
Táborský krajský soud zamítl návrh na obnovení řízení Martina Van Fabiána, který byl před sedmi lety odsouzen k 15,5 roku vězení za přípravu usmrcení ženy v Táboře. Za muže se postavil Spolek na podporu nezávislé justice Šalamoun. Proč?
Protože Martin Van Fabián trpí sluchovým hendikepem, je neslyšící. A jako neslyšící se před sedmi lety účastnil bez pomoci soudu, který ho odsoudil k 15,5 roku vězení za přípravu usmrcení ženy. Odsouzený dlouhodobě žádá obnovu procesu, ale marně. Tvrdí, že při líčení, kdy byl odsouzen, ničemu nerozuměl a nemohl se k ničemu vyjadřovat. Proti rozhodnutí táborského krajského soudu podá stížnost k vrchnímu soudu. Podle spolku Šalamoun na to má jednoznačně právo.
„Soud ignoroval znalecký posudek, který potvrzuje, že pan Van Fabián kvůli svému postižení nebyl schopen účinně vnímat obsah řízení. Byl ponechán bez tlumočníka, bez přepisu, odkázán na odezírání – to vše v těžké trestní věci. To není spravedlnost, to je výsměch právu,“ říká předseda spolku John Bok.
Aktuální rozhodnutí soudu je podle spolku Šalamoun hrubým popřením principu spravedlivého procesu. A jasně odporuje závazkům České republiky vyplývajícím z Evropské úmluvy o lidských právech.
Ztráta sluchu přináší násobně víc komplikací než ztráta zraku
„Dle našeho názoru je tento případ učebnicovým porušením článku 6 Evropské úmluvy, který garantuje právo na férový proces. Judikatura Evropského soudu pro lidská práva opakovaně potvrdila, že formální přítomnost obžalovaného nestačí – musí být zajištěna reálná možnost účasti a obhajoby,“ doplňuje Bok.
Zástupci krajského táborského soud ale tvrdí, že pro obnovení procesu neexistuje žádná „nová skutečnost“ a že věc již soudy „řešily a vyřešily“.
Co říká táborský soud
Podle Boka je takový přístup nejen alibistický, ale právně nesprávný. A to zejména, jak říká, v kontextu nových odborných poznatků a nově doloženého postižení, které zásadně ovlivnilo schopnost obžalovaného hájit se.
„Rozhodnutí krajského soudu je v přímém rozporu s evropskými standardy. Česká republika riskuje další ostudu u Evropského soudu pro lidská práva – a my tam tento případ směřujeme. Nejde jen o jednoho člověka. Jde o přístup k osobám se zdravotním postižením v celém českém soudním systému,“ vysvětluje s tím, že „spravedlnost nesmí být slyšet jen těm, kdo slyší“.
Sám Fabián dlouhodobě tvrdí, že v době konání prvního soudu nic neslyšel a ničemu nerozuměl. Což zopakoval i nyní, když žádal o obnovení řízení.
Podle něj justice dostatečně nezohlednila, že je neslyšící. Soud tehdy ale řekl, že Fabián si sám zvolil způsob komunikace v rámci trestního řízení. Podle soudu uvedl, že odezírá ze rtů a tlumočníka nepožaduje, protože neovládá znakovou řeč. Avšak zatímco tehdy mu u soudu simultánní překladač nic nepřepisoval, nyní ano.
„I ten největší zločinec má právo na spravedlivý proces. Je mi jedno, z čeho ho viní a za co ho odsoudili, ale takto to být nemá. Ničemu nerozuměl a byl u líčení jako divák,“ uvedla Van Fabiánova obhájkyně Simona Hinkelmannová, která ho při původním procesu u táborského soudu v roce 2018 ještě nezastupovala.
Proti obnovení řízení se ale vyslovuje státní zástupkyně Libuše Pospíšilová. Poukazuje na to, že soudy prvního stupně, odvolací i dovolací, věděly, že Van Fabián neslyší.
„Obnovení řízení se povolí jen v případě, vyjdou-li soudu najevo důkazy dříve neznámé. Všechny soudy se přitom při přezkumu zabývaly i podmínkami soudu a všechny shledaly námitky jako nedůvodné,“ řekla Pospíšilová.
Van Fabián podal stížnost i na Ústavní soud, který ji v roce 2020 ale zamítl.
Usmrcení ženy v Táboře?
Martin Van Fabián je ve vězení za přípravu usmrcení ženy. Její tělo našli lidé v roce 2015 v táborském lesoparku Pintovka. Policisté se nejprve domnívali, že šlo o přirozenou smrt. Van Fabián později údajně na sociální síti prozradil, že se na úmrtí ženy podílel.
V době smrti totiž měla žena v těle vysoké množství alkoholu. A podle závěru soudu z roku 2018 nelze vyloučit, že obžalovaný ženě do pití přidal i léky, které zapříčinily její úmrtí.
Vzhledem k tomu, že tragédii policie původně vyšetřovala jako neštěstí, zpětně nezjistila, zda jí muž léky v rozpuštěné formě skutečně přidal do pití. Van Fabián od začátku vinu popíral. Zpochybnil i komunikaci na Facebooku, která kriminalisty navedla na stopu.
Podle obžaloby chtěl muž ženu usmrtit ze zištných důvodů. Starší žena mu začala důvěřovat, a dokonce na něj převedla svůj majetek. Příbuzní zavražděné se ji však pokoušeli soudně zbavit svéprávnosti a majetkové transakce zpochybnit. Svědci u soudu v roce 2018 tvrdili, že obžalovaný ženu, která v minulosti pracovala v kanceláři prezidenta Václava Havla, dokonce fyzicky napadal.
To podle zastánců Fabiána ale nemění nic na tom, že měl mít právo rozumět tomu, co se u soudu říká a děje. Na tuto skutečnost kromě Fabiánovy matky poukazuje spolek Šalamoun.
„O Martinově vině, či nevině, ať rozhodne soud. Já pro něj jen žádám spravedlivý proces,“ uvedla matka odsouzeného muže v televizi A11.
Dodala, že vzhledem ke stavu české justice, kdy se podle ní ve vězení ocitají s největší pravděpodobností nevinní lidé, kdy nejkřiklavějším případem je, jak uvedla, notoricky známá kauza Petr Kramný, však v nápravu příliš nevěří. Vrána vráně oči nevyklove, řekla.
–DNA–