Potíže po covidu-19 má stále tisíce lidí. Péče o ně je nedostatečná

0
5691
potize
Foto: Freepik.com

Následky po prodělaném covidu-19 jsou vleklejší než v prvních letech pandemie, kdy šlo hlavně o respirační potíže. Pacienti s postcovidem dnes i měsíce trpí bolestí kloubů, hlavy, špatně spí, soustředí se a někteří mají potíže s rovnováhou.

Poznatky Centra postcovidové péče Fakultní nemocnice Hradec Králové [FN HK] ukazují, že postižení pacientů postcovidem, kteří onemocněli v rané fázi pandemie, to je v prvních dvou letech, kdy byla nízká proočkovanost a nebyla dostupná antivirotika, byla více respirační a méně postihovala ostatní orgány. To už dneska ale neplatí.

„Post-covid postižení v pozdějších fázích pandemie, a zejména nyní po konci pandemie má jiný charakter,“ říká přednosta Plicní kliniky FN HK Vladimír Koblížek.

Nákaz je sice výrazně méně a více se podobají syndromům po prodělaných infekcích z jiných příčin. Podle přednosty Koblížka ale i převažují potíže mimoplicního charakteru.

„Obecně platí, že je nemocných méně, ale jejich potíže obtížněji odeznívají,“ říká Koblížek.

Covid proniká do mozku i svalů. Následky vyřazují z běžného života

O postcovidovém syndromu lékaři hovoří, pokud příznaky nemoci přetrvávají dvanáct a více týdnů od prodělané infekce SARS-CoV-2. Nejčastějšími projevy postcovidového syndromu u pacientů v Centru jsou nespavost, bolest hlavy, únava, bolest svalů a kloubů. Často se u pacientů objeví také pozátěžová únava a zhoršení symptomů po námaze. Po vyléčení akutního stavu se tito pacienti i několik měsíců potýkají s poruchou paměti, hůře se soustředí a mnozí si stěžují na zažívací obtíže, a dokonce problémy s rovnováhou. Mezi další potíže po prodělaném covidu-19 stále patří i ztráta čichu a chuti.

Oproti tomu respirační obtíže mizí u většiny pacientů do dvanácti měsíců. Podle lékařů Centra se ukazuje, že očkovaní lidé a pacienti po antivirotické terapii vykazují nižší riziko rozvoje postcovidových obtíží.

Na vyšetření v Centru se čeká až dva měsíce

V královéhradeckém Centru postcovidové péče se léčí pacienti s těžkým postižením po prodělaném covidu-19. Což podle jeho vedoucího lékaře Michala Kopeckého souvisí i s tím, že jde o jediné takové Centrum v Česku zabývající se komplexní péčí o pacienty s postcovidovým syndromem.

„Jsme ambulantní provoz, krátkodobě fungoval vyšetřovací program u nás v nemocnici za hospitalizace. V současné době je vyšetřeno více než 6 500 pacientů z celé České republiky,“ říká doktor Kopecký.

V poslední době do Centra za péčí přicházejí i pacienti z jiných regionů než jen ze severovýchodních Čech.

„Řada dalších center pro pacienty s post-covid již ukončila svoji činnost,“ vysvětluje důvody přednosta Koblížek.

Lék na postcovidový syndrom hledají vědci zatím marně

 

Centrum postcovidové péče ve Fakultní nemocnici Hradec Králové od zahájení provozu v lednu 2021 vyšetřilo tisíce pacientů, v této problematice poskytuje komplexní péči. Zájem nemocných po pandemii covidu poklesl, čekací lhůta na první vyšetření je nyní zhruba šest týdnů, říkají zástupci Centra.

Následky covidu-19 zmírní tymián, břečťan a levandule

V Královéhradeckém kraji se první případ nákazy koronavirem potvrdil v březnu 2020 a k prvnímu úmrtí v souvislosti s touto nemocí došlo 26. března téhož měsíce. Kraj patřil v prvních měsících pandemie k nejzasaženějším regionům v republice.

Největší zájem o vyšetření v Centru postcovidové péče byl v prvních letech jeho fungování. Například v září 2021 byla jeho kapacita z větší části naplněna. Tehdy přicházeli nejvíce lidé s komplexními problémy, především s dušností, extrémní únavou, poruchami spánku či bolestmi hlavy a kloubů. Do Centra je odesílali praktičtí lékaři a specialisté, pokud vyloučili jiné příčiny přetrvávajících obtíží.

–ČTK/VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here