HK ČR vyzvala politiky, aby hledali shodu na reformě zdravotnictví  

0
66
HK_CR
Aleš Rod z Národní ekonomické rady vlády na akci HK ČR doporučil posílit spolupráci zdravotních pojišťoven se zaměstnavateli na zlepšení zdravotní kondice zaměstnanců, a také převést nemocenské pojištění právě na zdravotní pojišťovny. / Foto: Redakce Zdravé Zprávy

Hospodářská komora ČR [HK ČR] apeluje na politické strany, aby se ve svých volebních programech odpovědně věnovaly tématu zdravotnictví. HK ČR jejich zástupcům předala i návrhy na změny, kterými by mělo projít zdravotnictví.

Podle viceprezidenta HK ČR Tomáše Prouzy bez zásadních změn nebude možné udržet současnou úroveň dostupnosti a kvality zdravotní péče pro budoucí generace.

„První prioritou musí být nějak široká shoda mezi politickými stranami. Není nic horšího než to, když každé čtyři roky se všechno hodí do koše a začíná se znova. To nás brzdí,“ uvedl viceprezident Komory.

Vládní návrhy změn ve zdravotnictví. Téměř vše špatně, vyplynulo z debaty

„Co se týče přístupu politických stran ke zdravotnictví, ty problémy jsou tak velké, že výrazně zaostřují pozornost politiků na toto téma. Stárnutí populace, zvyšující se náklady, je prostě donutí to řešit. Navíc se bavíme o velké sadě intervencí, které jsou důležité. Je to mozaika, něco se může udělat během pár měsíců. Něco vezme několik let,“ uvedl pro Zdravé Zprávy.

Podle něj budou klíčové příští tři čtyři roky, a k tomu je potřeba mít návrhy na změny ve zdravotnictví připravené. […] Ne všechno je o politice, poznamenal. Postačí, když ke změnám dají politici prostor.

„Musíme se bavit o digitalizaci zdravotnictví. Už teď vidíme, že to, co vidíme na displeji mobilního telefonu, tak tomu věříme,“ uvedl Prouza.

Zdůraznil, že pokud nedojde ke strukturální změně, mohou náklady veřejného zdravotního pojištění do roku 2040 při konzervativní predikci přesáhnout 1,033 bilionu korun. Letos hospodaří pojišťovny s rozpočtem kolem 520 miliard korun.

Zdravotnictví si bere HK ČR za své dlouhodobě

K tématu udržitelnosti veřejného zdravotnictví se pro Zdravé Zprávy vyjádřil expert na zdravotnictví Advance Institute Pavel Hroboň.

„Ptáte se na rozpad dohodovacího řízení… Ten termín rozpad podle mě plně reflektuje aktuální realitu,“ uvedl pro Zdravé Zprávy Hroboň.

Přemýšlím, jak to říci otevřeně, úplně a natvrdo, říká David Šmehlík

Na druhou stranu upozornil, že ÚZIS bude prezentovat data, která se ukáží jako potřebná právě pro dohodovací řízení.

„Pro letošní rok se to už nestihne, ale pro příští dohodovací řízení ta data již budou dostupná,“ řekl s tím, že aktuální praxe úhradových vyhlášek ze strany ministerstva zdravotnictví, která vede k prohlubování deficitů zdravotních pojišťoven, není správná.

Podle Ladislava Duška, ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR [ÚZIS], se v příštích letech počet chronicky nemocných zvýší o desítky procent. To si vyžádá zásadní strukturální změny v rozložení kapacit zdravotních a sociálních služeb.

V desetiletém horizontu očekáváme nárůst počtu diabetiků o 20 procent a o desítky procent se zvýší výskyt kardiovaskulárních a nádorových onemocnění. Do roku 2050 očekáváme zdvojnásobení počtu seniorů nad 85 let, což dramaticky zvýší nároky na dlouhodobou péči,“ varoval profesor Dušek.

Zaměstnavatelé upozorňují na propady příjmů

Téma udržitelnosti organizace a financování českého zdravotnictví se na půdě HK ČR neobjevuje poprvé. Pokračuje dlouhodobá spolupráce Komory s Advance Institute a ÚZIS s cílem přinést návrhy, jak efektivněji využívat finanční zdroje ve zdravotnictví.

Zaměstnavatelé si dobře uvědomují, že zdraví má přímý vliv na podnikatelské prostředí, ekonomickou prosperitu a stabilitu země stejně jako regionu.

Stárnutí populace povede k tomu, že do systému bude přispívat stále méně lidí, zatímco náklady budou růst. Pokud nezměníme způsob organizace péče a financování, ohrozíme nejen dostupnost zdravotních služeb, ale i ekonomickou prosperitu země a její bezpečnost,“ uvedl Pavel Hroboň.

NRR očekává největší problémy u Vojenské zdravotní pojišťovny

České zdravotnictví není v současné podobě udržitelné. Proto potřebujeme zásadně změnit přístup k sektoru, kam jen z veřejného zdravotního pojištění směřuje přes půl bilionu korun. A ani to už nestačí,“ dodal Tomáš Prouza.

Podle něj bez zásadních změn Česko současnou úroveň dostupnosti a kvality zdravotní péče neudrží, nezachová pro budoucí generace.

„Hledejme společnou řeč, aby se podařilo potřebné změny dobře připravit a schválit,“ uzavřel s tím, že HK ČR přináší konkrétní návrhy na změny ve zdravotnictví.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here