Přemýšlím, jak to říci otevřeně, úplně a natvrdo, říká David Šmehlík

0
61574
David_Smehlik
„Rád bych se vrátil do systému veřejného zdravotního pojištění, protože ne všechna práce byla hotova a dodělána,“ říká v podcastu Zdravé Zprávy někdejší náměstek pro zdravotní péči VZP ČR a poradce hnutí ANO v oblasti zdravotnictví. / Foto: Redakce Zdravé Zprávy

David Šmehlík byl výraznou postavou Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR [VZP ČR] v době vlády Andreje Babiše [ANO]. Tři dny po volbách, z nichž vzešla vláda premiéra Petra Fialy [ODS], na pozici náměstka ředitele VZP ČR ale skončil.

Co dělal uplynulé necelé čtyři roky? Jak hodnotí aktuální výkon zdravotních pojišťoven i celého zdravotnictví? I kde by se chtěl vidět letos po volbách do Poslanecké sněmovny, odpovídá v podcastu Zdravé Zprávy.

„Pokračoval jsem, co jsem dělal v pozici náměstka pro zdravotní péči VZP ČR, ale v jiné roli. Jako konzultant jsem dál jednal se zástupci primární péče, praktickými lékaři, praktickými lékaři pro děti a dorost, se stomatology,“ popisuje dobu od voleb v roce 2021 David Šmehlík a dodává: „Pracovali jsme, aby v systému zdravotnictví i tato klíčová oblast nebyla potlačována, ale aby se rozvíjela. Byla to sice už jiná práce, ne z pozice pojišťovny, ale z pozice konzultanta, který radí sdružením, jak strategicky rozvíjet spolupráci se zdravotními pojišťovnami, ministerstvem. Jak formovat rozvoj těchto segmentů“.

Vrací se i do momentu, kdy největší tuzemskou pojišťovnu opouštěl: „Já přemýšlím, nakolik to komentovat otevřeně, úplně a natvrdo. Možná použiji trošku obecnější odpověď. K té dohodě s panem ředitelem došlo tři dny po volbách. A dál bych to snad ani nekomentoval. Asi nás to dál nikam neposune. Asi se k tomu nemá cenu vracet, protože každému je jasné, jak to je.“ 

Všeobecnou zdravotní pojišťovnu opět povede Zdeněk Kabátek

Rozvázání pracovního poměru s do té doby aktivním náměstkem, který veřejně platil za přítele tehdejšího ministra Adama Vojtěcha [tehdy za ANO, dnes ANO], a o němž se mluvilo jako o možném novém řediteli VZP ČR, inicioval sám její ředitel Zdeněk Kabátek.

VZP ČR je v deficitu, ale její šéf Kabátek si bere maximální odměnu

„Řekl, že chce spolupracovat už s někým jiným. Já jsem na svou práci ve VZP ČR pyšný. A myslím si, že o tom mluví výsledky, čeho jsme dosáhli,“ říká v podcastu Šmehlík.

Debata o kondici tuzemských zdravotních pojišťoven

Vyjadřuje se v něm k aktuálnímu hospodaření zdravotních pojišťoven. Podle něj rezervy pojišťoven klesly z 15 procent celkových jejich výdajů zkraje roku 2022 na pouze devět procent letos. To znamená, že se rezervy na účtech pojišťoven propadly téměř o třetinu.

„A nyní slyšíme návrhy, že by rezervní fondy pojišťoven měly být úplně zrušeny. Rezervní fondy zdravotních pojišťoven neslouží k tomu, aby nějakým způsobem prostředky bezúčelně kumulovaly, ale slouží k vyrovnávání volatility příjmové strany,“ říká v podcastu Zdravé Zprávy David Šmehlík.

Upozorňuje, že systém se dostává do deficitu opakovaně už několik let. I zdůrazňuje, že právě vláda Andreje Babiše téměř zdvojnásobila částku u platby na státní pojištěnce. Vláda o tom podle jeho slov rozhodla na základě důkladné analýzy o vývoji zdravotního pojištění. Posílení systému tak přineslo do zdravotnictví téměř sto miliard korun navíc.

