Na riziko prasknutí aorty, hlavní tepny zásobující tělo krví, má od letoška vybrané pacienty upozornit nově pilotovaný screening výdutě břišní aorty. Ten pojišťovny hradí mužům ve věku 65 až 67 let a doporučuje je na něj jejich praktický lékař.
K prasknutí aorty dochází v důsledku vzniklé výdutě, kdy se oslabuje a vydouvá stěna této tepny. U dospělých zdravých mužů je její šířka zhruba 2,3 centimetry, u žen kolem 1,9 centimetru. Při výduti se ale až násobně rozšíří a hrozí její prasknutí a masivní vnitřní krvácení. Přibližně polovina pacientů s prasklou výdutí aorty umírá i přes včasný zásah zdravotnických záchranářů, uvedl na tiskové konferenci Ministerstva zdravotnictví ČR [MZ ČR] předseda České společnosti intervenční radiologie ČLS JEP a předseda Komise screeningového programu Martin Köcher.
„Vstupní branou do programu jsou praktičtí lékaři, kteří pacienty referují k radiologům či angiologickým, cévním, specialistům,“ říká k tomu, jak se pacienti dostanou na preventivní vyšetření aorty.
Umíráme na srdeční selhání i poruchy srdečního rytmu, říká profesor Linhart
Vyšetření provedou specialisté ultrazvukem a netrvá déle než patnáct minut. Nyní drží akreditaci k tomuto vyšetření asi 183 pracovišť v republice s pokrytím ve všech krajích.
„A toto číslo průběžně roste. Díky tomu bude toto vyšetření pro všechny muže, na které je tento program cílen, velmi dobře dostupné,“ uvedl k dostupnosti screeningu výdutě břišní aorty Miloslav Roček, předseda České radiologické společnosti ČLS JEP.
Prevence prasklé aorty pro muže ve věku 65 až 67 let
Od letoška tak odstartoval pětiletý pilotní projekt screeningu výdutě břišní aorty. Poté se vyhodnotí jeho přínosy a nákladová efektivita. A případně se zařadí mezi standardní preventivní screeningová vyšetření.
Podle zdravotních statistik výduť břišní aorty častěji postihuje muže než ženy, a to ve věku nad 65 let. Riziko vzniku výdutě a jejího prasknutí zvyšuje mimo věk také kouření, vysoký krevní tlak, ateroskleróza a onemocnění v rodině.
Podle těchto vyšších rizik jsou nastaveny parametry screeningu, který pojišťovny hradí mužům ve věku 65 až 67 let. Lékaři odhadují, že zaběhnutý screeningový program může předejít až stovce úmrtí na toto onemocnění každý rok. Obdobná prevence běží podle odborných společností v Británii a Švédsku.
Screening zachytí muže s výdutí aorty
K ultrazvukovému vyšetření doporučuje muže ve věku 65-67 let jejich praktický lékař, který jim vystavuje žádanku a odesílá na radiologické nebo angiologické pracoviště.
„Na základě výsledku ultrazvukového vyšetření praktický lékař rozhodne o dalším postupu. V případě nálezu rizika odešle pacienta do kardiovaskulárního centra. Zde se rozhoduje, zda bude pacient nadále sledován, nebo léčen léky či operačně,“ popisuje postup Petr Šubrt ze Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.
Vláda schválila Národní kardiovaskulární plán pro roky 2025 až 2030
Menší výdutě léčí specialisté obvykle konzervativně, kdy pacienta sledují a naordinují jim především změnu životního režimu, jako je přestat s kouřením, vynechat z jídelníčku tučné pokrmy a více se hýbat. V některých případech doplní tato doporučení o lékovou terapii. Při větší výduti nebo při jejím zvětšování přistupují lékaři k operačnímu výkonu.
„V Česku je standardem jak klasická operace, tak i endovaskulární terapie, která spočívá v méně invazivním přístupu přes tříselnou tepnu. Obě metody se doplňují a pracoviště by měla nabízet léčbu šitou na míru pacientovi,“ přibližuje intervenční léčbu předseda České chirurgické společnosti ČLS JEP Jiří Moláček.
–VRN–