Menstruační potřeby na školách chybí, stačí změnit ministerskou vyhlášku

0
60
menstruacni
Ilustrační foto: Redakce Zdravé Zprávy

Zahrnutí menstruačních vložek a tamponů do povinné výbavy školních toalet, kterou stanoví ministerstvo zdravotnictví, by zatížilo obce a kraje jako zřizovatele asi 120 mil. Kč ročně. Jsou to ale i municipality, které inkasují část vybrané DPH.

Dostupné hygienické potřeby pro menstruující dívky na toaletách ve školách probírali na sněmovním semináři v úterý 14. ledna zástupci územních samospráv, ministerstev školství a zdravotnictví společně se zákonodárci, tedy poslanci.

Zástupce Ministerstva zdravotnictví ČR [MZ ČR] náměstek ministra Václav Pláteník [KDU-ČSL] připomněl, že vyhlášku upravující hygienické potřeby na školních toaletách novelizovalo ministerstvo v loňském roce. Podle ní musí být školní toalety povinně vybaveny „prostředky pro hygienické mytí a hygienické osušení rukou a toaletním papírem“. Jak ale upozornila poslankyně a organizátorka semináře Taťána Malá [ANO], ve výčtu těchto základních hygienických potřeb mají být i menstruační vložky a tampony.

„Vložka nebo tampon je úplně rovnocenná toaletnímu papíru nebo mýdlu,“ řekla na semináři poslankyně Malá.

Nižší DPH na menstruační vložky koalice odmítla. Teď je rozdává dívkám

K zahrnutí menstruačních potřeb do povinného vybavení toalet na školách je ale třeba upravit vyhlášku. Tu je podle Pláteníka možné novelizovat do tří až čtyř měsíců, vyjasnil na semináři. Nicméně upozornil, že tím vzniknou školám, jejich zřizovatelům, náklady.

„Domníváme se, že naše vyhláška principiálně nepočítá s tím, že mohou vzniknout zřizovateli náklady,“ uvedl.

Menstruační vložky do škol vyjdou na 120 mil. Kč ročně

Proti takové úpravě, že by patřily menstruační potřeby do povinné výbavy škol, se nestaví ani Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR [MŠMT]. Podle Michala Černého z MŠMT by tyto náklady šly na vrub zřizovatelů, těmi jsou obvykle obce a kraje. Záleží na nich, jak k tomu podle něj přistoupí.

„MŠMT podporuje tuto myšlenku a nebere na lehkou váhu problémy, které tento nedostatek na školách způsobuje. Z finančního hlediska jednoznačně půjde o finanční náklady zřizovatelů, bude nezbytné s nimi tu věc probrat,“ vysvětlil postoj MŠMT Černý.

Od letošního roku financuje menstruační potřeby na toaletách základních škol, u nichž je zřizovatelem, město Ostrava. Ze svého rozpočtu zajišťuje tyto hygienické potřeby do všech 54 základních škol, které navštěvuje přibližně 5 200 dívek. Podle náměstka primátora Ostravy by zajištění menstruačních potřeb do všech škol v Česku stálo podle jeho odhadu 120 milionů korun ročně.

Úsporný balíček dopadl na rodiče s dětmi. Zlevnily jen omalovánky

Což není v porovnání s tím, kolik stát a potažmo obce, města a kraje vyberou na dani z přidané hodnoty [DPH] u dámských vložek a dalších menstruačních pomůcek, závratná částka. Ročně na nich stát prostřednictvím DPH vybere 150 až 300 milionů korun.

Česko totiž patří s 21procentní sazbou DPH na menstruační potřeby k zemím s nejvyšším zdaněním těchto nezbytných pomůcek. Hůře na tom jsou už jen ženy a dívky v Maďarsku, kde je daní 27% sazbou DPH. Oproti tomu na Slovensku na ně platí 9,5% DPH a v Německu 7% DPH. V Británii a Irsku mají dívky vložky nejenže zdarma dostupné na školních toaletách, ale daň z přidané hodnoty [DPH] je na tento hygienický sortiment v obou zemích nulová.

Obce i kraje inkasují část z DPH i další daně

Skutečnostní je, že jsou to právě obce a kraje, které do svých rozpočtů inkasují nemalé částky v rámci rozpočtového určení daní. Svůj podíl si tak berou z daní z příjmů, daně z nemovitých věcí, a především pak i z vybrané daně z přidané hodnoty [DPH]. A jsou to daně, které stát vybírá z toho důvodu, aby z nich financoval veřejné služby. Jako je třeba zajištění základních hygienických potřeb na školních toaletách, mezi které stejně jako toaletní papír patří i dámské hygienické vložky.

Delší užívání tamponů vede k toxickému šoku

Jak totiž zaznělo na zmíněném semináři ve Sněmovně, menstruační vložky na školních toaletách nevyužívají výhradně dívky ze sociálně slabých rodin. Ale všechny menstruující dívky. Například v situaci, kdy je perioda zastihne nečekaně nebo u sebe nemají menstruační pomůcku. Navíc některé dívky bez ohledu na jejich socioekonomické postavení do školy v době menstruace často nechodí. A důvodem může být i absence hygienické potřeby na toaletách.

Což potvrdila ředitelka ZŠ Horymírova v Ostravě Petra Hladíková. Podle ní dokonce od zavedení vložek zdarma v jejich škole klesly absence.

„A hlavně jsou ty holky v mnohem lepší náladě,“ upozornila v této souvislosti na další nikoli nepodstatnou věc.

Veronika Táchová, ČTK

KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here