Od příštího týdne začnou pacienti Rehabilitačního ústavu Kladruby u Vlašimi obývat sedmadvacet pokojů nového pavilonu s kapacitou 54 lůžek. Výstavbu za 292 milionů korun bez DPH pokryly zdroje Národního plánu obnovy.
Kladrubský rehabilitační ústav zřizovaný ministerstvem zdravotnictví se skládá z několika pavilonů. Ty se v posledních desetiletích postupně rekonstruovaly. Nyní, jak říká ředitel Ústavu Josef Hendrych, se po 80 letech otevírá pavilon postavený „na zelené louce“.
„Každý pacient bude mít na svém podlaží otevřené prostory s moderními rehabilitačními prvky, kde bude moci v sobotu, neděli a o svátcích večer na sobě pracovat. Chceme, aby pacienti část zodpovědnosti za své zdraví vzali na sebe,“ uvedl Hendrych.
Nový pavilon má čtyři nadzemní a dvě podzemní podlaží. S ostatními objekty v areálu ho propojuje podzemní tunel. Podle Hendrycha je tak Ústav pohodlný pro pacienty i personál. Náklady na projekt, výstavbu a zařízení dosáhly 292 milionů korun bez daně z přidané hodnoty [DPH] a pokryly je prostředky z unijního Národního plánu obnovy [NPO]. DPH se financuje ze státního rozpočtu. S výstavbou se začalo v květnu 2023 a k jejímu předání došlo letos v lednu.
V Kladrubech pacienti stráví průměrně 50 dnů
Před otevřením nového pavilonu měl kladrubský Ústav kapacitu 275 lůžek. Novou výstavbou se zvýšila lůžková kapacita reálně ale asi jen o deset míst. To proto, že se do nového pavilonu přestěhují i pacienti z části hlavní budovy, která se bude opravovat.
„Bez této budovy bychom nemohli dál rekonstruovat. Pro nás je to vysvobození, abychom nemuseli v ekonomice padnout někam dolů. A nemít dost zdrojů na další nákupy moderních zařízení,“ podotkl Hendrych.
Kladrubský rehabilitační ústav je v provozu oficiálně od 1. prosince 1947 a dnes zajišťuje komplexní rehabilitační péči lidem s těžkým poškozením pohybového a nervového ústrojí, často po úrazech a operacích. Ročně jím projde kolem 1800 pacientů. Průměrná doba hospitalizace je podle primáře léčebného oddělení Karla Mosese kolem 50 dnů a průměrný věk pacientů je 60 let.
„Je to hlavně v závislosti na vývoji klinického stavu, který přehodnocujeme každé tři čtyři týdny,“ uvedl primář Moses.
61letému Rudolfovi lékaři vyměnili kyčelní klouby naráz. Cítí se fantasticky
Ústav má 395 zaměstnanců a podle výročních zpráv za předchozí roky zakončuje hospodářská období v kladných číslech. Ředitel Hendrych připomíná, že zaměstnanci kladrubského Ústavu využívají služební byty v pěti bytových domech. Někteří dojíždějí i z asi šedesát kilometrů vzdálené Prahy.
Rehabilitační ústav Kladruby založil doktor Schiller
O výstavbě Rehabilitačního ústavu Kladruby se rozhodlo v roce 1932 jako o sanatoriu pro léčbu tuberkulózy. Hlavním iniciátorem výstavby sanatoria byl tehdejší vlašimský lékař Viktor Schiller. Zprvu se začalo se stavbou přístupové cesty a úpravami okolního parku. Až v roce 1937 se započalo se samotnou stavbou sanatoria. V roce 1938 ukončili stavaři práce na jeho střešní krytině.
Po okupaci německými vojsky v roce 1939 převzali sanatorium nacisté pro válečné účely. Kompletní dostavby se zařízení dočkalo v roce 1941, kdy Ústav fungoval jako vojenská nemocnice. Nacisté si v něm zřídili takzvaný „Forschungsinstitut der D.A.F. Kladruby“. Část budovy si tehdy pronajal Wehrmacht pro raněné vojáky na frontě. Rovněž v zařízení v té době vznikl „Reserve Lasaret Wlaschim“ [rezervní vlašimská nemocnice, pozn. red.]. V době největších válečných ztrát se v Ústavu léčilo až 1 200 německých vojáků.
Klinika Dr. Pírka bude mít nový pavilon se 40 lůžky a 2 operačními sály
Zakladatele sanatoria doktora Viktora Schillera nacisté v roce 1942 popravili. Jeho rodinu odvedli do koncentračních táborů kvůli jejich židovskému původu.
Po druhé světové válce Ústav fungoval jako sovětská repatriační stanice pro bývalé sovětské vojáky ještě předtím, než se vrátili do své vlasti.
Od ledna do září roku 1946 byl Ústav ve správě Ústřední rady odborů. V říjnu 1946 ho převzalo ministerstvo zdravotnictví a došlo k opravám a úpravám především vnitřních prostor. Oficiálního zahájení provozu se Ústav dočkal 1. prosince 1947 pod názvem „Státní ústav doléčovací“ s kapacitou 160 lůžek. Nejdříve kladrubský Ústav sloužil jen pro doléčování invalidů. Postupně se v něm začali léčit i pacienti s poruchami pohybového ústrojí po operacích a úrazech.
–ČTK/VRN–