Soud zamítl všech pět stížností na vazbu u zadržených z Motola

0
267
soud
Foto: Redakce Zdravé Zprávy

Pražský městský soud zamítl i poslední z pěti stížností proti vzetí do vazby, které podali obvinění v motolské korupční kauze. Kriminalisté v případu stíhají osmnáct lidí, pět z nich soud poslal po jejich zadržení 24. února do vazby.

O zamítnutí i poslední ze stížností proti vzetí do vazební cely informuje Kateřina Kaspar Studecká, mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 5. Rozhodnutí se týká bývalého ředitele Fakultní nemocnice v Motole Miloslava Ludvíka, jeho exnáměstka Pavla Budinského, advokáta Miroslava Jansty a podnikatelů Petra Kysučana a Mychajla Popovyče.

Kolínská firma Geosan známá z kauzy v Motole staví další nemocnici

Obvodní soud v únoru vyhověl všem vazebním návrhům, které v případu podala dozorující státní zástupkyně Zdeňka Pavlásková. U Ludvíka a Budinského shledal soud existenci všech tří vazebních důvodů. A sice obavy z útěku, z pokračování v trestné činnosti a z ovlivňování svědků. U Jansty se stejně tak obával pokračování v trestné činnosti a ovlivňování svědků.

Soud zamítl stížnosti na vazbu u všech zadržených

Kriminalisté obviněné stíhají za úplatkářské trestné činy, dotační podvod, praní špinavých peněz a za poškození finančních zájmů EU. Miloslava Ludvíka, který nemocnici vedl bezmála pětadvacet let, po policejní razii odvolal ministr zdravotnictví z funkce. Budinský na post náměstka po svém zadržení rezignoval. Později přišel také o předsednictví a členství v Československé obci legionářské.

Pavel Budinský z Motola má výstavní medailonek. Kdo je Pavel Budinský?

Sportovní boss Jansta dopisem z vazby rezignoval na funkce předsedy České unie sportu a České basketbalové federace.

Policejní Národní centrála proti organizovanému zločinu viní v kauze celkem 18 lidí. Jelikož panuje podezření, že došlo i ke zneužití a poškození finančních zájmů EU, dozoruje kauzu od jejího počátku Úřad evropského veřejného žalobce [EPPO]. Ten na unijní úrovni vyšetřuje trestné činy týkající se poškození finančních zájmu Evropské unie. Tedy například projektů, na jejichž financování se podílely evropské dotace. Úřad v Česku nezasahuje poprvé. Loni v únoru řešil korupci při nákupu zdravotnického materiálu v Krajské zdravotní, která sdružuje nemocnice zřizované Ústeckým krajem.

Válek: Sloučení Motola s Homolkou není na pořadu dne

Kriminalisté v motolské kauze tvrdí, že se Ludvík a Budinský nechali uplácet od různých dodavatelů nemocnice. To od stavebních firem až po dodavatele úklidových a gastronomických služeb nebo údržby prádla. Prodlužování uzavřených smluv podmiňovali obvinění pravidelnou výplatou peněz v hotovosti. Provozně-technický náměstek Budinský podle policie přebíral úplatky nejčastěji ve své kanceláři v Motole. Dále ve svém domě, v restauraci i na čerpací stanici. Jansta jim následně pomáhal s legalizací nezákonně získaných peněz.

Stíhanému Ludvíkovi policie zabavila auto

Obviněným v motolské kauze policie zajistila na pokyn evropské prokuratury majetky za více než 100 milionů korun. Serveru iROZHLAS to tento týden potvrdila dozorující žalobkyně Zdeňka Pavlásková. Podle ní nemusí být soupis zajištěného majetku konečný.

„K rozhodnutí o zajištění majetku došlo u více obviněných, a to z různých zákonných důvodů a v celkové částce výrazně převyšující 100 milionů korun,“ sdělila serveru Pavlásková z Úřadu evropského veřejného žalobce.

Na policejní zátah ve FN Motol dohlíží evropský úřad EPPO

Většina obstaveného majetku se týká Pavla Budinského. Tomu policisté zabavili 270 pozemků, dva domy, auta, čtyřkolky, sněžný skútr a obstavili mu účty a cenné papíry. Janstovi zabavili parcelu v Chrustenicích. Bývalému řediteli Motola Ludvíkovi podle veřejně dostupných informací zabavila policie auto.

–ČTK/VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here