USA zakáží barvení a dochucování potravin chemickými přísadami

0
194
v_USA
Robert F. Kennedy ml., americký ministr zdravotnictví a sociální péče, představuje zákaz používání chemických barviv na ropné bázi v potravinách. Za ním stojí komisař FDA Martin Makary. / Foto: HHS

Chemická barviva na bázi ropy obsahují v USA hlavně potraviny pro děti, jako jsou cereálie, nápoje a cukrovinky. Zdravotní úřady v reakci na vysoký podíl dětí s obezitou, cukrovkou a dalšími nemocemi nyní zakáží používat tyto přísady.

Do konce letošního roku úřady výrobcům zakáží v USA používání dvou z těchto dosud povolených přísad do potravin [Citrus Red No. 2, Orange B]. Dalších šest plánují zakázat postupně do konce příštího roku. Na tiskové konferenci o tom informoval ministr zdravotnictví a sociální péče [HHS] Robert F. Kennedy ml.

„Někteří výrobci potravin příliš dlouho krmili Američany chemikáliemi na bázi ropy, aniž ti by o tom věděli a souhlasili s tím,“ řekl Robert F. Kennedy.

Ve zdravotní službě USA skončilo 10 tisíc lidí a 10 tisíc jich ještě skončí

Podtrhl, že tyto syntetické sloučeniny spotřebitelům, zvlášť dětem, nepřináší žádné nutriční výhody.

„Tyto jedovaté chemikálie představují pro zdraví a vývoj našich dětí skutečně nebezpečí,“ uvedl RFK s tím, že cílem zákazu je, aby potravinářský průmysl vyřadil z výroby používání těchto toxických přísad.

Konec chemického barvení potravin v USA

Ropná chemická barviva a další podobné přísady už přes patnáct let nesmí na trh s potravinami uvádět výrobci v Británii nebo na Novém Zélandu. Dále i v Kanadě, a i v zemích Evropské unie [EU] platí na většinu z nich zákaz. Jen s několika výjimkami, kdy ale musí výrobci na obal povinně uvádět štítek s varováním.

Podle neziskového Centra pro vědu ve veřejném zájmu [CSPI] je většina v USA prodávaných uměle barvených potravin vyrobena ze syntetických chemikálií na bázi ropy.

Foto: HHS

K chystanému zákazu se vyjádřil i šéf amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv [FDA, Food and Drug Administration] Martin Makary. Ten výrobcům slíbil, že FDA urychlí povolovací procesy k používání čtyř přírodních barviv. Výrobci by podle něj neměli mít problém zdraví riziková chemická barviva nahradit těmito přírodními přísadami. K barvení potravin používají například v Kanadě mrkev nebo šťávu z vodního melounu, uvedl. Pozn. red.: Na obrázku vpravo ukazuje výživu pro děti obarvenou chemickou přísadou na ropné bázi.

„FDA žádá potravinářské společnosti, aby nahradily petrochemická barviva přírodními přísadami pro americké děti. Stejně jako je tomu v Evropě a Kanadě,“ řekl  Makary.

Připomněl vysoký podíl obezity, nadváhy, ale i cukrovky a psychických poruch u amerických dětí a dospívajících.

„Proto bychom neměli riskovat a dělat vše, abychom ochránili zdraví našich dětí,“ uvedl.

Podle něj odstranění chemických barviv z amerického trhu s potravinami není absolutním vítězstvím. Ale beze sporu jde o důležitý krok ve zdravotní prevenci.

Průmyslově zpracované potraviny zvyšují riziko infarktu a mrtvice

Podle serveru BBC hovořil R. F. Kennedy ml. o zákazu používání chemických přísad v potravinářském průmysl už v době předvolební prezidentské kampaně Donalda Trumpa. Ještě před oficiálním prohlášením o vydání zákazu tento týden už k tomu samému kroku přikročily podle BBC některé americké státy. Například Západní Virginie minulý měsíc zakázala přidávat do potravin syntetická barviva a některé konzervační látky. Postupně se k tomuto opatření přidávají i další americké státy.

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here