Ztukovatělá játra má ve vyspělých zemích přes 30 procent populace. Při současném trendu bude tukovou nemocí jater do roku 2040 trpět až 55 procent lidí. Ztukovatělá játra patří k hlavní příčině rozvoje zhoubného nádoru jater.
Na ztukovatělá játra přitom nemají lékaři v rukou žádnou cílenou farmakoterapii, jako je tomu u jiných nemocí. Jedinou účinnou a v praxi osvědčenou léčbou je podle nich pohyb. A nezáleží na tom, zda jde o chůzi, běh nebo posilování v tělocvičně.
„Svižná procházka podporuje metabolismus a pomáhá snižovat množství tuku v játrech,“ potvrzuje doktor Tomáš Vařeka z IV. Interní klinika 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice [VFN] v Praze.
Fyzické posilování podle doktora Vařeky zlepšuje jaterní steatózu [ztučnění jater, pozn. red.]. To díky zvýšené glykolýze, přeměně glukózy, a zlepšení inzulinové rezistence.
„I malý úbytek hmotnosti pak může mít významný pozitivní dopad na regulaci diabetu a játra zároveň,“ vysvětluje Vařeka, který se specializuje na léčbu diabetu.
Nealkoholové ztukovatění jater se označuje zkratkou MASLD [Metabolic dysfunction-associated steatotic liver disease]. To je v překladu metabolické ztukovatění jater. Podle doktora Vařeky onemocnění úzce souvisí s cukrovkou 2. typu. Tuková játra lékaři vidí u 75 procent diabetiků. Vztah obou nemocí ale je oboustranný, kdy i pacient s diabetem je ve vysokém riziku MASLD [ztukovatělých jater].
„Inzulínová rezistence, typická pro diabetes 2. typu, vede k hromadění tuku v játrech,“ potvrzuje lékař.
Tím zdravotní rizika související se ztukovatělými játry ale nekončí. Mimo diabetes pacienti s tímto onemocněním častěji řeší i nemoci srdce a cév. Proto, jak upozorňuje lékař, pacienti s cukrovkou a poškozenými játry si žádají komplexní léčbu. Tedy zohledňující obě nemoci.
Ztukovatělá játra jsou častou příčinou nádoru jater
Ke škodlivému ukládání tuku v játrech dochází u většiny pacientů kvůli tomu, že se stravují vysoce kalorickými a průmyslově zpracovávanými potravinami. Proto i o MASLD lékaři hovoří jako o civilizační chorobě s velmi vysokým zastoupením ve vyspělých státech, Českou republikou nevyjímaje.
„Toto nejčastější chronické onemocnění jater přerostlo v globální epidemii, která postihuje přibližně 30 procent světové populace,“ říká doc. Jiří Slíva, přednosta Ústavu farmakologie 3. LF UK v Praze.
Obézním a lidem s nadváhou hrozí ztučnělá játra a žluté bělmo
A vyhlídky na lepší zítřky statistická data neukazují, spíše naopak. Podle jeho odhadu do roku 2040 postihnou ztukovatělá játra až 55 procent dospělých na celém světě.
„To je trojnásobný nárůst oproti roku 1990 a až 43procentní nárůst oproti roku 2020,“ upozorňuje docent Slíva.
V důsledku nárůstu pacientů s MASLD musí lékaři podle Vařeky počítat i s rychlejšími nárůsty pacientů se zhoubnými nádory jater. Jejich výskyt vzrostl od 90. let o více než 200 procent a důvodem je právě nealkoholová tuková nemoc jater.
Játra se zregenerují, když se jim dát včas šance
Na ztukovatělá játra nemají podle docenta Slívy lékaři žádnou cílenou léčbu. Jediným v praxi osvědčeným a účinným terapeutikem na MASLD je, jak již uvedl Tomáš Vařeka, pohyb. Ideálně doplněný absencí vysoce kalorické stravy a průmyslových potravin v jídelníčku.
„Zázračné tabletky na MASLD neexistují, máme pouze nějaké možnosti na podporu činnosti jaterních buněk,“ říká.
Pacientům lékaři ordinují to, co ale nechtějí příliš slyšet. A sice, že mají začít dělat něco sami, dodává.
„Nejúčinnější z léčebných metod je pohyb,“ potvrzuje ověřenou metodu léčby ztukovatělých jater doktor Vařeka.
Tvrdí, že ten, kdo se k takové změně odhodlá, má velkou šanci, že mu začnou játra fungovat lépe. A zlepší si tím i případnou kompenzaci diabetu a vysokého krevního tlaku.
Kardiologové sice doporučují svým pacientům nachodit denně aspoň 10 tisíc kroků, diabetologové se podle doktora Vařeky spokojí i s šesti tisíci nachozenými kroky.
„A dobré je i posilování,“ dodává s tím, že ve své ordinaci často slýchává argumenty, že pacienti nechodí, protože je bolí kolena, kotníky nebo kyčle. Proto se mají pacienti na doporučení doktora Vařeky přimět k takovému pohybu, který jim vyhovuje a nedělá potíže.
„Aerobní i neaerobní pohyb, ale nejlepší je kombinace obojího,“ dodává závěrem.
Veronika Táchová