Agentura Evropské unie pro spolupráci v oblasti prosazování práva Europol upozornila na nelegální obchodování s nebezpečným zdravotnickým odpadem v EU. Aktuálně informuje o zadržení 13 osob na území Chorvatska.
Tyto osoby podle Europolu vozily do Chorvatska nebezpečný odpad z Itálie, Slovinska a Německa. Jednalo se zejména o nebezpečný zdravotnický odpad.
„Místo toho, aby se odpad řádně ošetřil a zlikvidoval, vyšetřování ukázalo, že zločinecká skupina zakopala nebo složila tento odpad na skládkách nejméně na třech místech v Chorvatsku. Odhadujeme, že tímto způsobem došlo k likvidaci nejméně 35 000 tun nebezpečného odpadu,“ uvádí Europol ve své zprávě.
Agentura odhaduje zisk organizované skupiny ve výši minimálně čtyř milionů eur [cca 100 mil. Kč]. Nejvíce nebezpečného zdravotnického odpadu do Chorvatska plynulo podle Europolu z Itálie. Odpad skupina do země ale vozila i ze Slovinska a Německa. Součástí zločinu bylo i obchodování s odpady z chorvatských zdravotnických zařízení.
Struktura nelegálního obchodu s nebezpečným odpadem
Zadržení chorvatští příslušníci podle Europolu obchodovali se zdravotnickým nebezpečným odpadem prostřednictvím italských, slovinských a německých společností. Stejně tak využívali chorvatské firmy. Šlo o přepravní společnosti a ty zaměřené na likvidaci odpadu.
„Vyšetřování ukázalo, že nebezpečný zdravotnický odpad kriminální skupina nepravdivě deklarovala jako recyklovatelný plastový odpad,“ uvádí Europol.
To samé se podle agentury dělo s nebezpečným zdravotnickým odpadem z chorvatských zdravotnických zařízení. Podstata podvodu spočívala v úsporách na nákladech za zákonné zpracování tohoto odpadu. Tyto úspory značily pro kriminální skupiny zisk.
„Mnohdy legální firmy, které ale byly navázány na zločineckou skupinu, soutěžily ve výběrových řízeních na likvidaci nebezpečného odpadu. Zejména ty vyhrávaly díky nižším cenám,“ uvádí Europol.
Poté, co získaly zakázku, přepravovaly nebezpečný zdravotnický odpad do Chorvatska.
„Aby obešly nezbytný souhlas cílové země, zločinci falšovali dokumentaci a prohlašovali nebezpečný zdravotnický odpad jako odpad určený k recyklaci. Tím zakrývali jeho skutečnou povahu,“ popisuje strategii Europol.
Obrovské zisky, nízké riziko a nenapravitelné škody
Nelegální obchodování s nebezpečným zdravotnickým odpadem je z pohledu nepoctivých obchodníků podle Europolu finančně velice lukrativní. Zároveň takovou činnost provází jen nízké riziko odhalení. Na druhé straně s sebou ale nese nevratné dopady do životního prostředí. Znečišťuje půdu, vodu a ovzduší.
„Tato nelegální činnost většinou jde ruku v ruce s falšováním dokumentů a trestnými činy finanční povahy. Sem patří korupce a praní špinavých peněz,“ doplňuje Europol.
I nemocniční odpad se dá energeticky zužitkovat, ukazuje FN Olomouc
Agentura na případu dál spolupracuje s italskou, slovinskou, chorvatskou a německou policií. Nyní zkoumá elektronická zařízení, mobilní telefony a doklady, které policie zajistila u organizované kriminální skupiny. Do vyšetřování už se zapojily také agentury na ochranu životního prostředí.
–DNA–