Za hodinu práce asistenta OZP firmy vykazovaly i 8 000 Kč. Stát zakročil

0
2405
firmy
Ilustrační foto: Freepik.com

Firmy zaměstnávající osoby se zdravotním postižením [OZP] čerpají od státu příspěvky na jejich mzdy, ale i úhradu vedlejších nákladů. Třeba na asistenci na pracovišti. A za hodinu takové asistence firmy státu účtovaly i osm tisíc korun. 

Přemrštěné vedlejší náklady, které některé firmy do loňska vykazovaly za poskytnutou asistenci osobám se zdravotním hendikepem a které jim stát proplácel, vedly k tomu, že je od letošního roku Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR [MPSV] zastropovalo.

„Jestliže někdo vykazoval za hodinu práce asistenta 8 000 korun, tak to prostě není normální stav, který můžeme nechat běžet dál,“ vysvětlil důvody zavedení limitu pro úhradu vedlejších nákladů firmám na chráněném pracovním trhu na dnešní [4.2.] tiskové konferenci ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka [KDU-ČSL].

Také uznal, že změna může dopadnout na některé firmy zaměstnávající osoby se zdravotním postižením [OZP].

„Ale to zastropování, které jsme udělali, je správné,“ dodal.

Ve vedlejších nákladech na zaměstnávání OZP vykazují firmy například náklady na jejich provozní asistenty. Ti jim například pomáhají při některých pracovních činnostech, které nemohou OZP samy zvládnout kvůli zdravotnímu omezení. Do těchto nákladů firmy většinou zahrnují i náklady vydané na dopravu OZP na pracoviště a zpátky domů. Anebo přizpůsobení provozovny tak, aby v ní mohla pracoval osoba se zdravotním omezením.

Firmy si za hodinu asistence pro OZP účtovaly až 8 000 Kč

Od letoška došlo k zákonné úpravě tohoto příspěvku, kdy jeho maximální výše odpovídá rozdílu mezi využitou částkou ve mzdové složce a maximální možnou výší mzdové složky.

„Tyto doplňkové náklady jsou zastropovány ve vztahu k mzdovým příspěvkům na 0,8násobek za všechny OZP,“ uvedla vrchní ředitelka Sekce zaměstnanosti MPSV Kateřina Štěpánková.

Příspěvky na úhradu vedlejších nákladů stát firmám s OZP nevyplácí na agenturní pracovníky ani na práci z domova či jiného místa.

Příspěvky na péči i další dávky pro OZP spadnou pod ČSSZ

Ministr Jurečka upozornil, že firmy působící na chráněném trhu práce, tedy ty, které zaměstnávají osoby se zdravotním postižením, nemohou být plně závislé na příspěvcích státu. Navíc některé firmy ve vykazování vedlejších nákladů u zaměstnávání OZP zacházely hodně daleko.

„V některých případech ten poměr peněz, které šly na vedlejší náklady, tak ten poměr už byl hodně vychýlený,“ zopakoval důvody pro zavedení limitů.

Stát zvýhodňuje podniky zaměstnávající OZP i tím, že jim přispívá na úhrady jejich mzdových nákladů. A to až do 75 procent mzdy dané OZP a nejvýše částkou 17 300 korun platnou pro letošní rok. Loni šlo o částku 15 700 Kč a v roce 2026 se počítá s jejím navýšením o 1 300 Kč oproti letošku, to je na 18 600 korun.

Odstupňování odvodu státu za nezaměstnání OZP

Podle Jurečky firem na chráněném trhu práce pomalu přibývá. Loni ve třetím čtvrtletí OZP zaměstnávalo více než 3 860 podniků. To je podle něj 0,4procentní nárůst oproti předchozímu čtvrtletí. Na chráněném trhu ve třetím čtvrtletí přibylo asi osmdesát firem.

„Počet zaměstnaných OZP, jde o počet 76 184, které jsou na chráněném trhu zaměstnané. To je kvartální nárůst +0,58 procenta,“ uvedl ministr s tím, že v číselném vyjádření jde o mezičtvrtletní růst o 4 604 osob.

Příspěvky státu na zaměstnávání OZP:
  • Paušální složka: 1 000 Kč.
  • Mzdová složka: 75 % mzdy zaměstnance, v roce 2025 činí maximálně 17 300 Kč.
  • Navýšení příspěvku o doplňkové náklady: Ty zahrnují náklady na provozní asistenty, dopravu a přizpůsobení provozovny. Maximální výše odpovídá rozdílu mezi využitou částkou ve mzdové složce a maximální možnou výší mzdové složky.

Vrcholové sportovce s hendikepem sdruží nové centrum pod MPSV

Od letoška došlo i na změny částek za neplnění povinnosti zaměstnávat určitý podíl OZP pro firmy s více než 25 zaměstnanci. Při splnění alespoň tříprocentního podílu zaměstnávání OZP firma zaplatí státu 1násobek průměrné mzdy. Pokud činí podíl zaměstnaných OZP alespoň jedno procento, pak odvádí 2násobek průměrné mzdy a při splnění méně než jednoprocentního podílu činí tato sankce 3,5násobek průměrné mzdy.

Do konce loňského roku platila za nesplnění čtyřprocentního podílu zaměstnaných OZP sankce uhradit státu 2,5násobek průměrné mzdy.

Od odstupňování povinného odvodu za neplnění povinnosti zaměstnávat OZP si MPSV slibuje větší flexibilitu pro firmy. A zvýšení podílu přímo zaměstnaných OZP na volném pracovním trhu.

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here