„Cílem bylo, aby se tyto peníze po odeznění covidu využily pro rozvoj zdravotní péče. Aby se peníze použily na rozvoj primární péče, zlepšení dostupnosti léčivých přípravků, na investice do CZ-DRG a přechodu na efektivnější systém. Na investice do následné a paliativní péče, potýkáme se se stárnutím obyvatelstva. A na investice do prevence a léčby chronických onemocnění,“ vysvětluje dále.

Což se podle něj ale nestalo.

„Bohužel v tom období let 2022, 2023 a 2024 jsme viděli jen to, že ty prostředky byly zkonzumovány prostým navýšením úhradových mechanismů, aniž bychom v mnoha ohledech posunuli kvalitu zdravotní péče směrem k pacientovi,“ říká.

David Šmehlík: Dohodovací řízení je v rozvalu

Podle Davida Šmehlíka za současným deficitním hospodařením pojišťoven stojí i rozval dohodovacího řízení. Což považuje za klíčový prvek funkčního zdravotnictví.

„V době, kdy jsem dohodovací řízení vedl, tak jsme se čtyři roky po sobě vždy s poskytovateli dokázali dohodnout. To znamená všechny zdravotní pojišťovny a 14 poskytovatelů péče dokázali najít dohodu na úhradách. A nejenom na výši úhradových mechanismů, ale hlavně na jejich obsahu. A ukázalo se, že je to nejen možné, ale že je to nejefektivnější a nejstabilnější forma řešení nejenom úhrad poskytovatelům, ale je to klíčový prvek pro zajišťování péče pojištěncům,“ tvrdí s odkazem na to, že pod novým vedením ministerstva zdravotnictví k dohodám nedochází a vše se řeší „deficitními úhradovými vyhláškami“.

Dohodovací řízení je podle něj základ pro zajištění kvalitní zdravotní péče. Jeho prostřednictvím mohou pojišťovny „zacílit“ co nejvíce peněz tam, kde se zdravotní péče nedostává, kde je nejvíc potřeba. A už v rámci dohodovacího řízení pojišťovna specifikuje svou objednávku, co chce a potřebuje od poskytovatelů. Což se v průběhu času mění.

„Vidíte, nyní se ten systém potýká s velkým nedostatkem praktiků pro děti a dorost, předtím to byli dětští psychiatři. Vidíme potřebu následné péče. A toto všechno řeší funkční dohodovací řízení,“ vysvětluje David Šmehlík.

Na jedny platy pro všechny nemocnice asi nedojde. A tak budou protesty

V této souvislosti označuje za zcela chybnou loňskou dohodu mezi vládou a ministerstvem zdravotnictví o navýšení platů a mezd lékařů. Zdravotní pojišťovny mají hradit za zdravotní péči a náklady na ně mají obsahovat úhradové mechanismy pojišťoven na základě správně oceněných zdravotních služeb.

Problémy zdravotních pojišťoven

Bývalý náměstek pro zdravotní péči VZP ČR, který se celý profesní život pohybuje v oblasti zdravotních pojišťoven, komentuje i aktuální finanční problémy některých z nich.

„No tak problém to samozřejmě je. To, že Vojenská zdravotní pojišťovna a některé další pojišťovny se dostávají do deficitu a začínají zpožďovat platby poskytovatelům, ilustruje právě ne úplně dobrou kondici systému. A je to nepochybně spojeno s těmi deficitními úhradovými vyhláškami. A je to nepochybně spojeno s tím, že došlo k potlačení dohodovacího řízení a že ten systém hospodaří s deficitem,“ popisuje svůj náhled.

NRR očekává největší problémy u Vojenské zdravotní pojišťovny

Dodává, že svoji roli hraje i systém přerozdělování peněz mezi zdravotními pojišťovnami, zejména pak za státní pojištěnce.

„Kromě našeho navýšení plateb na státní pojištěnce do systému vstoupilo velké množství uprchlíků z Ukrajiny. To se projevilo na příjmové stránce u VZP ČR, ale ti pojištěnci už nebyli u svazových, oborových, zaměstnaneckých pojišťoven. To znamená, že tam dochází k mírné disproporci,“ říká a dodává: „Ten systém přerozdělení financí je mírně ve prospěch VZP ČR…, ale i ta začíná ty své rezervy ztenčovat.“

On sám je zastáncem pluralitního systému více zdravotních pojišťoven. Tvrdí, že je daleko efektivnější a dává lepší výsledky z pohledu pacientů a efektivity, než národní zdravotní služba. Výhledově si myslí, že může dojít ke sloučení některých zdravotních pojišťoven.

