Soutěž žákovských projektů Centra pro demokratické učení [CEDU] letos vyhráli žáci Základní školy Metelkovo náměstí Teplice. Do školy nakupují menstruační pomůcky. Boxy s nimi doplňují, aby je mohly žákyně využít, když je potřebují.
Ve finále letošní soutěže se utkalo deset žákovských projektů, všechny od žáků ze základních škol. Celkem se do 14. ročníku soutěže spolku Centra pro demokratické učení [CEDU] přihlásilo 51 základních a středních škol.
„My jsme se zabývali sbírkou hygienických potřeb pro dívky, aby se žádná z nich nemusela cítit ohroženě nebo nějak jinak špatně, když přijde nějaká nouze,“ řekl Kristián Marek ze 7.A ZŠ Metelkovo náměstí v Teplicích.
Téma menstruačních potřeb si žáci vybrali proto, že bývá na veřejnosti tabu. Projekt je podle Kristiána zásluhou žákyň devátého ročníku, které ho vymyslely už v roce 2022. Sbírku dělají ve škole pravidelně poslední tři roky.
Menstruační potřeby na školách chybí, stačí změnit ministerskou vyhlášku
Podle ředitele organizace CEDU Tomáše Hazlbauera je pro žáky důležité prezentovat své projekty a ukázat, že mají přesah i mimo jejich školu. Dospělí zároveň vidí, jak i zdánlivě malé projekty mohou ovlivnit celou školní komunitu a jak se z toho žáci mohou poučit do dalšího projektu. A také pozorují, jak se díky aktivitám proměňují postoje žáků a co se díky nim učí.
I další žákovské projekty pomáhaly
Další dva letošní finálové projekty se zaměřily na pomoc po zářijových povodních. Děti ze Základní školy Trávník Přerov pořádaly sbírku oblečení a bazar, na kterém prodávaly dárky i oblečení. Výtěžek z akce věnovali škole v Jeseníku. Tito žáci se se svým projektem umístili na druhém místě.
Nižší DPH na menstruační vložky koalice odmítla. Teď je rozdává dívkám
Žáci Základní školy Janáčkovo náměstí v Krnově zase prodávali na vánočním jarmarku výrobky, na kterých se podíleli děti ze školy i rodiče. Výtěžek z akce věnovali na pomoc žákům ze škol, které nejvíce zasáhly zářijové povodně. Za projekt získali třetí místo.
Další projekt žáků Základní školy Na Podlesí Kadaň podporoval demokratické hodnoty, spolupráci a toleranci mezi žáky. Po celý školní rok se konaly workshopy, týmové hry a dny zaměřené na práva a odpovědnosti. Jeho cílem bylo vytvořit prostředí, kde se každý cítí vyslyšen. A tito žáci obsadili čtvrté místo.
Páté místo získali žáci ze Základní školy T. G. Masaryka Blatná, kteří se podíleli na revitalizaci školního hřiště. Jejich spolupráce se spolkem Růže Blatná zahrnuje údržbu růžových záhonů a návrh růžového hřiště u školy. Žákovský parlament se podílí na výsadbě růží, cílem dětí je pokračovat v tradici pěstování těchto květin v Blatné a zapojit i veřejnost.
Soutěž žákovských projektů má svou historii
Další projekty se věnovaly například pořádání Halloweenského soutěžního odpoledne, vymalování podchodu před školou, aby se ho děti nebály používat, či uspořádání lampionového průvodu, který měl připomenout papírenskou tradici v Zákupech.
Žáci se nyní hlásí do dalšího ročníku soutěže, přihlášky je možné podávat do konce roku. Nově se podle Hazlbauera mohou hlásit i třídy a kolektivy, nemusí jít jenom o žákovské parlamenty. CEDU je vzdělávací organizace zaměřená na podporu iniciativy a odpovědnosti mladých lidí.
–ČTK/RED–