Radnice Prahy 10 vyhlásila tendr na novou lékařskou pohotovost

0
71
Praha_10
Foto: Freepik.com

Radnice Prahy 10 plánuje obnovení lékařské pohotovostní služby, kterou zrušila v roce 2020. Radnice na jejího provozovatele vypsala tendr. Informaci potvrdil mluvčí městské části Ján Bruno Tropp.

Služba má podle mluvčího fungovat od poloviny ledna příštího roku. Lhůta pro podání nabídek v soutěži končí 2.5. v deset hodin dopoledne. Pohotovosti ze zákona zřizují kraje, v případě Prahy pak magistrát. Místní radnice si mohou platit vlastní, pokud je podle nich městská síť nedostačující. [Sněmovna nyní schvaluje novelu, podle které mají od příštího roku přejít pohotovosti z krajů na zdravotní pojišťovny].

Důvodem znovuzavedení služby je podle Troppa „zkvalitnění služeb pro občany Prahy 10.“ Financování zajistí radnice z vlastního rozpočtu a zároveň požádá o dotace magistrát, dodal Tropp. Nynější vedení radnice tvoří Společně pro Prahu 10 [ODS a TOP 09] a koalice Vlasta, STAN a KDU-ČSL.

Na lékařské pohotovosti dá Praha 47 milionů, na nový medvědinec 335

Předmětem veřejné zakázky je zajištění poskytování lékařské pohotovostní služby pro dospělé, dorost a děti. Pohotovostní služba má být podle zadání tendru zajištěna v pracovní dny v čase od 18:00 do 24:00, o víkendu a svátcích od 06:00 do 24:00.

Praha 10: Doba provozu nové pohotovosti

„Pohotovostní služba musí být zajišťována v odpovídajících prostorech, které zahrnují alespoň dvě ordinace, sesternu a lékařský pokoj. Ordinace budou vybaveny nábytkem, zřizovacími předměty v souladu s platnou legislativou a základním technickým přístrojovým vybavením,“ stojí v podkladech.

Novela mění základní síť pohotovostí i přináší nová centra pro děti

Základní technické přístrojové vybavení podmínky soutěže definují jako „CRP, EKG, INR, atd.“ Městská část dále předeslala, že součástí plnění poskytnutého ze strany zadavatele v rámci veřejné zakázky mohou být i finanční prostředky na stavební úpravy či dovybavení prostor, které by měl dodavatel pro realizaci veřejné zakázky zájem využít. Tyto prostředky budou případnou součástí nabídkové ceny.

„Zadavatel tímto vyzývá neomezený počet dodavatelů k podání žádosti o účast, přičemž další postup v zadávacím řízení je vymezen v odst. 1.4 zadávací dokumentace. […] Řízení pro zadání veřejné zakázky ve zjednodušeném režimu neumožňuje v elektronickém nástroji pro první fázi tohoto zadávacího řízení zvolit podání formou žádosti o účast,“ stojí dále v podkladech k soutěži.

Praha 10 je druhou nelidnatější městskou částí

Praha 10 je podle počtu obyvatel po Praze 4 druhou největší městskou částí. Tvoří ji celé Vršovice a části katastrálních území Strašnice, Malešice, Záběhlice, Michle, Vinohrady, Hrdlořezy, Hloubětín a Žižkov. K 30. září 2024 žilo na Praze 10 přes 118 950 osob.

V roce 2019 tehdejší vedení Prahy 10 tvořené koalicí Vlasta, ODS a Piráti rozhodlo o zrušení pohotovosti v malešické poliklinice spolu s dětskou zubní pohotovostí v ulici Nad Olšinami, a to z finančních důvodů. Zástupci radnice uvedli, že potřeby obyvatel Prahy 10 zvládne uspokojit pohotovost ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady [FNKV], případně v Krči.

Lidé bez zubaře si zlost vybíjejí už i na zubní pohotovosti

Od 1. ledna 2020 má Praha 10 centrální lékařskou pohotovostní službu ve FNKV. Ta nahradila pohotovost v poliklinice Malešice, která nedisponovala ani rentgenem. Praha 10 i tak malešickou polikliniku ročně dotovala částkou 9,5 milionu korun. Přitom Magistrát vynakládal za všech svých 14 pohotovostních služeben částku 22,5 milionu korun.

–ČTK/RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here