Z osob starších 15 let žilo loni v Česku 1,3 milionu lidí se zdravotním postižením, které je omezovalo v běžných činnostech. Více než polovinu z nich tvořili senioři ve věku nad 64 let. Mnohým stále chybí kompenzační pomůcky i zdravotní péče.
Zdravotní omezení se nejčastěji projevovalo v pohybové oblasti. Vyplývá to z výsledků výběrového šetření osob se zdravotním postižením Českým statistickým úřadem [ČSÚ]. Podle jeho dat loni žilo v českých domácnostech celkem 15 procent lidí starších 15 let se zdravotním postižením.
To s takovým dlouhodobým zdravotním hendikepem, který je omezuje v obvyklých činnostech. Z každodenních aktivit měli tito lidé největší potíže s dopravou, zajištěním domácích prací a nákupů.
„Zatímco u mladších lidí ve věku do 40 let bylo zastoupení osob s postižením 3,5 procenta, mezi seniory nad 80 let se potýkalo se zdravotním postižením téměř 60 procent z nich,” uvedla Helena Chodounská, vedoucí oddělení statistiky vzdělávání, zdravotnictví, kultury a sociálního zabezpečení ČSÚ.
Podíl lidí se zdravotním postižením v dané věkové skupině
[Zdroj: ČSÚ]
Ve vyšším věku jsou častější i různá onemocnění, která s sebou nesou dlouhodobá omezení. Počet lidí se zdravotním hendikepem roste ve starších věkových skupinách. Zdravotní postižení se může projevovat v jedné či více oblastech zároveň. Nejčastěji lidé řeší omezení v pohybové oblasti. Statistiky uvádějí 952 tisíc osob s tímto problémem.
- Nemoci vnitřních orgánů snižovaly kvalitu života 581 tisíců osob.
- Zraková omezení se týkají 213 tisíců lidí a sluchová 167 tisíců lidí.
- Omezení způsobená duševními poruchami uvedlo 145 tisíc osob.
- Omezení mentálních schopností trápí 115 tisíc lidí.
- Postižení v řečové či hlasové oblasti má 43 tisíc lidí [souvisí s dalšími problémy].
U poloviny zdravotně hendikepovaných [celkem 1,3 milionu osob, pozn. red.] vedl zhoršený zdravotní stav k přiznání invalidního důchodu, příspěvku na péči a průkazu osoby se zdravotním postižením.
Kompenzační pomůcky? Žádná sláva…
Celkem 12 procentům lidí s postižením, tedy 153 tisícům, chyběly vyhovující kompenzační pomůcky, přestože většina z nich už nějaké používala. Kompenzační pomůcky užívá jen 58 procent lidí se zdravotním omezením. Počet osob, kterým schází kompenzační pomůcky, ukazuje obrázek ČSÚ níže.
„Pomoc druhé osoby, ať už neformální či od profesionálních poskytovatelů, pravidelně využívalo 827 tisíc lidí se zdravotním postižením, tedy 63 procent z nich. Pro 98 tisíc osob nebyla poskytovaná pomoc dostatečná anebo ji zatím neměly vůbec. Přestože by ji potřebovaly,” říká Markéta Pištorová z odboru statistik rozvoje společnosti ČSÚ.
Důvody, proč lidem s postižením schází kompenzační pomůcky, ukazuje obrázek ČSÚ níže.
Nejčastějším důvodem chybějící pomoci i kompenzačních pomůcek byla jejich finanční náročnost. Obecně finance chyběly 23 procentům lidí se zdravotním postižením.
Co trápí lidi se zdravotním omezením
Příčinou zdravotního postižení u 79 procent osob bylo onemocnění vzniklé v průběhu života. U sedmi procent z nich jde o vrozený hendikep. V šesti procentech jdou zdravotní omezení za úrazem. A osm procent lidí s postižením trpí kombinací více příčin.
Vůbec nejvíce těmto lidem chybějí finance a dostupná zdravotní péče. Konkrétně je trápily dlouhé objednací lhůty a slabá kapacita lékařů specialistů.
Důvody chybějící péče u lidí se zdravotní postižením
[Zdroj: ČSÚ]
Pomoci jiné osoby využívalo 63 procent lidí s postižením. Pro 98 tisíc lidí nebyla poskytovaná pomoc dostatečná nebo ani žádnou neměli. Z každodenních činností se lidé se zdravotním omezením nejvíce potýkají s dopravou a zajištěním domácích prací, jako jsou úklid a nákupy, a často i s osobní hygienou.
–RED–