Sociální dávky nyní může čerpat 29 procent lidí v Česku, po jejich úpravě platné od letošního července se okruh možných žadatelů zúží na 22 procent. Podle ministra práce a sociálních věcí Jurečky ale není cílem změn ušetřit státní peníze.
Zúžení okruhu žadatelů o některou ze státních sociálních dávek vyplývá z údajů Ministerstva práce a sociálních věcí ČR [MPSV]. Sociální podporu nyní pobírá asi osm procent lidí v Česku. Změny v sociálních dávkách nyní projednává Sněmovna ve druhém čtení. S platností změn se počítá od letošního července.
„Pokud jde o dnešní dávky hmotné nouze a státní sociální podpory, tak je to zhruba 29 procent populace, která by mohla teoreticky čerpat podporu z těchto dvou systémů. Děje se to zhruba v nějakých osmi až deseti procentech případů,“ uvedl ministr Marian Jurečka.
Po takzvané revizi sociálních dávek se ta množina, která by mohla mít teoretický nárok, podle něj sníží asi na 22 procent. Cílem změn v poskytování sociálních dávek není podle Jurečky ušetřit finanční prostředky, ale lépe pomoc zacílit, vysvětlil.
Revize sociálních dávek od července 2025
Lidé s nízkými příjmy a bez majetku mohou teď získat dávky v hmotné nouzi, mezi ně patří příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc. Úřady práce domácnostem vyplácejí dále i dávky státní sociální podpory. Mezi ně patří příspěvek na bydlení, rodičovská, přídavek na dítě, porodné a pohřebné. Většina z nich se váže k příjmu žadatele, respektive jeho domácnosti.
Bez souhlasu s testem majetku lidé novou superdávku nedostanou
Od července se má úřadu podávat jen jedna žádost o dávku. A poskytnutá sociální podpora se odstupňuje podle příjmu. A nově budou úřady sledovat také vlastněný majetek, konkrétně drženou hotovost na bankovním účtu, počet vlastněných vozidel a nemovitostí určených k bydlení. Pobíranou sociální podporu zvedne bonus za práci, to znamená, že vyšší částky dostanou domácnosti, v nichž lidé pracují. S rostoucím výdělkem se má podpora snižovat.
„Dneska se nám stane, že někdo třeba požádá o dvě dávky, mohl by mít ale například nárok na čtyři. Z různých důvodů to ale neudělá. Například právě proto, že je to pro něj administrativně složité,“ vysvětluje důvody změny Jurečka.
Podle něj lidé v aplikaci Jenda nově uvidí, na jakou podporu a v jaké výši mají nárok. Vedení resortu očekává, že nás dávku začne využívat také větší podíl osob. Jurečka řekl, že podpora pro nejpotřebnější po reformě bude vyšší než dosud.
Nízkopříjmové domácnosti si změnami pohorší
To ale zpochybňují odborníci na sociální politiku a zástupci organizací na pomoc potřebným. Nastavení pravidel u nového systému poskytování sociálních podpor kritizují. Podle analýzy Platformy pro sociální bydlení a Centra pro společenské otázky SPOT by dávka lidem s nízkým výdělkem mohla po reformě klesnout oproti dnešku o několik tisíc korun.
Analytici hodnotili konkrétní dopady změn na rodinu se dvěma malými dětmi s jedním nižším výdělkem a rodičovskou z Frýdku Místku. Dále samoživitelku s potomkem školního věku a na pečovatelku z Prahy, pracovníka ostrahy ze Zlína, dlužníky v exekuci či samotnou seniorku s průměrnou penzí.
Do Jurečkovy superdávky už zasahují poslanci z vládní koalice
U všech sledovaných domácností odborníci vyhodnotili propad pobírané částky. Podle autorů analýzy tento propad nedorovná ani bonus za práci a lidé budou mít dále problémy se dostat z chudoby. Ministr Jurečka nedávno uvedl, že o nastavení přesných parametrů vláda stále ještě jedná a připravuje se návrh změn. Takzvanou reformou sociálních dávek se bude příští týden ve středu [15.1.] zabývat sněmovní Výbor pro sociální politiku. Dolní komora by v jejím projednávání mohla pokračovat v dalším týdnu.
–ČTK/VRN–