Návrh na zavedení doplatků za péči a materiál nepodpoří celá koalice

0
189
doplatků
Ilustrační foto: Redakce Zdravé Zprávy

Návrh na zavedení doplatků na zdravotní materiál a výkony, který do novely o veřejném zdravotním pojištění vložili poslanci ODS a TOP 09, nekritizuje jenom opozice, ale i část vládních poslanců.

Nelíbí se jim hlavně načtení návrhu do otevřené novely. Pro zavedení doplatků na zdravotní materiál a výkony, které nespadají do plné úhrady ze zdravotního pojištění, nebudou v závěrečném čtení novely hlasovat poslanci hnutí STAN. Podle Michaely Šebelové, členky sněmovního Výboru pro zdravotnictví, by měl návrh na takovou změnu projít standardním legislativním procesem.

„Věcně s návrhem souhlasíme. […] Ale vidíme tam celou řadu rizik a úskalí. A ta volba není součástí vládního návrhu zákona, neprošla standardním legislativním procesem,“ vyjádřila se k podpoře návrhu na tiskové konferenci STAN ve Sněmovně.

Návrh poslanců ODS a TOP 09 podle ní nedefinuje, co je standard, který hradí v plné výši zdravotní pojišťovny, a co už nadstandard, za který si mají pojištěnci připlácet. Jinak řečeno hradit rozdíl mezi z pojištění hrazenou službou nebo materiálem a dražší – dnes nehrazenou variantou.

Za zdravotní péči si v Česku připlácí už skoro polovina lidí

Michaela Šebelová dále upozornila, že ministerstvo zdravotnictví k návrhu nepředložilo analýzu dopadů do systému zdravotního pojištění, ale i na samotné pacienty a poskytovatele péče. Stejně tak se podle Šebelové nabízí otázka vypracování nabídky zdravotních pojišťoven na zavedení připojištění této „nadstandardní péče“.

„Není to koaliční návrh, nikdo za STAN ho nepodepsal,“ uvedla s tím, že ho její hnutí nepodpoří.

„V tuto chvíli tam podpora za nás není,“ vyjádřila se jasně poslankyně.

Co říká ODS a TOP 09 o zavedení doplatků za péči

Podle jedné z předkladatelek změny a předsedkyně Výboru pro zdravotnictví Zdenky Němečkové Crkvenjaš [ODS] na novele odborníci pracovali čtyři roky. Původně ji chtěl předložit loni zesnulý šéf senátního Výboru pro zdravotnictví Roman Kraus [ODS].

„Návrh jsme diskutovali se všemi odborníky… A bude přínosem pro všechny pacienty, nejen pro ty bohaté, jak se někdy podsouvá,“ uvedla na tiskové konferenci ODS a TOP 09 před jednáním [22.4.] Sněmovny Crkvenjaš.

Vládní poslanci myslí na chudé. A tak narychlo zavádí placený nadstandard

Pacienti, i ti s nižšími příjmy, si podle ní v případě přijetí pozměňovacího návrhu budou moci dovolit kvalitnější zdravotní péči. To proto, že by na ni zdravotní pojišťovny připlácely. Pro lepší pochopení uvedla Crkvenjaš příklad, kdy nyní hradí pojišťovny pouze standardní sádru. Pokud chtějí pacienti odlehčenou, se kterou se můžou třeba koupat, musí si za ni zaplatit plnou cenu. Po přijetí změny by uhradily rozdíl mezi cenou hrazenou pojišťovnou za standardní sádru a odlehčenou sádru.

„Návrh je zaprvé propacientský a je společensky spravedlivý,“ tvrdí.

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka [TOP 09] by systém fungoval obdobně jako u léků. Lidé v lékárně rovněž doplácí za léky spadající do úhrad z pojištění pouze rozdíl mezi jejich nejlevnější variantou a dražší variantou. Nikoli plnou cenu dražšího léku, argumentoval ministr.

„Tento návrh pro pacienty opravdu výhodný je,“ uvedl Válek.

Ostře se proti návrhu staví i ANO

Na druhou stranu tomuto pozměňovacímu návrhu se nedostalo přijetí ani na sněmovním Výboru pro zdravotnictví. I koaliční poslanci se obávají, aby se veškerá zdravotní péče nepřehoupla do té pacienty spoluhrazené. A že se tím poruší už ústavou zaručené právo pojištěnce na bezplatnou zdravotní péči. Panuje totiž obava, že poskytovatelé budou pacientům nabízet jen materiál a výkony s finanční spoluúčastí. Tím ostatně argumentují opoziční poslanci hnutí ANO.

„Dojde tím ke zhoršení dostupnosti zdravotní péče,“ uvedl před jednáním Sněmovny za hnutí člen Výboru pro zdravotnictví Kamal Farhan.

Ministerstvo řeší nelegální vybírání poplatků za zdravotní péči

Člen expertního týmu hnutí ANO pro zdravotnictví David Šmehlík v nedávném podcastu Zdravé Zprávy uvedl, že tento návrh zákona je mnohem více nebezpečný než přínosný.

„Problém je v tom, že pokud máte neefektivní systém financování zdravotnictví, a na takzvaných doplatcích za péči vyberete několik miliard korun, i těch několik miliard korun se nakonec ztratí v neefektivnosti těch stovek vynaložených miliard korun,“ uvedl s tím, že tato změna rozhodně není změnou, která by teď nějak výrazně prospěla deficitnímu hospodaření zdravotních pojišťoven.

Přemýšlím, jak to říci otevřeně, úplně a natvrdo, říká David Šmehlík

Kamal Farhan zmínil i hrozící tlak na fakultní nemocnice ze strany pacientů, kterým se nedostane bezdoplatková péče v regionálních zdravotnických zařízeních. Zkritizoval i absenci analýzy dopadů takové změny do zdravotnictví.

Nejasně se k hlasování o zavedení nadstandardů do zdravotnictví vyjádřil šéf sněmovního klubu lidovců Aleš Dufek.

„Názory v našem klubu jsou různé,“ uvedl s tím, že očekává volné hlasování lidoveckých poslanců k této úpravě.

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here