Léčebné konopí nabízí FNUSA dalším lékárnám. Má ho přebytek

0
195
lecebne_konopi
Václav Trojan pečuje o léčebné konopí v pěstírně FN u sv. Anny v Brně. / Foto: FNUSA

Pěstování léčebného konopí se FN u sv. Anny v Brně [FNUSA] daří a pro své pacienty ho má dostatek. Proto ho nabídne ostatním lékárnám. S pěstováním konopí začala nemocnice před čtyřmi lety. Pacienti jím léčí hlavně bolest.

Poptávku po mastech nebo tobolkách s obsahem THC, které produkuje konopí, už dnes uspokojí lékárna FNUSA na 100 procent. A jelikož jí zhruba třetina produkce zbývá, nabídne ho dalším zdravotnickým zařízením.

„V současnosti máme k dispozici šarži léčebného konopí se středně vysokým obsahem THC, konkrétně třináct procent,“ říká k volným kapacitám léčebného konopí Václav Trojan, vedoucí pěstírny léčebného konopí FNUSA.

Léčebné konopí tlumí bolest v 90 % případů

Podle něj jde o nižší obsah aktivní látky v rostlině. To znamená, že je vhodná pro pacienty, kteří začínají s léčbou konopím.

„Pokud se lékař rozhodne konopí předepsat, pak je to ideální začátek,“ dodal Trojan.

Pěstírna má zhruba třetinové přebytky

Současná kapacita nemocniční pěstírny je podle něj asi 25–30 kilogramů léčebného konopí. To je přibližně o třetinu více, než je spotřeba pacientů jejich nemocniční lékárny. Proto nabídne pracoviště tyto nadbytky dalším lékárnám.

„Při pěstování dodržujeme stále stejné podmínky. Nutností je také to, aby všechny rostliny měly stejný genetický základ. Využíváme tak rostlinné explantáty, tedy množení rostlin ve sterilních laboratorních podmínkách,“ popisuje Trojan.

Další cyklus pěstování léčebného konopí se podle něj zaměřuje na konopí s vyšším obsahem CBD. Po něm je vysoká poptávka, říká. Léčebné konopí užívají pacienti hlavně na léčbu bolesti. Často jde o pacienty se zhoubnými onemocněními, roztroušenou sklerózou, Parkinsonovou nemocí nebo HIV.

Na předepisování konopí na bolest se praktici už připravují

Mimo pěstování léčebného konopí nabízí pracoviště odbornou pomoc dalším pěstitelům. Tady hovoří Václav Trojan především o prevenci šíření virového onemocnění HPLV u rostlin, které může znehodnotit celou produkci.

Léčebné konopí je bez pesticidů a dalších chemikálií

Vlastní pěstírnu léčebného konopí otevřela FNUSA před čtyřmi lety v roce 2021 jako první zdravotnické zařízení v Česku. Zprvu se zabývali tamní pracovníci jenom výzkumem a postupně přešli i k vlastní výrobě léků – mastí a tobolek – s obsahem THC.

„Nejpropracovanější je léčba konopím bolesti. Jako velmi nadějné se ale jeví i použití v neurologii či dermatologii,“ řekl již dříve možný rozsah použití konopí v léčbě vedoucí lékař Centra pro léčbu bolesti Anesteziologicko resuscitační kliniky FNUSA a LF MU Radovan Hřib.

FNUSA v Brně si začala pěstovat vlastní léčebné konopí

A jak upozorňuje Václav Trojan, i pěstování konopí k léčebným účelům si žádá dodržování přísných hygienických podmínek.

„Vypěstované konopí musí být ve farmaceutické kvalitě. V žádném případě nesmí dojít například k zavlečení infekce zvenčí,“ říká.

Pracovníci pěstírny dodržují přísná hygienická opatření, aby snížili riziko přenosu patogenů z oblečení nebo rukou na absolutní minimum. Do pěstírny vstupuje jen velmi omezený počet lidí. Při pěstování se nepoužívají žádné pesticidy ani jiné látky pro podporu růstu a výnosu rostlin.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here