Viceprezident německé Stady je nový prezident Medicines for Europe

0
37
Medicines_for_Europe
Výkonný viceprezident pro evropské trhy německé farmaceutické společnosti Stada Stephan Eder je nový prezident Medicines for Europe. / Foto: Stada

Představenstvo asociace výrobců generických a biosimilárních léčiv Medicines for Europe [MFE] si zvolilo za svého nového prezidenta Stephana Edera, výkonného viceprezidenta pro evropské trhy německé farmaceutické společnosti Stada.

Stephan Eder působí ve vedení společnosti Stada, která vyrábí i v České republice, od roku 2020. Nyní je zodpovědný za západoevropské trhy včetně Německa. Předtím zastával různé mezinárodní manažerské pozice ve firmách, jako je Novartis, Sandoz nebo Hexal. MFE povede Eder do roku 2027.

„Průmysl s generickými léčivy hraje zásadní roli v oblasti veřejného zdraví a musí být ústředním bodem při přijímání průmyslových, hospodářských a environmentálních politik,“ uvedl ke své nové funkci Stephan Eder.

Doplnil, že sedm z deseti léčivých přípravků vydávaných v Evropě jsou generická léčiva. Včetně devíti z deseti léků, které EU zařadila na unijní seznam kritických léčiv.

„Toto odvětví přímo zaměstnává téměř 200 000 vysoce kvalifikovaných pracovníků. Zajištění udržitelnosti tohoto důležitého sektoru bude mít zásadní význam pro systémy zdravotní péče v celé Evropě,“ řekl Eder.

Výpadky léků jsou nový normál, říká Martin Šlégl pro Zdravé Zprávy

Spolu s jmenováním Stephana Edera do funkce prezidenta Medicines for Europe představenstvo zvolilo dva nové členy výkonného výboru asociace. Jimi se stali prezident společnosti Fresenius Kabi [evropské trhy, pozn. red.] Marc Crouton a Christophe Delenta ze společnosti Sandoz. I ti mají stejně jako Eder dvouletý mandát.

Eder střídá v čele MFE Elisabeth Stampovou

Stephan Eder střídá v čele MFE odstupující předsedkyni Elisabeth Stampovou ze společnosti Medichem. Stampová se v uplynulých letech soustředila zejména na zajištění plynulosti dodávek léků v období vysoké inflace či podpory pacientů na Ukrajině prostřednictvím koordinovaného dárcovství. Důležité bylo i její prosazování vyvážených ustanovení o duševním vlastnictví v rámci probíhající revize farmaceutické legislativy EU.

„Těším se, že budu moci stavět na zkušenostech a odborných znalostech Elisabeth i Markuse Siegera z Polpharmy, kteří dále působí ve funkcích viceprezidentů Medicines for Europe,“ uvedl dále Eder a poděkoval své předchůdkyni.

Investiční pobídky v EU neodpovídají potřebám farma firem

Za svůj hlavní úkol označil zjednodušení unijní lékové politiky. Dalším důležitým bodem podle něj bude podpora odvětví výroby generických léčivých přípravků v Evropě a zlepšení přístupu pacientů k těmto lékům. S tím souvisí i vytvoření, jak uvedl, silného evropské ESG programu pro léčivé přípravky.

Eder upozornil, že členové MFE v Evropě přímo zaměstnávají 190 000 lidí na více než 400 výrobních a 126 výzkumných a vývojových pracovištích. A investují až 17 procent svého obratu do výzkumu a vývoje. Česko v MFE zastupuje Česká asociace farmaceutických firem [ČAFF]. Ta zajišťuje vazbu Česka na evropský farmaceutický průmysl, reaguje na legislativu a lékovou regulaci.

Co čekat od šéfa německé Stady v Medicines for Europe

Ve své představě udržitelných trhů Eder uvedl, že přínos odvětví generických léčiv stále spočívá zejména ve snižování nákladů zdravotnických systémů. Vyslovil se proto pro zjednodušení zahrnutí kritérií ekonomicky nejvýhodnější nabídky [MEAT] do postupů zadávání veřejných zakázek spolu s reformami unijního trhu.

„Vznik konkurence ihned po ztrátě exkluzivity musí být prioritou v probíhající revizi farmaceutické legislativy Evropské unie. Příležitost, kterou nabízí plánovaný zákon o kritických lécích, by měla být využita ke zlepšení bezpečnosti dodávek při současném snížení byrokracie,“ řekl.

ČAFF vstoupil do SP ČR i platformy LifeSciences 4.0.

Odvětví generických léků je podle jeho slov již nyní aktivním přispěvatelem evropské průmyslové politiky. Zároveň upozornil, že je klíčové z hlediska bezpečnosti Evropy. I proto by měl chystaný unijní zákon o kritických léčivých přípravcích zahrnovat finanční pobídky pro investice do výroby. Sem podle něj patří daňové úlevy a specializované mechanismy financování EU.

„Naopak tlak na vytváření zásob na národní úrovni se ukazuje pro udržení solidarity v zásobování napříč Evropou jako kontraproduktivní,“ doplnil.

Stejně tak zkritizoval někdy až příliš přísné environmentální unijní předpisy. Ty jsou podle něj důležité, ale musí i zohlednit specifickou hodnotu starších a levnějších, avšak životně důležitých generických léčiv. Nesmějí proto ohrožovat výrobní kapacity těchto léčiv, řekl.

–RED–

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here