z regulatorních důvodů snadné. Mnoho léků vyráběných v Evropě pro USA má pouze registraci pro Spojené státy, ne pro Evropu. Získání povolení trvá měsíce.
  • Riziko obchodního napětí mezi EU a USA může zpomalit schvalování nových léčiv.

Farmaceutické firmy nejsou jediné, které oznamují zahájení výroby v USA. Výrobu v USA oznamují jak evropské, asijské, tak i americké firmy z dalších odvětví, které dosud vyráběly produkty mimo USA. Jenom z Česka se do USA ročně vyvezou léky za zhruba pět miliard korun. Nyní americký prezident Donald Trump odložil platnost cel pro evropské firmy o 90 dnů. Stejně tak se zachovala Evropská komise, která odložila platnost recipročních cel.

Švýcarská Roche ohlásila novou éru v USA

Švýcarská společnost Roche už nyní působí v osmi amerických státech. Nově oznámená investice podle ní zlepší a zvýší kapacitu zejména u nových inovativních léků a rovněž přispěje k posílení divize diagnostiky prostřednictvím intenzivnějšího výzkumu na uplatnění umělé inteligence ve zdravotnictví. Součástí plánu je i vybudování závodu v Pensylvánii na výrobu nových léků na hubnutí. Přesné umístění Roche zatím neoznámila.

Roche jde do léků na hubnutí. Spolupracuje se Zealand Pharma

To souvisí s tím, že Roche akorát uzavřela dohodu o vývoji a prodeji léku na hubnutí dánské firmy Zealand Pharma. Dohoda obsahuje i prodej licence k léku dánské firmy. Ten nyní prochází klinickým testováním.

„Jsme hrdí na naši 110letou tradici ve Spojených státech. Je hnací silou pro pracovní trh i vytváření duševního vlastnictví v USA. A to jak v naší farmaceutické divizi, tak v diagnostické divizi. Naše nová investice během příštích pěti let položí nový základ pro další éru inovací a růstu. Z něj budou mít prospěch pacienti v USA i na celém světě,“ uvedl Thomas Schinecker, generální ředitel Roche Group.

Sanofi zveřejnila výsledky i ohlásila zájem o trh léků na hubnutí

Společnost Roche byla založena v roce 1896 v Basileji ve Švýcarsku jako jeden z prvních průmyslových výrobců značkových léků. Za tu dobu se rozrostla v jednu z největších světových biotechnologických společností a platí za globálního lídra v diagnostice in vitro. Majoritním akcionářem Roche je japonská společnost Chugai Pharmaceutical. Stále ale jde o dceřinou společnost ovládanou holdingem Hoffmann-La Roche, který je třetím největším farmaceutickým uskupením firem na světě. 

–DNA–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here