Společnost i&i Prague při Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR [ÚOCHB] navázala strategické partnerství s polským Medical Innovation Institute [MII]. i&i Prague skrze specializované fondy investuje do vývoje léčiv.
Partnerství s MII představuje první krok v rozšíření aktivit i&i Prague do Polska, které vnímá jako strategický trh.
„Dosud jsme se soustředili hlavně na české inovace, ale pevně věříme, že i v Polsku existuje mnoho zajímavých vědeckých projektů s obrovským potenciálem. Chceme jim pomoci proměnit se v úspěšné start-upy a spin-offy, které obstojí v mezinárodní konkurenci,“ říká Iva Machová, Incubation Manager a Regionální manažerka pro Polsko ve společnosti i&i Prague.
Polský MII se specializuje na komercializaci inovací ve zdravotnictví. Podporuje vědce a start-upy při získávání financování, vytváření strategických partnerství a expanzi na mezinárodní trhy.
„Naším cílem je dostat polské inovace na globální trhy. i&i Prague má v této oblasti rozsáhlé zkušenosti. Jsme přesvědčeni, že společně můžeme zajistit, aby se polské vědecké objevy staly úspěšnými komerčními produkty,“ popsal důvody spojení za polskou stranu Michał Jeska, Chief Growth Officer z Medical Innovation Institute.
Díky spolupráci s i&i Prague chce MII ještě více podpořit mezinárodní dosah polských vědeckých projektů.
Co je i&i Prague
i&i Prague se dlouhodobě zaměřuje na podporu vědců při transformaci jejich objevů do podoby konkrétních produktů. Společnost vznikla při Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR a věnuje se především inovacím v oblasti vývoje léčiv, diagnostiky a medicínských technologií, které mohou zlepšit kvalitu života lidem po celém světě.
„Hledáme nové Antoníny Holé a nová léčiva a diagnostiku, které mohou mít celosvětový dopad a úspěch,“ uvedl v nedávném podcastu Zdravé Zprávy ředitel investičního fondu i&i Biotech Fund Jaromír Zahrádka.
Prodáváme českou chytrost, říká Jaromír Zahrádka z i&i Biotech Fund
Fond i&i Bio vznikl ve spolupráci EIF a již fungující společnosti i&i Prague při Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Do fondu spolu s dalšími soukromými investory vstoupila dceřiná společnost Univerzity Karlovy Charles University Innovation Prague [CUIP]. Jde o uzavřený fond kvalifikovaných investorů, kde se prvotní investice v minimálním základu počítá v jednotkách milionů korun.
Ke vstupu na polský trh i&i Prague ve své tiskové zprávě uvádí: „Podpoříme komercializaci polských vědeckých projektů, které mají potenciál uspět na globálních trzích. Dlouhodobým cílem spolupráce je posílení vazby mezi Českou republikou a Polskem v oblasti transferu technologií a komercionalizace vědeckých objevů.“
Jak pracují fondy ve výzkumu a vývoji léčiv
i&i Prague poskytuje expertní vedení při přeměně vědeckého projektu ve fungující start-up či spin-off převážně v oblasti biotechnologií. Například ve fondu i&i Bio spravuje investice za více než miliardu korun. Z nich asi nejvýznamnější je investice do nového léku na onkologická onemocnění.
„Důležitý je ten moment, kdy se léčivo dostane do fáze, kdy se už ví, že funguje a je bezpečné. V tu chvíli přichází farmaceutická firma, koupí si danou firmu nebo licenci. To léčivo dotáhne do konce a uvede ho na trh. Ta fáze před nákupem léčiva farma firmou je náš obor, tam my se angažujeme,“ vysvětlil Jaromír Zahrádka cílení i&i Bio.
Česká spořitelna investovala 122 milionů korun do fondu i&i Bio
Náklady na projekty vývoje léčiv v jejich první fázi se pohybují zhruba od deseti do 30 milionů eur [cca 243 mil. Kč až 728 mil. Kč]. Ovšem ona fáze, kdy se už ví, že daná látka funguje, zvyšuje cenu projektu na 100 až 200 milionů eur [2,4 mld. Kč až 4,8 mld. Kč].
Způsoby výstupu fondu z investice se podle Zahrádky liší. První způsob spočívá ve vstupu spin-off firmy či startupu na burzu. Další možností je jejich akvizice většinou farmaceutickou firmou. Nabízí se i prodej licence či licencí, což s sebou nese stabilní a dlouhodobý příjem za licenční poplatky.
–DNA–