
Vyšší koeficient daně z nemovitosti pro majitele opuštěných nemovitostí nebo těch s nepořádnými nájemníky v ústecké části Neštěmice odsouhlasili ústečtí zastupitelé. Chtějí tím dorovnat i vyšší náklady na údržbu části Neštěmice.
Vyšší daň z nemovitosti od příštího roku zaplatí například majitelé místní ubytovny a několika domů, které pronajímají sociálně slabým lidem obvykle pobírajícím sociální podpory. Vyšší daň se podle ústeckých zastupitelů vztáhne i na dnes rozpadlý interhotel Máj na neštěmickém sídlišti Severní Terasa.
„Není to výběr náhodný. Jedná se o nemovitosti, které jsou opravdu velmi problematické. Vlastníci s námi velmi málo komunikují, produkují odpad, nájemníci narušují veřejný pořádek,“ zdůvodnila rozhodnutí starostka obvodu Neštěmice a zastupitelka města Yveta Tomková [Vaše Ústí].
Na romském sídlišti Luník IX žije v bytě v průměru dvanáct lidí
Obvodní úřad podle ní stále řeší stížnosti od lidí a majitelů okolních nemovitostí. Navíc, jak uvedla, údržba okolí nemovitostí, v nichž žijí nepřizpůsobiví lidé, stojí město nemalé peníze. Kolem domů se kupí odpadky, včetně infekčního odpadu.
„Pro nás je to opravdu velký problém,“ řekla na jednání starostka.
Obchod s chudobou a vyšší výdaje města na údržbu
U hotelu Máj z 80. let minulého století byly argumentem pro zvýšení koeficientu časté výjezdy hasičů, policistů, strážníků a úředníků. V rozpadlé budově se usadili bezdomovci, narkomani a další lidé žijící na okraji společnosti.
Více na dani zaplatí i majitelé některých domů ve vyloučené lokalitě ve Sklářské ulici. Jak upozornili zastupitelé, i tyto domy jsou ve velmi špatném stavu. Jejich obyvatelé neumí hospodařit s odpady a vyhazují je volně do okolí domů. I tady zástupci obvodu upozorňují na podstatně vyšší výdaje na úklid v ulici a zajištění bezpečnosti.
„Je to de facto sankční platba pro majitele, který svůj objekt nedokáže udržovat,“ uvedl primátor města Petr Nedvědický [ANO].
Ústí likviduje garáže ve vyloučených lokalitách. Do pořádku dává i byty
Poukázal tím i na přetrvávající obchod s chudobou, kdy majitelé rozpadlých nemovitostí inkasují nájemné od lidí závislých na sociálních dávkách. Aniž by se starali o údržbu a provoz svých nemovitostí.
Vyšší daň z nemovitosti pro majitele rozpadlých domů
Zvýšení daně z nemovitosti pro vybrané domy stanoví od roku 2026 návrh opatření obecné povahy, to zvýšením koeficientu pro její výpočet. K postupu na jednání zastupitelstva vyslovila výhrady opoziční zastupitelka Karolína Žákovská [PRO! Ústí]. Ta považuje postup za diskriminační.
„Tady to je vyzobání několika nemovitostí v jediném obvodu města, přitom se problémové nemovitosti nacházejí i v jiných částech města,“ upozornila na docela známou věc.
Vedení města oslovilo kvůli návrhu opatření obecné povahy zvyšující daň z nemovitosti pro vybrané objekty jednotlivé obvody. Jejich vedení měla vytipovat nemovitosti, jejichž majitelé by podle nich měli na dani zaplatit víc. S výjimkou Neštěmic další místa tentokrát ale nenavrhla.
Premiér Fiala ví, jak na problémy v Mojžíři a podobných lokalitách
Podle Žákovské má město zveřejnit spolu s tímto opatřením také koncepci, kterou bude uplatňovat na vlastníky dotčených nemovitostí.
„Aby vlastníci věděli, že pokud nenaplní určité požadavky, budou platit zvýšenou daň,“ popsala svůj návrh.
Její opoziční hnutí PRO! Ústí si k tématu připravilo samostatný bod. Navrhovali například maximálně navýšit koeficient průmyslovým areálům. Koaličním zastupitelům vadilo, že opoziční hnutí s nimi o návrhu nediskutovalo. A tak tento návrh neprošel.
–ČTK/VRN–