Nová legislativa jasněji vymezí, co je domácí násilí. Přináší i praktické změny

0
63
domaci_nasili
Foto: Freepik.com

Nová legislativa jasněji vymezí, co je domácí násilí. Přináší i praktické změny. Při soudním vypořádání společného jmění manželů soudy zohlední páchání násilí. A prodluží se doba policejního vykázání násilníka z domácnosti z 10 na 14 dnů. 

Aktuální změny přináší novela občanského zákoníku, kterou ve středu 22. ledna přijala Poslanecká sněmovna a nyní posoudí Senát. Občanský zákoník nově výslovně a jednoznačně definuje pojem domácí násilí. Což podle Ministerstva spravedlnosti ČR [MS ČR] sjednotí postupy institucí zapojených do řešení domácího násilí. Těmi jsou policie, soudy, orgány sociálně právní ochrany dětí [OSPOD] a intervenční centra. Ta zajišťují pomoc lidem ohroženým násilím poté, kdy dojde k vykázání násilníka z jejich společného bydlení.

„Chtěli jsme reagovat na přetrvávající vysokou míru domácího násilí ve společnosti, ale hlavně sjednotit přístup k této problematice ze strany subjektů, jež se podíl na jeho řešení,“ řekl při jednání o novele ve Sněmovně ministr spravedlnosti Pavel Blažek [ODS].

Domácí násilí podle něj český právní řád sice upravuje v deseti zákonech, ale žádný z nich tento pojem nedefinuje jasně. Ministr Blažek tvrdí, že i to napravuje stávající novela občanského zákoníku.

Novela stanovuje, že domácím násilím se rozumí „veškeré násilné jednání vůči oběti, při kterém zpravidla dochází ke zneužívání moci nebo nerovného postavení“. Součástí vymezení je to, že při násilí bylo nebo mělo být neoprávněně zasaženo do tělesné integrity oběti nebo do její duševní integrity, svobody, důstojnosti, vážnosti, cti či soukromí. Nebo došlo k vážnému ohrožení či narušení schopnosti oběti uspokojovat potřeby její nebo členů společné domácnosti.

Novela vymezuje domácí násilí i prodlužuje dobu vykázání

Obětí domácího násilí může být podle této definice nejen člověk, který s násilníkem žije nebo žil ve společné domácnosti, ale také osoba blízká nebo rodič společného dítěte. Sněmovna část vymezení pojmu domácího násilí ještě zpřesnila na návrh Taťány Malé [ANO]. A to tak, aby bylo zřejmé, že obětí může být také člověk, jehož domácnost násilník dlouhodobě a opakovaně navštěvuje, nikoli naopak.

Hlavní úpravy občanského zákoníku
  • Zakotvení definice domácí násilí.
  • Stanovení povinnosti soudů při rozhodování o vypořádání společného jmění manželů přihlédnout k tomu, že se jeden z manželů, rodičů, dopouštěl domácího násilí.
  • Zakotvení povinnosti orgánů sociálně-právní ochrany dětí [OSPOD] srozumitelně informovat domácím násilím ohrožené dítě o jeho právech.
  • Prodloužení doby vykázání z 10 na 14 dnů a povinnost policie při vykázání zabavit násilníkovi zbraň.
  • Zavedení práva na důvěrníka při přestupkovém řízení.
  • Povinnost správního orgánu chránit v přestupkovém řízení osoby přímo postižené přestupkem před druhotnou újmou.
  • Možnost využít předběžné opatření ve věci ochrany proti domácímu násilí i na osoby, které s obětí nesdílí společnou domácnost. Například na bývalé partnery či rodiče společného dítěte.

Úřady a soudy budou podle novely zohledňovat domácí násilí také při vypořádání společného jmění manželů. Stejně tak i při úpravě poměrů k nezletilému dítěti.

Změnit se má i přestupkový zákon. A to tak, aby oběti domácího násilí měly v řízení o přestupku obdobná práva jako zvlášť zranitelné oběti v trestním řízení. Získají tak právo na doprovod důvěrníkem a na přijetí opatření k zabránění kontaktu s násilníkem. Soudy budou moci přiznávat obětem domácího násilí náhradu nákladů řízení.

Novela zákona rozšiřuje i kompetence policie

Novelou se rozšiřují i kompetence zasahující policie, která násilníkovi při vykázání ze společného bydlení povinně odebere zbraň. K tomu dosud neměla oprávnění. A doba vykázání policií se podle předlohy prodlužuje z deseti dnů na dva týdny. Po tuto dobu nebude moci násilník získat zbraň zpátky.

Na ubytovnách v Česku žije 3 tisíce dětí. A hrozí jim ústavní péče

Podle policejních statistik u nás každoročně policie eviduje zhruba 500 případů trestného činu týrání osoby žijící ve společném obydlí, více než 70 vražd motivovaných osobními vztahy a více než 700 případů znásilnění. Orgány sociálně právní ochrany dětí řeší každý rok kolem 2 500 případů domácího násilí v rodinách, kde vyrůstají děti.

České děti lépe vycházejí s matkou než otcem. Chtějí, aby se rodiče nehádali

Kvůli domácímu násilí policisté každý rok přistoupí k vykázání více než 1 200 lidí. Skutečné počty obětí domácího násilí ale jsou násobně vyšší. Na policii se podle odhadů obrátí jen každá pátá oběť domácího násilí.

–VRN/ČTK–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here