Vládní poslanci myslí na chudé. A tak narychlo zavádí placený nadstandard

4
12124
poslanci
Předsedkyně sněmovního Výboru pro zdravotnictví Zdenka Němečková Crkvenjaš / Foto: PS PČR

Na zdravotní prostředky a služby nehrazené ze zdravotního pojištění by mohly lidem nově přispívat zdravotní pojišťovny. Pokud by si pacient vybral dražší, tedy nehrazený materiál, pojišťovna by mu zaplatila částku do výše hrazeného materiálu. Zbytek by si doplatil.

Takto zásadní změnu přitom navrhují vládní poslanci v čele s předsedkyní Výboru pro zdravotnictví Zdenkou Němečkovou Crkvenjaš [ODS] formou pozměňovacího návrhu do novely zákona o veřejném zdravotním pojištění. Poslanci argumentují tím, že změna pomůže sociálně slabším lidem, kteří si nemohou dovolit dražší zdravotní péči a pomůcky. To přesto, že de facto i těmto lidem tímto způsobem tahá peníze z kapsy.

Za zdravotní péči si v Česku připlácí už skoro polovina lidí

Šéfka Výboru si však trvá na svém. Návrh demonstruje na konkrétním modelovém případu: Lékař navrhne staršímu pacientovi oční čočky, které jsou pro něj tou nejvhodnější variantou, ale nespadají do úhrad ze zdravotního pojištění. Anebo tomuto pacientovi lékař nabídne druhou, jak říká Němečková Crkvenjaš, horší variantu, kdy čočky hradí zdravotní pojišťovna v plné výši.

„Dnes si buď takový pacient vezme méně vhodné čočky, anebo si ty vhodnější zaplatí celé. Protože pojišťovna mu nepřispěje ani základní částku, kterou by stály ty původní čočky. A právě tento nesmysl musíme odstranit,“ obhajuje návrh Němečková Crkvenjaš.

Problém spočívá v tom, že návrh nikterak nepredikuje, jak se tento systém projeví v praxi. Co a komu se bude nabízet a proč. Případně co a v jaké kvalitě budou zdravotní pojišťovny svým klientům platit.

Vládní poslanci za zdravotnictví myslí na sociálně slabé

Němečková Crkvenjaš má ale jasno. Podle ní je současný stav nespravedlivý. Což zaráží, protože je to právě bezplatná a široce dostupná zdravotní péče a zdravotní pomůcky hrazené ze zdravotního pojištění, které upravují ústavní zákony, a které nám závidí i bohaté západní státy. Předsedkyně sněmovního Výboru pro zdravotnictví přesto tvrdí, že je tento systém úhrad nespravedlivý k sociálně slabým osobám. Protože, jak uvádí, širší možnosti volby mají za současné situace jenom majetnější lidé. Avšak znovu, návrh neříká, jaké základní volby hrazené pojišťovnou nakonec budou pro většinu. Nebo jinak pro ty nemajetné, jimiž se Němečková Crkvenjaš hlavně zaštiťuje.

Do skupiny vládních poslanců, kteří přišli s pozměňovacím návrhem do novely zákona o veřejném zdravotním pojištění, který zavádí částečné úhrady za dražší nehrazené pomůcky nebo služby, patří i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09], Martina Ochodnická rovněž z TOP 09 a poslanec ODS Petr Fifka.

Když nemají peníze, čekají Češi na kloubní náhradu i tři roky

Podle předkladatelů se navrhované zavedení částečných úhrad i za nyní nehrazené zdravotnické prostředky nebo služby dotýká mnoha zdravotnických postupů a prostředků od zmíněných očních čoček přes náhradní klouby při endoprotézách až po speciální obvazový materiál při popáleninách. Podle šéfky Výboru by si pacienti nově doplatili jen to, co přesahuje částku za hrazenou variantu.

„To nepochybně zvýší dostupnost zdravotní péče více pacientům. Hlavně těm ekonomicky slabším,“ míní Němečková Crkvenjaš.

Veronika Táchová, ČTK

4 KOMENTÁŘE

  1. Za nejlevnější dioptrické brýle 6000, za nejobyčejnější naslouchátko 7300, za bílou plombu 2000. Když se vám to sejde v 1 měsíci a máte důchod kolem 17000, tak se opravdu můžete jít pást. Kde jsou ty časy, kdy tohle všechno bylo opravdu gratis.

    • Přesně,a to ještě v pomalu každé okresní nemocnici ruší různá oddělení a na akutní zákrok musíte do 70 km vzdáleného krajského města…jakto ti komunisti dělali,že byly okresní nemocnice plně funkční a měli odbornou lékařskou péči????Kde je doba,kdy jsme měli každý zubaře dle obvodu,praktika,gynekologa…??Nějak nám ty výdobytky trhu skřípají čím dál víc apřitom se platí stále víc ne zdravotním pojištění..asi se nám přemnožili byroktatičtí ouředníci,že nejsou peníze na zdraví lidí……

  2. Dnes nesežene na pokladnu ani ošetřujícího lékaře. Do důchodu jsem šla po odpracování 44 let, operaci šedého zákalu jsem si musela zajistit sama na soukromé klinice a samozřejmě zaplatit. Kam jdou peníze, které jsem odvedla na zdravotní pojištění?

  3. Příčinou idiotských pokusů zejm.posledních vlád o novelizace ve zdravotnictví, školství atd. atp. je „systémový problém“ zvaný zastupitelská demokracie. Kde není přímá odpovědnost, zůstává na konci „snědený krám“ a pokusy, jak jej zase doplnit, samozřejmě z peněz daňových poplatníků. Kdy už ovšem většina občanů pochopí, že řešením není volit místo Fialy Babiše atp., ale požadovat přímou demokracii a s ní buď referenda o těchto věcech anebo ustanovit trestněprávní odpovědnost poslanců a ministrů za předkládání či uvedení v platnost zákonů ,které budou po pár letech vyhodnoceny jako „učelové“, poškozující ekonomicky / zdravotně občany atd.

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here