V Pásmu Gazy chybí jídlo, voda i léky. Přibývá tam válečných zranění

1
140
Mobilní klinika Lékařů bez hranic v městě Jabalya v severní části Pásma Gazy. / Foto: Lékaři bez hranic

Do Gazy nevjely kamiony s humanitární pomocí už více než měsíc. Jedná se o nejdelší období od začátku války. Nedostatek zásob nutí týmy Lékařů bez hranic ošetřovat pacientům rány bez analgetik a šetřit i běžná léčiva. 

„Izraelské úřady odsoudily obyvatele Gazy k nesnesitelnému utrpení. Pro Palestince je to jako pomalá smrt,“ říká Myriam Laaroussi, koordinátorka Lékařů bez hranic v Gaze.

Upozorňuje na to, že pokračující bombardování Pásma Gazy, kde lidé nemají přístup k základním potřebám, včetně potravin, vody a léků, vede k vysokému počtu zdravotních komplikací a úmrtí. Před více než třemi týdny Izrael navíc přerušil dodávku elektřiny nutnou k napájení odsolovacích zařízení.

Foto: Lékaři bez hranic
Foto: Lékaři bez hranic

Odsolovací zařízení mořské vody jsou v Gaze klíčovým nástrojem. Podle dřívějších údajů palestinského statistického úřadu jen necelých pět procent palestinských domácností čerpá vodu z vlastních studní v potřebné kvalitě. Naopak drtivá většina tamních vodních zdrojů je znehodnocena postupným zasolováním.

„Čtyři z pěti obyvatel pásma Gazy musí konzumovat vodu se sníženou kvalitou, obsahující nejrůznější kontaminanty, včetně těžkých kovů,“ uvedl ještě v době před válkou UNICEF.

Obchod s vodou na palestinském území ovládá Izrael. Zhruba 85 procent veškeré pitné vody, spotřebované na palestinské straně, má svůj původ ve vrtech právě v Izraeli.

Aktuální situace v Pásmu Gazy je stále zoufalá

Podle Lékařů bez hranic je aktuální situace v Pásmu Gázy nadále zoufalá. Aktuální blokáda území ze strany Izraele nyní donutila týmy organizace vydávat léky na příděl. Pacientům poskytují méně účinnou léčbu nebo je kvůli nedostatku léků rovnou odmítají.

„Zdravotníkům také dochází chirurgický materiál, anestetika, antibiotika pro děti a medikace na chronická onemocnění, jako je epilepsie, hypertenze nebo cukrovka,“ uvádí v tiskové zprávě Lékařů bez hranic mluvčí tuzemské organizace Kristýna Macháčková.

Izraelská armáda obnovila 18. března ofenzivu v Gaze. Přerušila tak dva měsíce trvající příměří. Kabinet Benjamina Netanjahua rovněž zastavil vstup kamionů s humanitární pomocí na toto území 2. března. Jde o nejdelší úplnou blokádu ve válce, která trvá přes rok a půl. Konec příměří způsobil podle OSN vysídlení skoro 400 000 lidí.

Foto: Lékaři bez hranic
Foto: Lékaři bez hranic

Po začátku blokády Lékaři bez hranic pokryli potřeby pacientů s chronickými potížemi jen na sedm až deset dní. Teď na území chybí nejen léky a zdravotnický materiál, ale i mýdlo a zmíněná čistá voda. V celém Pásmu Gazy rychle roste počet lidí s kožními nemocemi. Jen v únoru, před blokádou, Lékaři bez hranici ošetřili na dvou svých klinikách přes 1 700 případů.

„Kvůli blokádě však nemohou poskytovat přípravky na léčbu kožních onemocnění, pouze malé množství krému na zmírnění bolesti. Nicméně u nemocí, jako je svrab, je třeba léčit celou rodinu, aby se zabránilo šíření a opětovné nákaze. Což však bez léků a čisté vody není možné,“ vysvětluje dopady blokády Macháčková.

Palestinci hubnou, nemají potraviny, nemají vodu

Zdravotníci na klinikách hlásí u pacientů úbytek hmotnosti. Důvodem je hyperinflace, která postihuje zejména potraviny a základní životní potřeby.

„Rostoucí ceny jsou ve městě obrovským problémem. Lidé si prostě nemohou dovolit koupit základní věci, protože je všechno drahé,“ říká těhotná žena, která má komplikace kvůli nízké váze, na klinice Lékařů bez hranic v Mawasi.

Ženy v Gaze rodí na veřejných záchodcích. Samy a bez pomoci

„Nemám už žádné léky na krevní tlak. Můj syn se je pro mě snažil najít dva dny a nic. Co mohu dělat? Zůstat bez léčby? Když si nevezmu lék na ředění krve, začne mi téct krev z nosu a začnu ji i vykašlávat,“ popisuje svoje obtíže další pacientka kliniky v Chán Júnisu Sobheya Al-Beshiti.

Ve válce a ozbrojených konfliktech žije nejvíc dětí v historii

Další potíž podle Lékařů bez hranic spočívá v pokračujícím přílivu lidí s válečnými zraněními.

„Kolektivní trest civilistů ze strany izraelských úřadů musí okamžitě skončit. Lékaři bez hranic apelují na dodržování mezinárodního humanitárního práva, dle kterého musí být lidem během konfliktu zaručen přístup ke zdravotní péči,“ uzavírá zdravotnická organizace.

–DNA–

1 komentář

  1. Stále ještě mám před očima jásající davy palestinských civilistů, když teroristé Hamasu vozili na svých autech z Izraele zmučená a polámaná těla znásilněných mladých holek, které ulovili při přepadení Izraelských vesnic a hudebního festivalu. A nějak se u mne teď nedostavuje soucit s těmi samými lidmi…kdo seje vítr…

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here