Implementací evropské směrnice regulující umělou inteligenci [AI] do českého práva pověřila vláda ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku [KDU-ČSL]. Správné nastavení směrnice posune české zdravotnictví dopředu.
Na zavedení evropské směrnice AI Act regulující používání nástrojů umělé inteligence do české legislativy má podle předsedy zdravotnické skupiny v České asociaci umělé inteligence Matěje Misaře Česko dva roky. Misař ale i upozorňuje, že její úspěšné zavedení podmiňuje spolupráce s lidmi a společnostmi z odborné praxe.
„Pokud implementaci AI Actu v ČR necháme jen na právnících, kteří nemají zkušenosti z praxe, vzniknou mezi lékaři, firmami a pacienty velké problémy,“ říká.
Podle něj se v takovém případě může stát, že následující roky od nepovedené implementace se zpomalí vývoj inovací. A dokonce budou kvůli tomu krachovat české technologické společnosti. To vše se negativně odrazí v českém zdravotnictví.
„Vláda na to nemá expertní tým ani peníze. Hrozí, že ta nařízení nebudou efektivní a budou ještě více ztěžovat prostředí ve zdravotnictví,“ vysvětluje své obavy.
AI Act a české zdravotnictví
Zástupci České asociace umělé inteligence spolu a České společnosti pro umělou inteligenci a digitální inovativní technologie v medicíně [ČSAIM] proto požádali o osobní setkání a vytvoření odborné zdravotnické skupiny ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku. Toho loni v prosinci vláda pověřila přípravou na zavedení AI Act do českých právních předpisů.
„Jsme si dobře vědomi, že inovace v oblasti umělé inteligence mohou zásadně přispět ke zkvalitňování zdravotní péče. Od rychlejší diagnostiky až po efektivnější léčebné postupy,“ uvedl předseda ČSAIM Ondřej Volný.
Digitalizace zdravotnictví ukáže tu pravdu online, říká Petr Foltýn
„Zároveň však víme, že nesprávná nebo uspěchaná implementace AI Actu by mohla přinést nečekané problémy a zbytečné komplikace,“ ale i upozornil na výhody, ale i rizika související se zaváděním evropské regulace.
Právě neúspěšně zavedená regulace by podle něj mohla ve svém důsledku brzdit pokrok a ohrožovat bezpečnost pacientů.
Umělou inteligenci do 2 let zavede 80 % poskytovatelů
Do dvou let bude některý z nástrojů umělé inteligence [AI] podle Misaře využívat až 80 % tuzemských zdravotnických zařízení. To je o 16 % více než v současnosti. Dnes umělou inteligenci z medicínských odborností nejvíc používá například radiologie. A do dvou let technologie AI prostoupí do většiny odborností a významně se uplatní i v samotné léčbě.
Pomůže i v odbourávání administrativy. Podle Misaře by mohla AI například plně zpracovávat texty a propouštěcí lékařské zprávy. Také ale dodává, že takový posun podmiňuje správné zakotvení evropské regulace AI Act v českém právním řádu.
Zdravotnické technologie zhodnotí země EU společně. Platí to i pro ČR
Již nyní české nemocnice podle Asociace využívají přístroje a chytré softwary světových výrobců. Jako jsou firmy Siemens, Philips, GE Healthcare nebo QUIBIM. Úplně pozadu ale nezůstávají ani české start-upy. Z nich mezi ty úspěšné patří například Aireen, Carebot nebo Kardi.
Nemocnice investují do nových přístrojů i softwaru. Někde i repasují
A již několik let se v českém zdravotnictví úspěšně využívá AI v radiologii, zobrazovacích metodách, jako jsou RTG, CT či magnetická rezonance, kdy lékařům vyhodnotí pořízený snímek. I přesně označí místo nálezu. Dále se obor stále více uplatňuje v dermatologii, gastroenterologii [při kolonoskopiích], ale třeba i v patologii při analýze vzorků tkání.
–ČTK/RED–