Nádory dutiny ústní už nejsou nemocí sociálně slabých

0
18239
nadory
Foto: FN Ostrava

Zhoubné nádory na jazyku nebo kdekoli jinde v ústech dříve lékaři považovali za nemoci sociálně slabých, kteří nedbají na ústní hygienu a nechodí k zubaři. To už ale neplatí. Mezi pacienty bývají i ukáznění čtyřicátníci navštěvující stomatologa.

Ještě donedávna měli specialisté na léčbu zhoubných nádorů v dutině ústní mezi pacienty převážně osoby ve věku 60 a více let obvykle se slabými nebo žádnými hygienickými návyky, dentální hygienou nevyjímaje. Právě zanedbaná domácí péče o chrup a dutinu ústní obecně podstatně zvyšuje riziko, že se v ústech rozvine rakovina.

„Dříve se zhoubné onemocnění dutiny ústní označovalo jako nemoc sociálně slabých. Rozvoj nádoru často souvisel s nadměrným a dlouhodobým požíváním alkoholu nebo kouřením,“ říká primář Kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie [KÚČOCH] FN Ostrava Oldřich Res.

Dříve pacienti s nádory v ústech podle něj obvykle nedbali ani na základní hygienu a často nechodili na prevenci ke stomatologovi. To už dneska ale neplatí, upozorňuje primář Res.

„Dnes ale přibývá nemocných mezi mladšími lidmi. A to ve věkovém rozmezí od 40 do 60 let,“ vysvětluje.

Nádory dutiny ústní vznikají i u lidí bez zubů a s protézou

Loni na jeho klinice diagnostikovali zhoubný nádor dutiny ústní čtyřiceti pacientům. A nešlo výhradně o sociálně slabé osoby kolem 60 let. Dále upozorňuje, že zhoubné nálezy se objevují i u pacientů s protézami.

„Proto je třeba na zhoubná onemocnění v dutině ústní myslet při preventivních zubních prohlídkách jak u bezzubých pacientů, tak i u mladých lidí, a případné nálezy na sliznicích nepodceňovat,“ říká primář Res.

Tato zhoubná onemocnění se objevují kdekoli v ústech, na sliznicích i v oblasti krku. To je podle přednosty kliniky Jiřího Stránského další důvod, proč myslet na zubní hygienu a pravidelně 1-2krát do roka navštívit preventivně zubního lékaře [na obr. vpravo je karcinom hrany jazyka].

„Platí jednoduché pravidlo. Pokud pozorujeme v dutině ústní rostoucí útvar nebo naopak ´defekt´ sliznice, která se čtrnáct dnů nehojí nebo se zvětšuje, vyžaduje to odborné vyšetření u lékaře,“ popisují lékaři z Kliniky onkologické FN Ostrava Jana Jackaninová a Tomáš Blažek.

Se zhoubným onemocněním v ústech se u pacientů často setkávají v místě dlouhodobě drážděném kazem zubu. Stejně tak ale léčí i pacienty se snímatelnou zubní náhradou nebo zcela bez zubů.

kar2„Proto je velmi důležité absolvovat pravidelné preventivní prohlídky chrupu a dutiny ústní u zubaře,“ říkají onkologové s tím, že i lidé bez zubů a zubními náhradami mají dodržovat zubní prevenci a dbát na zubní hygienu.

I když uznávají, že při dnešních možnostech a kapacitách zubních ordinací se zubní prohlídky dodržují jen velmi obtížně.

„A proto mnoho pacientů vyhledá ošetření v ordinaci praktického lékaře,“ dodává Blažek.

Léčba karcinomu v ústech zasáhne výslovnost i vzhled

Mezi zhoubnými nádory v dutině ústní převažuje podle onkologů FN Ostrava takzvaný dlaždicobuněčný neboli spinocelulární karcinom. Ten se často rozšíří do krčních uzlin, u pokročilejších stádií pak až do plic.

„Léčba takto pokročilých nádorů je velmi komplikovaná a zahrnuje nejenom operaci, ale následně radioterapii s chemoterapií. I přes snahu vzniklý defekt v dutině ústní a obličeji zrekonstruovat a radioterapii co nejvíce individualizovat, se jedná o velmi psychicky a fyzicky náročnou léčbu,“ říká přednosta Kliniky onkologické doc. Jakub Cvek.

Zubní lékař při prevenci zhodnotí i onkologická rizika

Léčba onemocnění podle něj většinou zasáhne řeč, výslovnost pacienta, příjem potravy a často také vzhled obličeje.

„Proto vyžaduje spoustu energie nejen pacienta a jeho okolí, ale i lékařského týmu,“ vysvětluje přednosta Cvek.

Do léčby zhoubných nádorů v ústech se podle přednosty zapojují nejen onkologové a chirurgové, ale i patologové, radiologové, plastičtí chirurgové, nutriční lékař a mnohdy i specialisté na paliativu.

V léčbě těchto nádorů se specialisté ostravské fakultní nemocnice stále zdokonalují. To i díky výzkumu nádorů dutiny ústní. S podporou Lékařské fakulty Ostravské univerzity, FN Ostrava a projektu LERCO začala v nemocnici fungovat výzkumná skupina Head and Neck Cancer Group.

„Z mého pohledu je neuvěřitelné, že se v Ostravě podařilo iniciovat výzkumnou laboratoř zabývající se ´pevnými´ nádory složenou jak z klinických pracovníků, tak i patologů, a hlavně buněčných a molekulárních biologů při klinickém pracovišti,“ říká zástupce přednosty KÚČOCH doc. Jan Štembírek.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here