Šmucler mi akorát tak položil telefon, říká Patrik Lenárt

0
3102
Patrik_Lenart
Patrik Lenárt se dožaduje svých peněz za špatně srovnané zuby už celých pět let. / Foto: Redakce Zdravé Zprávy

Patrik Lenárt poskytl v roce 2023 redakci Zdravé Zprávy rozhovor o tom, kterak se domáhá spravedlivého posouzení své stížnosti na stomatologa, ortodontistu. Ten mu podle jeho názoru špatně srovnal zuby, ale peníze si nechal.

Oprava zubů stála pana Lenárta další desítky tisíc korun. I zaplatil mnoho lékařských posudků, aby se dobral svých práv. Celkově vydal, jak tvrdí, za srovnání zubů a související služby 400 tisíc korun. Stížnosti podává na Ministerstvo zdravotnictví ČR, Českou stomatologickou komoru [ČSK], Policii ČR, zdravotní pojišťovny i si nechává vypracovávat vlastní nezávislé posudky. V jednání je také s magistrátem hlavního města, kde má daný ortodontista svoji praxi. Rozhovor si přečtete v následujícím odkazu.

Ortodoncie v Česku? To je normální kartel! Říká Patrik Lenárt

Teď po dvou letech se redakci Zdravé Zprávy Patrik Lenárt znovu ozval. A zaslal i vyjádření, kam dospěl se svým úsilím. Upozorňujeme čtenáře, že níže uvedené informace redakce neověřovala, což ale neznamená, že nestojí za pozornost.

Patrik Lenárt píše redakci Zdravé Zprávy

„Asi byste také nechtěl jít na operaci levé chlopně, kde chirurg bude přebíhat mezi třemi operačními sály a vaší operaci nechá dokončit asistující sestřičkou, která mu má podávat maximálně operační nástroje. A to kvůli tomu, že doktor bude jinde na sále. Anebo si jenom zašel na cigaretu,“ uvádí aktuální problém, který nyní řeší ve svém sporu s ortodontistou a vlastně celým tímto oborem, Patrik Lenárt.

A pokračuje: „Ošetřování a zákroky na pacientech osobami, které nemají adekvátní vzdělání, sestrami, je v rozporu se zákonem. Dovolím si tvrdit, ze cca v 90 procentech všech ortodontických ambulancí v České republice poskytují zdravotní péči hrubě v rozporu se zákonem.“

Nejsme kartel a ani nejdražší na světě, tvrdí čeští ortodontisté

V jeho případě to podle něj mělo hned několik negativních dopadů na léčbu. Řadí sem poškození skloviny zubů, zkřivení zubů neodborně nasazenými rovnátky a nešetrné zábrusy do zubů.

„Výkony dělají v ortodontických ambulancích zdravotní sestry, aby si lékaři ulehčili práci a mohli maximalizovat obrat. Nemůže mít jedna ortodontická ambulance čtyři až pět zubařských křesel a jednoho lékaře. Reálně tam pracují sestry,“ uvádí Lenárt.

A odkazuje na zákon a vyhlášku – zákon č. 96/2004 Sb., vyhláška č. 55/2011 Sb. o činnostech zdravotních pracovníků. Podle něj tyto zubní instrumentalistky, všeobecné zdravotní sestry, legislativa vylučuje z poskytování zdravotní péče namísto doktorů.

Zeptal jsem se ho rovnou, proč to tutlá…

S tímto a mnoha dalšími stížnostmi a upozorněními se Patrik Lenárt obrátil i na prezidenta ČSK Romana Šmuclera.

„V dané věci jsem kontaktoval včera po telefonu prezidenta Šmuclera. V úvodu jsem mu v rychlosti oznámil, k čemu v praxi dochází. On mi do telefonu jenom opakoval – je to stížnost na konkrétního lékaře? Tak si podejte stížnost na ČSK,“ popisuje Lenárt, který již v minulosti ve svém případu stížnost na Komoru podal, ale neuspěl s ní [více zde].

Ortodoncie v Česku je nejdražší na světě, říká Roman Šmucler

„Řekl jsem mu, že mimo toho mého lékaře, si určitě musí být vědom skutečnosti, že zákony v Česku porušuje minimálně 90 procent ortodoncií. Rovnou jsem se ho zeptal, proč to ututlává a odmítá řešit. Hned na to mi položil telefon,“ doplňuje Patrik Lenárt s tím, že asi po půlhodině mu prezident Šmucler poslal SMS, v níž mu napsal, ať si podá stížnost a že on to tak jako tak nemůže řešit.

Stížnost na ČSK Patrik Lenárt samozřejmě podal už v minulosti. Týkala se jeho konkrétního případu. Avšak bez úspěchu.

„ČSK účelově vybrala konkrétního lékaře, napsali nepravdivé Odborné posouzení mého zdravotního stavu a případ uzavřeli. Nebylo mi umožněné klást žádné otázky na toho lékaře, který posudek realizoval… Mých osm lékařských zpráv a vlastních posudků ignorovali,“ shrnuje svůj náhled na věc.

Případ špatně srovnaných zubů se táhne pět let

Patrik Lenárt je ve snaze domoci se podle jeho náhledu spravedlnosti neodbytný a vytrvalý. Pochází ze Slovenska a v Česku pracuje v IT. Vydělává dost peněz na to, aby si nechal srovnat zuby. Měl ale smůlu. Jeho léčba se nepovedla a musela se opakovat. Případ se táhne téměř pět let.

Slováci si jezdí spravit zuby do Srbska. Vyjde je to tam levněji  

Za tu dobu Patrik Lenárt přešel od prvních kroků nespokojeného pacienta, dá se říci k stavu člověka, kterému se stala ortodontická péče v Česku „koníčkem“. A tak přichází se zjištěním, které už se ale netýká výhradně jeho případu. A minimálně stojí za zamyšlení.

„Ortodontisti, aby mohli maximalizovat svoje milionové zisky, mají v ordinacích běžně tři až čtyři křesla, ale pacienty nechávají ošetřovat zdravotními sestrami, které toto dělat nesmějí na základě zákona a vyhlášky MZd ČR. A hlavně na to nemají vzdělání.“

„Tím, že mají vysoké zisky zjevně financují/uplácejí dozorové orgány…“

„Pacienti o těchto skutečnostech nevědí. Nechávají se danými osobami ošetřovat. Což může způsobovat poškození skloviny zubů, prasknuté retainery, které implikují posuny zubů po léčbě a potřebu další opravné léčby.“

Daniel Tácha

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here