Úspěch v léčbě rakoviny u dětí podmiňuje i země, v níž žijí. Pokud se narodí v zemi s vysokými příjmy, z nemoci se uzdraví přes 80 procent dětí. Pokud se ale narodí v zemi, kde žijí lidé s nízkými příjmy, uzdraví se jich sotva 30 procent.
Zhoubná onemocnění patří k jedné z nejčastějších příčin úmrtí dětí a dospívajících. Ročně na světě rakovinou podle odhadů onemocní 400 tisíc dětí a mládeže do 19 let. A šance nemocných dětí na uzdravení zásadně ovlivňuje země, v níž se narodily, a v níž žijí.
„V zemích s vysokými příjmy, kde jsou obecně dostupné komplexní služby, se vyléčí více než 80 procent dětí s rakovinou. Oproti tomu v zemích s nízkými a středními příjmy se jich vyléčí méně než 30 procent,“ upozornila k příležitosti Světového dne boje proti rakovině, který připadá na 4. února, Světová zdravotnická organizace [WHO].
U malých pacientů lékaři častěji diagnostikují leukémii, zhoubné nálezy na mozku, lymfomy a solidní nádory. V zemích s nikoli silným hospodářstvím se děti s onkologickým onemocněním pozdě a často i nesprávně diagnostikují. Jejich rodiny se navíc potýkají s překážkami v přístupu k péči. A i když jim tamní zdravotnictví léčbu nabídne, mnohdy se ji rozhodnou opustit.
„Pouze 29 procent zemí s nízkými příjmy uvádí, že léky proti rakovině jsou obecně dostupné jejich populaci ve srovnání s 96 procenty zemí s vysokými příjmy,“ uvádí WHO.
Prevence rakoviny začíná už v dětství
Na rozdíl od dospělých pacientů se rozvinutí onkologického onemocnění u dětí nedá tak jednoznačně vysvětlit. Podle WHO se na příčiny vzniku rakoviny u dětí a dospívajících zaměřilo nespočet vědeckých studií. Ty ukázaly, že velmi málo u nich sehrává roli nezdravý způsob života nebo znečištěné životní prostředí.
I proto se podle vědců mají zdravotní systémy zaměřit na prevenci chování dětí, která sníží riziko, že se u nich zhoubné onemocnění rozvine v dospělosti. To podle nich mimo jiné znamená využít očkování, které je ochrání před infekcemi, které zvyšují riziko rakoviny v pozdějším věku. Konkrétně jde o očkování proti žloutence typu B jako prevenci rakoviny jater nebo proti lidskému papilomaviru jako prevenci rakoviny děložního čípku a pohlavních orgánů. Neméně důležité v prevenci zhoubných onemocnění je i léčba chronických infekcí.
„Rakovina se vyskytuje u lidí všech věkových kategorií a postihuje kteroukoli část těla. Začíná genetickou změnou v buňkách, které se mohou šířit a napadnout další části těla. A pokud se neléčí, způsobují vážná poškození a smrt,“ připomínají zdravotníci z WHO.
Léčba onkologických nemocí u dětí se podle nich nijak zvlášť neliší od terapií ordinovaných dospělým pacientům. Specialisté využívají generické i inovativní léky, chemoterapii, radioterapii a chirurgické zásahy. A i u rakoviny u dětí platí, že úspěch v léčbě hodně závisí na tom, kdy se na nádor přijde a nasadí léčba.
„Správná diagnóza je nezbytná pro léčbu dětí s rakovinou, protože každá rakovina vyžaduje specifický léčebný režim, který může zahrnovat chirurgický zákrok, radioterapii a chemoterapii,“ uvádí zástupci Světové zdravotnické organizace.
Populační screeningy u dětí nefungují jako u dospělých
Genetika sehrává roli u vzniku nádorového onemocnění asi u deseti procentech všech dětí, které onemocní rakovinou. Proto vědci považují za důležité se spíše zaměřit na rychlou a co nejpřesnější, tedy správnou, diagnostiku nemoci s nasazením účinné terapie.
„Včasným odhalením rakoviny a předcházením prodlení se dá dosáhnout podstatných zlepšení v životě dětí s rakovinou,“ uvádí zástupci WHO.
Doktor Norbaev rozjel první uzbecký dětský hospic. Jmenuje se Taskin
K tomu podle nich ale musí i rodiče znát příznaky, jež upozorní na možné riziko rozvíjející se rakoviny. Stejně tak je ale musí dobře znát poskytovatelé primární péče. Další podmínka je dostupné diagnostické zázemí a přístup k co nejrychlejší léčbě.
„Rakovina v dětství je spojena s řadou varovných příznaků. Jako je horečka, silné a přetrvávající bolesti hlavy, bolesti kostí a ztráta hmotnosti,“ uvádí WHO ve své zprávě.
Onkologické populační screeningy nejsou v případě rakoviny u dětí příliš účinné. Ke včasné diagnostice by podle WHO pomohly jen u některých druhů rakoviny. Jako je například zhoubný nádor oka způsobený dědičnou mutací. Pak pomůže pravidelné sledování dětí od jejich raného věku.
Šárka Slavíková: Ještě jsem neviděla, aby se z rakoviny někdo sám vyléčil
Léčba rakoviny u dětských pacientů si podle WHO žádá specifický přístup, především s ohledem na jejich neustálý fyzický vývoj. Sledovat je třeba také výživu dítěte, ideálně pod dohledem nutričního specialisty. V léčbě rakoviny i u dětí podle zástupců WHO dobře fungují i nikoli tak nákladné generické léky, tedy ty bez patentové ochrany. Zajištění jejich dostupnosti i v méně rozvinutých zemí by rázem zvýšilo počty dětí, které se z rakoviny uzdraví. Jako je tomu u dětí, které se narodily v zemích s rozvinutým hospodářstvím a dostupnou zdravotní péčí.
Veronika Táchová