Sloučit pojišťovny ZP MV ČR a VoZP má David Šmehlík

„Můj názor ale je, že není podstatné, kolik těch pojišťoven je, ale to, co dělají. Jsou to zdravotní pojišťovny, které zodpovídají za dostupnou zdravotní péči. Ale ten systém směřuje k tomu, že tady bude v budoucnu nějakých – podle mě – pět zdravotních pojišťoven,“ upozorňuje.

David Šmehlík [ne]politik

podcastu Zdravé Zprávy se David Šmehlík vyjadřuje i k výkonu ministra zdravotnictví Vlastimila Válka [TOP 09].

„Přemýšlím, jak to otevřeně komentovat, toto, ale asi proč to neříci jako… Prostě neposunulo se zásadně nic. Když chybí strategie, koncepce a vize, tak nemůžou být ani výsledky,“   

Ke slibu vlády zavést soukromé zdravotní připojištění, o což se nyní snaží vládní poslanci, říká: „Pokud nám budou v tom hlavním systému zdravotního pojištění peníze dál unikat, budou neefektivně vyplýtvány, budou i doplňkové peníze ztraceny.“

Vládní poslanci myslí na chudé. A tak narychlo zavádí placený nadstandard

Stručně se vyjadřuje ke kauze ve FN v Motole. V této souvislosti hovoří o „temných silách“, nikoho ale nejmenuje. Tvrdí, že kauza v Motole je jen špičkou ledovce. Reakce ministerstva zdravotnictví mu přijde poměrně laxní.

Ministr: Jen totální naiva si myslí, že audit odhalí, že někdo bere úplatky

Na druhou stranu David Šmehlík patří k opozici současné vlády. Je dlouhodobý člen expertního týmu hnutí ANO pro zdravotnictví. Spolupracuje se stínovým ministrem zdravotnictví ANO a podílí se na definování strategie, zdravotní politiky a programu.

„Já v parlamentních volbách nekandiduji, takže z tohoto pohledu mě žádná volební kampaň nečeká,“ odpovídá na otázku, co ho čeká v následujících měsících.

Jednoznačně ale i říká: „Rád bych se vrátil do systému veřejného zdravotního pojištění, protože ne všechna práce byla hotova a dodělána. Mnoho úkolů je před námi. A systém zdravotního pojištění potřebuje, abychom ho zase posunuli dopředu, aby byl aktivní, a dál se rozvíjel.“

Daniel Tácha

Ing. David Šmehlík, MHA se stal náměstkem ředitele pro zdravotní péči VZP ČR 1. září 2018 na základě výběrového řízení. Platí za experta v oblasti zdravotního pojištění. Pro Zdravé Zprávy uvedl, že se ve veřejném zdravotním pojištění pohybuje od dětství.

„Moje maminka JuDr. Libuše Šmehlíková vedla dlouhé roky Právní sekci ve Svazu zdravotních pojišťoven ČR. Vyrůstal jsem v prostředí zdravotního pojištění a od mládí jsem byl obklopen debatami o zdravotních pojišťovnách, úhradách péče a směřování systému zdravotnictví,“ popsal David Šmehlík, který začínal jako manažer lékové politiky a analýz zdravotní péče v Revírní bratrské pokladně.

Působil ale i v lékové komisi Svazu zdravotních pojišťoven. Několik let pracoval ve farmaceutické firmě Merck na pozici „policy manager“. Byl členem správních rad České průmyslové zdravotní pojišťovny a Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR. Zastupoval zdravotní pojišťovny v Národní radě vlády pro zdravotnictví.

Zároveň působil jako poradce dvojnásobného ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha [za ANO]. Ten nyní končí jako vyslanec ve Finsku. Požádal o odvolání z funkce velvyslance ke konci května. Předminulý týden předseda stínové vlády hnutí ANO Karel Havlíček navíc potvrdil, že hnutí počítá s Adamem Vojtěchem v případě úspěchu ve volbách jako s ministrem zdravotnictví. Podle dostupných informací by měl vést kandidátku hnutí v letošních sněmovních volbách v Jihočeském kraji.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here