I přes sliby ministra Válka léčbu celiakie pojišťovny dál neuhradí

0
82
lecbu_celiakie
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek / Foto: Úřad vlády ČR

Léčbu celiakie, nesnášenlivosti lepku, sliboval ministr zdravotnictví Vlastimil Válek [TOP 09] legislativně zakotvit do úhrad ze zdravotního pojištění. Nyní je vládní zákon otevřený ve Sněmovně, úhrada léčby v něm ale není a ani nebude.

„Problematiku celiaků řešíme v průběhu celé novelizace, ale nebude obsahem tohoto předpisu,“ vyjasnil situaci ředitel odboru dohledu nad zdravotním pojištěním Ministerstva zdravotnictví ČR [MZ ČR] Jan Zapletal ve středu [15.1.] na sněmovním Výboru pro zdravotnictví.

Podle něj situaci zkomplikoval požadavek zástupců pacientských organizací sdružující pacienty s celiakií na navýšení ročního příspěvku až na 32 tisíc korun bez ohledu na věk pacienta. Příspěvek by se vázal výhradně na diagnózu celiakie, uvedl Zapletal.

„To zkomplikovalo situaci,“ řekl s tím, že by tím došlo k růstu výdajů pojišťoven až na 900 milionů korun ročně.

Novela o veřejném pojištění jde do Sněmovny. A jsou tu i další změny

Podle něj by hrozil i nárůst počtu celiaků v zemi. Nyní u nás má podle něj celiakii diagnostikovanou asi 28 tisíc lidí. Podle Zapletala ale může být prevalence osob s tímto onemocněním násobně vyšší. Odhadem může jít až o 100 tisíc osob. Při zvýšení příspěvku na požadovaných až 32 tisíc korun by podle něj hrozilo, že se i oficiálně nediagnostikovaní celiaci o podporu přihlásí. Což by pro zdravotní pojišťovny znamenalo další zvýšení výdajů na léčbu celiakie, uvedl.

V jednání je sjednocení příspěvků z fondů prevence

Podle Zapletala řeší otázku úhrady léčby celiakie ze zdravotního pojištění ministerská pracovní skupina. Její zástupci, jak uvedl, hledají nějaké kompromisní řešení. Jedním z nich je, že se povinně sjednotí příspěvek nabízený celiakům z fondů prevence u všech zdravotních pojišťoven.

„Navrhovali jsme, aby byl příspěvek pravidelně valorizován,“ zmínil další z návrhů Zapletal.

Poslankyně Ivana Mádlová [ANO] na jednání Výboru připomněla, že ministr zdravotnictví v minulosti několikrát i ve Sněmovně slíbil, že se zasadí o zvýšení úhrad na dietní opatření pro celiaky. Konkrétně na plénu Sněmovny v roce 2023 řekl, že to vyřeší v novele zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění. Tedy v té, kterou nyní projednává Sněmovna.

„A máme rok 2025 a výsledkem je pracovní skupina na ministerstvu zdravotnictví, která se nemůže shodnout se zdravotními pojišťovnami, což se dalo očekávat,“ uvedla Mádlová.

Absence bezlepkové diety u celiaků zvýší riziko rakoviny

Výsledkem tak podle ní je pouze to, že zdravotní pojišťovny budou celiakům přispívat stejnou částkou.

„Připravujeme další jednání, na kterém se budeme snažit vylepšit situaci,“ reagoval zástupce ministerstva zdravotnictví.

Zdravotní pojišťovny nyní pacientům s celiakií přispívají na dietní opatření, například na nákup bezlepkových potravin nebo nákup bezlepkových obědů ve škole, ze svých fondů prevence. Zapletal při sjednocení příspěvku zmínil nabídku Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR. Ta celiakům ročně vyplácí až 8 000 korun, avšak pouze pacientům do 18 let věku nebo do 26 let, pokud studují.

Na léčbu celiakie platí jen vynechání lepku z jídelníčku

Celiakie je vrozené onemocnění s jedinou dostupnou léčbou, kterou je celoživotní bezlepková dieta. Při konzumaci lepku dochází u celiaků k chronickému zánětu sliznice tenkého střeva a ztrátě slizničních klků. Následkem toho se naruší přirozené fungování tenkého střeva.

„Porušeno je trávení složených cukrů, nedostatečné je vstřebávání bílkovin i tuků, některých vitamínů, železa a další,“ popisují odborníci Státního zdravotního ústavu [SZÚ] ve své publikaci.

Podezření na celiakii vyvrátí, nebo potvrdí histologické vyšetření sliznice tenkého střeva. Společně s ním analýza krve na přítomnost protilátek proti endomysiu nebo proti transglutamináze.

Jediná metoda, jak zvládnout celiakii, je podle odborníků přísné dodržování bezlepkové diety. To znamená vynechat ze svého jídelníčku veškeré pokrmy a nápoje s obsahem lepku. Po několika měsících bezlepkové stravy se střevní sliznice uzdravuje a odeznívají příznaky onemocnění. Těmi jsou nadýmání, bolesti břicha, únava a neklid.

„Neexistuje lék nebo metoda, která by uzdravila sliznici tenkého střeva, aniž by nemocný s celiakií vynechal lepek ze stravy,“ upozorňují zástupci SZÚ.

Z toho je jasné, že pravidly pro bezlepkové stravování se pacienti s celiakií řídí celý svůj život. V opačném případě u nich hrozí vznik zhoubného nádoru.

„Dodržuje-li pacient bezlepkovou dietu, příznaky ani komplikace neléčené celiakie se u něho neobjeví. Má normální sliznici tenkého střeva a v krvi nemá přítomny protilátky proti endomysiu,“ shrnuje SZÚ.

Podle zkušeností lékařů se celiakie nápadně častěji potvrdí u pacientů s cukrovkou 1. typu a dále u pacientů se zánětem štítné žlázy.

Veronika Táchová

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here