Za boomem Alzheimerovy nemoci stojí i nanočástice olova v ovzduší

0
602
nanocastice
Mozek má jen omezenou schopnost odstraňovat olovnaté nanočástice. Zejména nanočástice s nízkou rozpustností – na obrázku označené šipkami – byly detekovány v mozkové tkáni myší i po 11 týdnech po expozici. / Foto: J. Dumková

Olovo v podobě nanočástic, které se vyskytuje ve znečištěném ovzduší, proniká nosem přes čichový nerv do mozku. Tím vyvolává nežádoucí změny spojené s neurodegeneracemi, jako je Alzheimerova nemoc.

K tomuto závěru dospěli vědci z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky [ÚŽFG] AV ČR. Na výzkumu spolupracovali s Masarykovou univerzitou a Ústavem analytické chemie AV ČR. Společně vypracovali studii, jež upozorňuje na rizika spojená s olovnatými nanočásticemi [PbNP] v ovzduší. Jejich práce navazuje na předchozí studie, které zkoumaly účinky nanočástic kovů na plíce, játra a ledviny.

Potvrdili jsme, že olovnaté nanočástice se mohou dostat do mozku přes čichový nerv a hromadit se ve specifických oblastech mozku,“ říká Marcela Buchtová, vedoucí Laboratoře molekulární morfogeneze ÚŽFG.

Tento objev je klíčový pro pochopení neurotoxicity nanočástic a ukazuje, že znečištění ovzduší může mít přímý dopad na náš nervový systém,“ vysvětluje souvislosti.

Znečištěné ovzduší nejvíce zabíjí v Itálii, Česku a Polsku

Vědci ÚŽFG zjistili, že olovnaté nanočástice vstupují do mozkové tkáně přímo přes čichové buňky. Nemusejí překonávat hematoencefalickou bariéru, která odděluje vnitřní prostředí mozku od cévního systému v těle a brání tak vstupu škodlivým látkám.

Co zjistili vědci

Olovnaté nanočástice se do ovzduší dostávají z průmyslové výroby a spalováním fosilních paliv. Problémy působí hlavně v městských a průmyslových oblastech. Studie prokázala, že zejména olovnaté nanočástice s nízkou rozpustností mají tendenci se v mozku hromadit a jejich odstranění je velmi obtížné.

Ella zemřela na znečištěné ovzduší, uvedly britské úřady

I po dlouhé době, kdy mozek nebyl částicím vystaven, totiž zůstávaly v mozkové tkáni vysoké hladiny olova, převážně v hipokampu. Což je oblast klíčová pro paměť a učení.

„To znamená, že dlouhodobá expozice může vést k vážným neurologickým důsledkům. Nanočástice narušují cytoskelet neuronů a způsobují hromadění shluků vláken F-aktinu, takzvaných Hirano tělísek, což je známka neurodegenerativních procesů,“ vysvětluje Jana Dumková z Masarykovy univerzity.

Alzheimer je specifický způsob sebevraždy, zjistili vědci

Vědecký tým navíc zjistil poruchu fosforylace tau proteinu – procesu spojeného s Alzheimerovou chorobou a dalšími tauopatiemi. Tauopatie jsou vzácná onemocnění spojená s mutací τ-proteinu. Což je jednotka, která zpevňuje strukturu mikrotubulů. Jeho hyperfosforylovaná forma tuto úlohu neplní, nýbrž agreguje za vzniku amyloidu.

Vidíme jasnou souvislost mezi expozicí olovnatým nanočásticím a vznikem změn typických pro neurodegenerativní onemocnění. Dochází i k poškození bariéry, která normálně reguluje transport látek mezi krví a mozkem, a tím dále zvyšuje riziko neurotoxických účinků těchto nanočástic,“ říká Marcela Buchtová.

Nanočástice olova jako „nežádoucí náhražka“ vápníku

Podle vědců olovo v nervové soustavě v důsledku chemické podobnosti v těle člověka napodobuje vápník. Ten určuje správné fungování mnoha buněčných procesů. Patří sem i buněčná signalizace či stabilita cytoskeletu. A právě expozice PbNP způsobuje nerovnováhu prvků v mozkové tkáni. Tato nerovnováha negativně ovlivňuje nervovou soustavu.

Naše experimenty ukázaly, že pokud je snížena hladina vápníku v prostředí, negativní účinky olovnatých nanočástic se ještě zesilují,“ říká Daniela Kristeková z ÚŽFG.

Demence je kvůli stárnutí mozku nevyhnutelná, říká vědec

Své tvrzení dokládá výsledky testů vlivu nanočástic na chování modelového organismu – ryby zebřičky [Danio rerio]: „U exponovaných jedinců byly pozorovány výrazné změny v pohybu a koordinaci.

Většina experimentů se ale uskutečnila na myších modelech. Ty sice mají odlišnou anatomii nosní dutiny než lidé, ale základní molekulární mechanismy spojené s expozicí olovnatým nanočásticím jsou do značné míry přenositelné i na lidský organismus. Vědci dál zkoumali, jak zmírnit negativní účinky olovnatých nanočástic na nervovou tkáň.

Zajímavým zjištěním je, že použití inhibitoru GSK-3, který blokuje fosforylaci tau proteinu, dokázalo negativní účinky PbNP na nervové buňky částečně zmírnit,“ popisuje Adriena Jedličková z Gymnázia Brno, tř. Kapitána Jaroše.

Covid neskončil. Neurologové spekulují o pandemii neurodegenerace

Ta na projektu začala pracovat už při středoškolské odborné činnosti a za svůj výzkum získala ocenění v národním kole soutěže Středoškolské odborné činnosti. Za svou práci získala i prestižní Cenu Učené společnosti České republiky. A není bez zajímavosti, že na třetím místě středoškolské soutěže v oboru molekulární biologie se umístila studentka mělnického gymnázia Tereza Mandáková. Ocenění získala za práci o Huntingtonově chorobě. I ta na svém výzkumu spolupracovala s ÚŽFG.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here