Za propad porodnosti může podle opozičních poslanců rodinná politika vlády Petra Fialy [ODS]. „Tahle vláda neudělala pro mladé rodiny vůbec nic,“ uvedl dnes ve Sněmovně šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
A letos představí svůj program pro rodiny, vyhlásil. Jedna z nejnižších porodností v Česku, kdy se za loňský rok podle Českého statistického úřadu [ČSÚ] narodilo 84,3 tisíce dětí, je podle Babiše výsledek slabé státní podpory mladých rodin.
„Nejde o žádnou náhodu,“ uvedl k loňské porodnosti.
Skutečností je, že porodnost klesala podle ČSÚ třetím rokem po sobě, loni meziročně pak o osm procent.
„Jednoznačně je vidět, že tahle vláda na budoucnost kašle,“ řekl na úvod jednání Sněmovny Andrej Babiš.
Současná vláda podle jeho slov přispívá k nejistotě, zvyšuje napětí ve společnosti a lidi straší válkou. Výsledek je, že mladí lidé váhají se založením rodiny.
„Naše číslo, pane premiére, nejsou tři procenta hrubého domácího produktu na obranu. Naše číslo je 2,1 porodnost dítěte na ženu,“ uvedl směrem k předsedovi vlády Babiš.
Do vlády se kvůli porodnosti pustil Babiš i Okamura
Rodinné politiky kabinetu Petra Fialy se na úterním jednání Sněmovny dotkl i předseda druhé z opozičních stran zastoupených ve Sněmovně Tomio Okamura [SPD].
„Tato vláda prosadila, že pracující rodiny s dětmi přišly o desítky tisíc korun ročně,“ uvedl s tím, že v součtu může jít o částku kolem 40 tisíc korun za rok.
Což se podle něj odráží i v přístupu mladých lidí k zakládání rodin.
„Mladí lidé se bojí mít děti, protože se oprávněně bojí, že je neuživí,“ řekl s tím, že loňská čísla o porodnosti jsou alarmující a trend v budoucnu dopadne na veřejné finance.
Minerálky i kojenecké vody od ledna zdraží, půjdou do 21% DPH
„Takto nízká porodnost zásadně proměňuje podobu české populace,“ dodal.
Stejně jako hnutí ANO se odvolává na svůj program na podporu rodin s dětmi. Mezi opatření, která povedou ke zvýšení počtu narozených dětí, jmenoval zvýšení porodného. Anebo nabídku státních půjček na pořízení vlastního bydlení.
„Na to všechno tady ty peníze jsou,“ vyjasnil Okamura.
Zároveň připomněl kroky současné vlády, které podle něj jdou proti podpoře mladých rodin s dětmi. Například zrušení daňové slevy ve formě školkovného nebo omezení slevy na manžela či manželku. Okamura proto navrhl ve své úvodní řeči ve Sněmovně zařadit bod s názvem Fialova vláda svou politikou způsobila alarmující propad porodnosti v ČR.
Porodnost se propadá rychleji, než se čekalo
Data o vývoji porodnosti za loňský rok zveřejnili statistici na začátku dubna. A ta ukazují, že loni došlo k přirozenému úbytku obyvatel v Česku o 27,9 tisíce. V roce 2024 v Česku zemřelo 112,2 tisíce lidí a na druhou stranu se živě narodilo 84,3 tisíce dětí. Roční úhrn živě narozených 84,3 tisíce byl meziročně nižší o 6,8 tisíce, to je o 8 procent.
„Počet živě narozených dětí se v roce 2024 výrazně snížil již potřetí v řadě. Roční úhrn 84 311 představuje nové historické minimum, které překonalo dosavadní číslo 89 471 z roku 1999,“ uvedla k vývoji porodnosti v Česku Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.
Zátěž těhotenství zhoršuje vyšší věk žen i civilizační choroby
Podle předběžných údajů loni připadlo na jednu ženu 1,37 dítěte, úhrnná plodnost vyšla o 0,1 nižší než v roce 2023. Mimo manželství se narodilo 47 procent dětí, to je o 0,1 procenta méně než o rok dříve.
A Němečková přidala další ne příliš povzbudivé statistické zjištění. Druhým rokem v řadě u nás výrazně klesl i počet sňatků. Rozvodů bylo naopak meziročně více, dodala.
–VRN/ČTK–