Trump je absolutní abstinent a nekuřák. A je zdravý jako rybička

0
2743
trump
Aktivní golfista Donald Trump / Foto: The National Club Golfer

Osmasedmdesátiletý Donald Trump, prezident USA, si udržuje pevné zdraví, uvedl lékař Bílého domu Sean Barbabella. Oproti prvnímu funkčnímu období Trump zhubl a více se hýbe. Demence u něj nehrozí, ukázal kognitivní test MoCa.

I američtí prezidenti mají ve své funkci zaručené právo na ochranu soukromí, a tedy nemusí ani zveřejňovat údaje o svém zdraví a výsledky zdravotních prohlídek. Přesto lékařské prohlídky podstupují a jejich výsledky obvykle zveřejňují. To proto, aby veřejnost ujistili, že jsou plně způsobilí k výkonu prezidentské funkce. Lékařskou zprávu z čerstvé zdravotní prohlídky Donalda Trumpa nyní zveřejnil i Bílý dům.

„Prezident Trump vykazuje vynikající kognitivní a fyzické zdraví a je plně způsobilý vykonávat povinnosti vrchního velitele a hlavy státu,“ píše ve zprávě Sean Barbabella, lékař amerického námořnictva, který sloužil v Iráku a Afghánistánu.

Vyšetření podstoupil americký prezident minulý týden v pátek [11.4.] ve vojenské nemocnici Waltera Reeda nedaleko Washingtonu. V místě strávil přes pět hodin. Poté nastoupil do Air Force One a odletěl na víkend na Floridu, píše AP.

Trump: Čína nedělá dost, aby z ní do USA neproudil zabiják fentanyl

Novinářům po absolvování prohlídky Trump řekl, že v kognitivním testování dosáhl plného počtu bodů. Každou z odpovědí měl správně. Svůj zdravotní stav zhodnotil jako skvělý.

„Celkově jsem cítil, že jsem ve velmi dobré formě,“ řekl po zdravotní prohlídce Trump.

Dodal, že ho lékaři poučili ohledně některých změn v jeho způsobu života, které by zlepšily jeho zdraví. Konkrétnější stran těchto doporučení už Trump ale nebyl. Sám Trump několikrát v minulosti uvedl, že je absolutní abstinent a nekuřák.

„Měl jsem bratra, jmenoval se Fred. Úžasný, skvěle vypadající chlap. A měl dobrý charakter, mnohem lepší než já. Ale měl problém. Problém s alkoholem,“ naznačil již dříve důvod své abstinence Donald Trump.

Donald Trump užívá léky na cholesterol a srdce

Zpráva hodnotící zdraví amerického prezidenta zmiňuje i jeho jizvu na pravém uchu jako pozůstatku po pokusu o atentát na Trumpa při jeho předvolebním vystoupení loni v červenci v Pensylvánii.

Podle doktora Barbabelly vykazoval Trump v době vyšetření lehké poškození sluncem kůže. Měl několik nezhoubných nálezů. Prezident užívá léky na udržení běžné hladiny cholesterolu v krvi, lék na prevenci srdečního onemocnění a mast na kožní nálezy, píše se ve zprávě. Mezi prodělaná onemocnění posledních let patří infekce covid-19, kožní nemoc, která se projevuje zarudnutím v obličeji, a nezhoubný polyp v oblasti tlustého střeva.

„Prezident Trump zůstává ve výborném zdravotním stavu, vykazuje robustní srdeční, plicní, neurologické a obecné fyzické funkce,“ píše lékař ve zveřejněné zprávě.

Každý musí znát svůj cholesterol, tvrdí lékaři

Oproti poslednímu vyšetření Donalda Trumpa v době jeho prvního prezidentského mandátu nyní váží o devět kilogramů méně. Tehdy vážil 111 kilogramů, nyní má 102 kilogramů. Podle indexu tělesné hmotnosti i nyní prezident spadá do kategorie osob s nadváhou, nikoli obezitou, upozorňuje server BBC.

Trumpovy dny podle Barbabelly zahrnují účast na několika jednáních, veřejná vystoupení, komunikaci s médii a také „častá vítězství na golfových turnajích“. Zpráva uvádí, že prezidentovy „klouby a svaly mají plný rozsah pohybu“. K tomu přispívá především jeho aktivní život a zmíněná golfová utkání.

Negativní testy na demenci a jiné poruchy

Součástí vyšetření prezidenta Trumpa byly také neurologické testy sledující jeho duševní stav, nervy, motorické a smyslové funkce a reflexy. Podle výsledků vyšetření nevykazuje prezident žádné známky deprese ani úzkosti. Dále podstoupil takzvaný Montrealský kognitivní test [MoCA]. V něm dosáhl na plných třicet bodů. Test se používá k diagnostice rané fáze Alzheimerovy demence a mírné kognitivní poruchy. Dále k odhalení Parkinsonovy nemoci a dalších neurodegenerací. V testu lidé například pojmenovávají zvířata, malují hodiny a opakují slova v časových odstupech.

Rozvoji demence brání osobní disciplína a trénink

Test na zhodnocení kognitivních funkcí odmítl podstoupit Trumpův předchůdce Joe Biden. O něm se hodně hovořilo především po nedobrém výkonu Bidena v loňské předvolební debatě s Trumpem. Jednoduchý test Biden, jak sám uvedl, nepodstoupil ani za dobu své prezidentské funkce.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here