Limit pro pojistný odvod se letos zvýšil i u dohod o pracovní činnosti

0
506
limit
Foto: Freepik.com

Nejen u dohod o provedení práce [DPP], ale i u dohod o pracovní činnosti [DPČ] vzrostl od ledna 2025 limit pro pojistné odvody, to o 500 Kč na 4 500 Kč měsíčně. Výdělky z DPČ se sčítají pouze u smluv uzavřených u jednoho zaměstnavatele.

Povinnost odvést z měsíčního výdělku pojistné na zdravotní a sociální zabezpečení začíná u pracovníků s uzavřenou dohodou o pracovní činnosti [DPČ] od částky 4 500 korun. To je takzvaná rozhodná částka platná pro letošní rok, jejíž výše se vypočítává jako desetina průměrné mzdy platné pro daný rok zaokrouhlená na pětistovky dolů. Podle Ministerstva financí ČR [MF ČR] je předpokládaná měsíční hrubá mzda pro letošní rok 46 557 Kč, čímž vzrostl limit pro povinné pojistné odvody z DPČ na 4 500 Kč. Loni šlo o částku 4 000 korun.

„Pokud příjem z DPČ činí měsíčně 4 500 korun a více, zdravotní pojištění odvádí zaměstnavatel. Jestliže však příjem z DPČ nepřesáhne tuto hranici, stává se tato osoba samoplátcem a zdravotní pojištění si musí hradit sama,“ potvrzuje za Všeobecnou zdravotní pojišťovnu ČR [VZP ČR] její mluvčí Viktorie Plívová.

Výjimku tvoří takzvaní státní pojištěnci, jako jsou děti, studenti a důchodci, za které hradí měsíční zdravotní pojištění stát.

Stejný limit 4 500 Kč platí i pro platbu důchodového a nemocenského pojištění. Přičemž se sčítají pouze výdělky z DPČ, které má daný pracovník uzavřené u jednoho zaměstnavatele. Dohody o pracovní činnosti uzavřené s jinými zaměstnavateli se nesčítají. Limit pro povinný pojistný odvod tak nezvedají.

Limit pro pojistný odvod z DPČ činí 4 500 korun

Při překročení výdělku 4 500 korun získaného z DPČ u jednoho zaměstnavatele je jeho povinností daného pracovníka přihlásit u jeho smluvní zdravotní pojišťovny a správy sociálního zabezpečení. A částku pojistného odvodu za zaměstnance a zaměstnavatele těmto institucím v daném měsíci i odvést.

„V praxi to znamená, že zaměstnavatel nese odpovědnost za přihlášení pracovníka na DPP/DPČ k pojištění a za odvody, pokud příjem z dohody překročí stanovenou hranici,“ říká k pojistným povinnostem Plívová.

Minimální zálohy na zdravotní pojištění vzrostou OSVČ na 3 143 Kč

Lidé pracující na DPČ s výdělkem do tohoto limitu si ale musí ohlídat, zda mají v daném měsíci pokrytou platbu na zdravotní pojištění, které je na rozdíl od nemocenského či důchodového pojištění v Česku povinné pro každého. Pokud ne, pak je jejich povinností si zdravotní pojištění odvést jako samoplátce neboli osoba bez zdanitelných příjmů [OBZP]. Od ledna 2025 pro ně činí tato platba 2 808 korun měsíčně.

Pro dohody o pracovní činnosti [DPČ] v oblasti odvodu daně z příjmu platí, že při nepřekročení letošní hranice 4 500 korun se nemusí daný pracovník hlásit k platbě daně. Svou povinnost vyřeší zjednodušeně pomocí odvodu 15% srážkové daně.

Odvod na pojištění u DPP začíná na 11 500 Kč

Od letošního roku se zvýšil i limit pro pojistné odvody u dohod o provedení práce [DPP]. A to z 10 000 Kč v loňském roce na 11 500 korun platných pro rok 2025. Tato hranice se nově vypočítává jako 25 procent průměrné mzdy platné pro daný kalendářní rok zaokrouhlená na pětistovky dolů.

Jestliže příjem z DPP nepřesáhne tuto hranici, stává se tato osoba samoplátcem a zdravotní pojištění si musí hradit sama. Pokud není vedena v kategorii, za kterou pojistné hradí stát,“ říká k povinnosti odvést z výdělku u DPP zdravotní pojištění mluvčí VZP ČR.

Stejná hranice platí pro povinnou účast této skupiny dohodářů na sociálním pojištění. Od výdělku nad 11 500 Kč je jejich zaměstnavatel přihlašuje ke správě sociálního zabezpečení a jejich smluvní zdravotní pojišťovně. A plní za ně pojistné odvody.

Pojistné dohodáři neodvedou ani příští rok, návrh padl

I v tomto případě platí, že pro povinný pojistný odvod se sčítají příjmy zaměstnance, respektive dohodáře, který má u jednoho zaměstnavatele uzavřeno více DPP.

„Příjmy z DPP, které má zaměstnanec uzavřené u různých zaměstnavatelů, se nesčítají,“ upozorňuje Česká správa sociálního zabezpečení [ČSSZ].

Stejně tak se k příjmům z dohody o provedení práce nepřičítají příjmy z jiných pracovněprávních vztahů. Jako jsou klasický pracovní poměr nebo výše uvedená dohoda o pracovní činnosti.

„Ani kdyby je zaměstnanec uzavřel u stejného zaměstnavatele,“ uvádí zástupci sociální správy.

Nicméně povinnost zaměstnavatelů evidovat a ohlašovat všechny pracovníky na dohody [DPČ, DPP] zavedená od července loňského roku zůstává v platnosti i v letošním roce. I když, jak upozorňuje sociální správa, se uzavřené dohody u více zaměstnavatelů pro účely pojistných odvodů nesčítají. Jak vláda v loňském roce původně zamýšlela.

–VRN–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here