Zhruba za rok se v Nemocnici Ostrov na Karlovarsku otevře zbrusu nový pavilon psychiatrie za více než 250 milionů korun. Poptávka po psychiatrické péči roste a stávající kapacity nemocnice nestačí.
To je i důvod, proč skupina Penta Hospitals, do jejíhož portfolia patří Nemocnice Ostrov, rozhodla o více než čtvrtmiliardové investici do zkvalitnění a rozšíření služeb psychiatrie.
„Naše nemocnice v Ostrově je jediným poskytovatelem akutní psychiatrické lůžkové péče v Karlovarském kraji. V současných prostorách je ale na hranici kapacitních možností a nemá se kam dál rozvíjet,“ říká generální ředitelka skupiny Penta Hospitals Barbora Vaculíková.
V novém pavilonu se podle ní počítá s vyšším počtem lůžkem. Jejich kapacita vzroste ze současných třiasedmdesáti na 96 lůžek. S otevřením pavilonu se kalkuluje v roce 2026.
Zhruba 40 % hospitalizací připadá na psychiatrická lůžka
Do výstavby psychiatrického pavilonu investuje zdravotnický holding přes 250 milionů korun. Z toho 69 milionů pokryjí dotace z evropských fondů v rámci 56. výzvy IROP – Podpora rozvoje a dostupnosti akutní a specializované lůžkové psychiatrické péče.
Ministerstvo zvýšilo dotace na psychiatrickou péči. Ne každý ale požádá
Zakládání a přípravu stavby bude mít na starosti společnost SUAS STAVEBNÍ, modulární část stavby zajistí firma KOMA Modular.
„Stavba bude probíhat za plného provozu naší nemocnice. I když přímo nezasahuje do lůžkové části, bude znamenat určitá provozní omezení v areálu,“ uvedla k výstavbě ředitelka Nemocnice Ostrov Ivana Hlinková s tím, že nemocnice získá díky novému pavilonu také prostor pro další rozvoj rehabilitačního oddělení.
Z REACT-EU na zdravotnictví si nejvíc vzala Praha, nejméně Karlovarský kraj
V ostrovské nemocnici je každoročně hospitalizováno přes 3 000 pacientů a dalších více než 40 000 jich zdravotníci ošetří ambulantně. Zhruba 40 procent z hospitalizovaných pacientů připadá na psychiatrická oddělení.
„Pacienti, o které pečujeme, k nám přichází v akutní fázi onemocnění a v posledních letech jich skutečně přibývá,“ říká primář tamního psychiatrického oddělení Tomáš Turek.
Horšící se duševní zdraví lidí podle něj souvisí s ekonomickou nejistotou, zneužíváním návykových látek a stárnutím populace.
„Ale i s napětím ve společnosti a svou roli sehrála také pandemie covidu,“ dodává primář.
Na Karlovarsku chybí gerontopsychiatrická péče
Karlovarský kraj se dlouhodobě potýká s nedostatkem některých lékařských specializací. V regionu s přibližně 279 000 obyvateli působilo podle poslední ročenky psychiatrické péče k roku 2022 celkem 33 poskytovatelů psychiatrické péče, což představovalo 11,3 zařízení na 100 tisíc obyvatel. Přestože toto číslo řadí kraj na třetí místo v České republice za Prahu a Olomoucký kraj, na Karlovarsku chybí některé důležité specializace. Jako je například gerontopsychiatrická péče.
Což je vzhledem k demografickému vývoji kraje významný deficit. I když na stárnutí populace se připravují všechny kraje, tak Karlovarský kraj patří k regionům s rychle stárnoucí populací. Průměrný věk obyvatel dosahuje 43,6 roku a podíl seniorů nad 65 let přesahuje 21 procent.
Stáří nezačíná až v 65 letech, ale už v dospělosti, říká profesorka Topinková
Výsledkem chybějící specializace je podle primáře Turka to, že nikoli málo pacientů, kteří by potřebovali odbornou psychiatrickou péči, zůstává v domovech pro seniory bez odborné lékařské péče.
Další mezerou v pokrytí psychiatrických služeb v regionu je chybějící specializované centrum pro léčbu návykových nemocí, závislostí. Z celkového počtu 33 poskytovatelů psychiatrické péče tvoří většinu všeobecní psychiatři [26]. Dále má Karlovarsko čtyři dětské psychiatry a tři sexuology.
Celorepublikově připadá v průměru 9,5 psychiatrických zařízení na 100 000 obyvatel. Nejvyšší dostupnost vykazuje Praha [18,68], naopak nejnižší Středočeský kraj [6,24], kde se poskytovatelé soustředí do metropole, kam Středočeši za zdravotními službami dnes běžně dojíždějí.
–ČTK/VRN–