Operátorky a operátoři Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy [ZZS HMP] poskytují nově pomoc volajícím na tísňové linky ze zbrusu nového dispečinku. Dispečink pražské záchranky se dočkal kompletní modernizace po 25 letech.
Dispečink ZZS HMP prošel celkovou rekonstrukcí a modernizací techniky a zázemí. Na kompletní modernizaci čekalo zdravotnické operační středisko pražské záchranky přes 25 let. Teď mají dispečeři k dispozici více pracovních míst, polohovatelné stoly, bezdrátové komunikační sety a velkou zobrazovací stěnu pro lepší přehled o situaci v metropoli. Volající v telefonu úplně poprvé uslyší také oznamovací hlášku.
„Dispečink je pro záchrannou službu zcela klíčové pracoviště, kdy vytočením tísňové linky začíná naprostá většina příběhů našich pacientů. Předchozí prostory byly na hraně kapacitních, a zejména technologických možností. Díky rekonstrukci teď máme moderní, technologicky robustní a důstojné místo pro práci dispečerů. Ti jsou prostřednictvím telefonu na místě všech událostí jako první zdravotníci,“ říká Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP.
Volající na tísňovou linku 155 v Praze zcela prvně uslyší před spojením s dispečerem informační hlášku. Ta volající jednak ujistí, že se skutečně dovolali na záchrannou službu, a jednak může předcházet hovorům, kdy člověk vytočí tísňovou linku nedopatřením. Volající může díky upozornění hovor zavěsit ještě před tím, než se ozve operátor.
Co umožnily stavební úpravy
Díky stavebním úpravám se zvýšil zhruba o třetinu počet dispečerských míst. Celkem má nyní středisko 12 plnohodnotných pracovišť. Dispečeři pracují nově s bezdrátovými komunikačními sety, které jim usnadňují pohyb. Ve zdravotnickém operačním středisku je nástěnná zobrazovací plocha, na kterou se přenášejí například záběry z městských kamer pro zvýšení povědomí o situaci na místě událostí.
Zneužívání záchranky v Česku je do nebe volající, tvrdí poslanci
Stavebními úpravami prošlo i zázemí zdravotnického operačního střediska. Modernizovaly se převlékárny, kuchyňka a odpočinková část pro pracovníky záchranky.
Takto rozsáhlá modernizace zdravotnického operačního střediska se v Praze uskutečnila prvně od roku 1999. Tehdy se dispečink přesunul z předchozího sídla v ulici Dukelských hrdinů do dnešního místa a přecházel rovněž z „papírového systému“ na počítače.
Lidé chtějí zemřít doma, ne v nemocnici, ví pražská záchranka
Vzhledem k technické náročnosti předcházela rekonstrukci asi tříletá plánovací a přípravná fáze. Samotná rekonstrukce, včetně vybavení novými technologiemi, proběhla loni a stavebníci ji dokončili na začátku letošního roku.
„Během této doby byl dispečink přesunut v rámci sídla záchranné služby v Korunní ulici do dočasných prostor při zachování plné provozuschopnosti, to i během samotného stěhování,“ říká mluvčí ZZS HMP Jana Poštová.
Nový dispečink: Kolik stála rekonstrukce a vybavení
Kompletní rekonstrukce a pořízení veškerého technického a dalšího vybavení vyšlo na 52,3 milionu korun včetně daně z přidané hodnoty. Deset milionů korun přispěl Magistrátu hl. m. Prahy. Zbývající část zaplatila ZZS HMP z vlastního investičního fondu.
ZZS HMP v číslech:
- Na dispečinku ZZS HMP slouží ve 12hodinových směnách 7–10 operátorů/ek.
- Loni přijal dispečink ZZS HMP téměř 226 000 tísňových volání.
- Zhruba dvě třetiny volání přichází v denní a třetina v noční směně.
- Noční směny jsou nejvytíženější z pátku na sobotu a ze soboty na neděli.
- Nejvíce volají lidé na tísňovou linku ve všední dny mezi 9. a 11. hodinou.
Vítězem veřejné zakázky na stavební úpravy se na základě předložené nabídky a rozhodnutí výběrové komise stala společnost Sark engineering. V tendru na dodávku technologií uspěl Your Systém.
Pražská záchranka slaví výročí i chystá novou dopravní službu
„Byť na pracovním trhu přetrvává nedostatek profesionálních zdravotníků, kteří splňují požadavky pro práci na zdravotnickém operačním středisku záchranné služby, podařilo se nám loni rozšířit řady našich dispečerů a klíčové pracoviště personálně stabilizovat,“ dodává Poštová s odkazem na stránky, kde se mohou hlásit zájemci o práci v ZZS HMP.
–RED–