Na předávkování loni v ČR zemřelo 77 osob. Roli hrál i fentanyl

0
270
predavkovani
Ilustrační foto: Freepik.com

Loni v Česku na předávkování drogami či nelegálně získanými léky zemřelo 77 osob. Z toho k patnácti úmrtím došlo po užití fentanylu. Celkem Policie ČR loni řešila 170 předávkování, nejvíce v metropoli.

Nejvíce osob na předávkování nelegálními návykovými látkami nebo léky, u kterých zasahovala policie, loni zemřelo v Praze. Konkrétně šlo o 37 smrtelných intoxikací. Druhým regionem v počtu smrtelných předávkování drogami je podle policejních statistik Moravskoslezský kraj. Tam došlo ke čtrnácti úmrtím po užití omamných látek. Celkem policie loni zasahovala u 170 předávkování nelegálními léky či drogami, z nich 77 skončilo úmrtími uživatelů.

„V jednatřiceti případech zabíjely léky, z toho byl patnáctkrát zaznamenán fentanyl, který se v České republice nejčastěji získává z transdermálních náplastí určených k tlumení bolesti,“ upřesňuje Lucie Šmoldasová, tisková mluvčí Národní protidrogové centrály [NPC SKPV PČR].

Fentanyl je účinná látka předepisovaná lékaři na tlumení bolesti nejčastěji ve formě náplastí. Jde o silně návykovou látku, která může být až 50krát silnější než heroin a 100krát silnější než morfin. A jejího zneužívání přibývá i v Česku.

„Fentanyl je v Česku získáván louhováním z náplastí na tlumení bolesti, ke kterým se uživatelé často dostávají přes oprávněné pacienty, nebo únikem z farmaceutické distribuce,“ uvádí policie způsoby, jak se léky s fentanylem dostávají k narkomanům.

V Česku znovu zabíjel fentanyl získaný z náplasti proti bolesti

Většina fentanylu se do Česka podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv [SÚKL] dodává ve formě náplastí. Jen náplastí od největšího dodavatele bylo v Česku v roce 2022 necelých 58 000 balení, předloni téměř 63 000 balení a loni už přes 70 500 balení. Kromě náplastí se do Česka dodávají roztoky pro injekční aplikaci léku. Na rostoucí dodávky fentanylu do Česka letos zareagoval lékový ústav, když do konce letošního dubna přerušil jeho dodávky.

Dva lidé v Česku loni zemřeli po užití kratomu

Druhou nejčastější příčinou úmrtí na předávkování byl podle Šmoldasové pervitin. Ten se potvrdil u čtyřiadvaceti zemřelých osob. Ne vždy u nich ale šlo o jedinou užitou drogu.

„Šestnáctkrát samostatně, osmkrát společně s další látkou. Čtyři úmrtí způsobil kokain, pět heroin, třikrát zabíjela extáze, dvakrát kratom,“ dodává mluvčí.

Upozorňuje, že uvedená data o počtech intoxikací vycházejí z případů, u nichž zasahovala policie. Otrav s nutností akutní přednemocniční nebo nemocniční péče bylo v Česku reálně výrazně více.

Dále policie loni řešila 93 intoxikací návykovými látkami, kdy se podařilo otrávené osoby zachránit. Tyto otravy nejčastěji podle policejních statistik způsobily semisyntetické kanabinoidy HHC a léky jako opiáty včetně fentanylu, benzodiazepiny, anxiolytika a jiné.

Děti se otravují paralenem i ibalginem. A často je zapíjí alkoholem

K předávkování ale i v těchto případech došlo i po užití pervitinu, THC, kokainu, MDMA, lysohlávek, GHB nebo kratomu. Posledně jmenovaná látka v Česku zůstává stále neregulovaná.

„Mladí lidé od 12 do 18 let se předávkovali většinou bez fatálních následků [50 případů]. Ke smrtelným intoxikacím častěji docházelo u lidí středního věku,“ říká Šmoldasová.

Kokain se stává hrozbou pro Evropu, je levnější než pervitin

Nejvíce jich zemřelo ve věku 26 – 35 let, a to jednadvacet osob. Podobné počty předávkovaných se objevují ve věkových kategoriích 36 – 45 let, 46 – 55 let, o něco méně lidí zemřelo ve věku 19 – 25 let. Na předávkování drogami či nelegálně získanými léky loni zemřelo šest lidí ve věku nad 55 let a tři lidé byli mladší 18 let.

SÚKL kontaktoval policii kvůli inzerátům na fentanyl

Nejvíce nahlášených otrav přijali policisté v Praze [53]. Dále pak v Moravskoslezském kraji [22], Jihomoravském kraji [21], Ústeckém [19] a Plzeňském [12] kraji.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here